Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Hangi suç hangi ceza

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Beyaz TV’nin “Uyan Türkiye’m” sabah programının sunucusu Tahir Sarıkaya, 19 Ocak Pazar günü program esnasında adeta tarih yazacak sözler sarf etti. Sarıkaya, “RTÜK’ten çok sağlam bir kaynağımdan aldığım bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum…” dedi ve “Fox TV ile Tele 1 kanallarına çok ağır cezalar verilecek” diye ekledi.

Sarıkaya’nın anlattığına göre Fox TV cezayı, Fatih Portakal’ın Libya’ya giden Türk askerlerine ilişkin yaptığı yorumdan dolayı almıştı.

 

Peki Portakal ne demişti?

Önce 2 Ocak tarihinde Portakal, Libya’ya asker gönderilmesi konusunda meclis kararına ilişkin, “Siyasi kararın sonuçlarını hep birlikte yaşayacağız” dedi. Ardından 14 Ocak yayınında Portakal, “Libya’ya neden gidiyoruz” sorusunu tekrar değerlendirdi ve “Acaba emperyalist havasında mı gidiyoruz?” sorusunu sorarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Emperyal heveslerimiz yok” sözlerini anımsattı.

 

Tele 1’e gelince…

Sarıkaya’nın açıklamasına göre “Gün Başlıyor" programı sunucusu Can Ataklı “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yaptığı yorum nedeniyle beş program kapama cezası” alacaktı. Erdoğan, Ümmü Gülsüm’ü Kim Milyoner Olmak İster yarışmasındaki performansı dolayısıyla telefon açıp tebrik etti. Ümmü Gülsüm ise, türbanlı ve konuşma yetisini genç yaşta kaybetmiş bir Türk kızı.

Oysa ki Ataklı, "Ben merak ediyorum, bu kızımız türbanlı olmasaydı Cumhurbaşkanı onu arayacak mıydı?” sorusunu sormuştu, sadece. Dikkat edersiniz aramasına hiçbir şekilde karşı değil. Genç kız ile ilgili hele hiçbir eleştiri yok, yalnızca Cumhurbaşkanının davranışına ilişkin bir değerlendirme var. Bu değerlendirme de bir sorudan ibaret.

RTÜK toplantılarını çarşamba günlerinden perşembe günlerine aldı. Fakat her halde Sarıkaya’nın bundan haberi yok ki, “Çarşamba RTÜK bu kararı alacak” diye beyanlarda bulunuyor. Merdan Yanardağ’ın, “18 Dakika” isimli programda yaptığı konuya ilişkin açıklamaya göre, RTÜK’e bahsi geçen cezalar sorulduğunda “Böyle bir şey yok, böyle bir dosyamız da yok. Daha gündem RTÜK üyelerine verilmedi” denmiş.

Ama kararı her nasıl oluyorsa, RTÜK üyelerinden önce, Beyaz TV biliyor….

Eğer RTÜK’ten bu televizyon kanallarına ceza çıkarsa, bu bir yargı rezaleti olarak tarihe geçmeyecek mi? Peki, alınmamış bir kararı alınmış gibi duyurmaya ne demeli? Emre Kongar, “RTÜK, kanal sunucusu hakkında suç duyurusunda bulunmalı” diyor. Haklı!

Savcılığa gidilmeli, asıl kapatma ve yayın durdurma cezasını o malum kanala vermeli. RTÜK eğer kendi haysiyetini ve güvenilebilirliğini korumak istiyorsa bunu yapmalıdır!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test