Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Risk iştahı arttı

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2020 yılının dünyaya ve ülkemize ne getireceği konuşulurken, ABD’nin İranlı generali vurması ve sonrasında gerçekleşen trajikomik tiyatro gösterileri neticesinde piyasalar dalgalandı.

Endişeler arttı, paniğe kapılanlar satış yaparken, diğer yanda, krizi fırsata çevirmek isteyenlerin alışlarıyla, oldukça heyecanlı günler yaşandı.

ABD ve Çin arasındaki 1. faz ticaret anlaşmasının imzalanması, İran geriliminin ardından olumlu hanesine yazılan bir konu oldu.

Piyasa oyuncuları ABD ve İran arasındaki çakal dalaşından bir şey olmayacağını anlar anlamaz alışa geçtiler.

Aralığın sonlarında yüzde 58’lere kadar düşen yabancı takas saklama oranı hızla yükselerek yüzde 65,5’ların üzerine tırmandı. Hisse bazında ve genellikle yerli para girişiyle hareket eden hisse senedi piyasalarımız son dönemde yabancılarında gelişiyle, tarihi rekorlara koşmaya başladı.

Yurt dışında yaşanan rallinin, dışında kalmış olmanın endişelerini yaşarken son yapılan ataklarla zararların bir kısmının telafi edildiğini söylemek mümkün.

Dolar bazında bakıldığında 124,536 puan görülerek kırılan tarihi en yüksek endeks rekorunun, 130,000 seviyesinin üstüne taşınabilir olduğu görünüyor.

Piyasalarımıza her gün giren 100-150 milyon TL mertebesindeki rakamların yarın çözülmek için girmediği ve hemen piyasadan geri çıkmasının da pek mümkün olmadığı görünmektedir.

 

Büyük hali için tıklayın.

Grafikte borsa İstanbul 100 endeksinin kuruluştan bu yana dolar bazlı grafiği görünmektedir, dolar bazlı bakıldığında son zamanlarda yaşadığımız hareketin çok başında olduğumuz, büyük sorun ve çatışmalar yaşanmaması halinde, endeksin en kötü 2013’te başlayan düşüş trendini test edebileceği görünmektedir.

Bu seviye bugün kur dikkate alındığında 151,000 endeks seviyesidir.

Dolarda teknik olarak yukarı yönlü bir ivmesi bulunmasına karşılık, bu yükselişin izah edilebilir bir gerekçesi bulunmamaktadır. Bana göre en akla yakın gerekçe enflasyon düşerken, büyüme beklentilerinin arttığı bu dönemde kurdaki düşüşün ithal tüketimi tahrik ederek hedeflere olumsuz yansımasının istenmemesi. Başka bir deyişle döviz yüksek kalsın ki tüketime başlayan toplum fiyat avantajı gördüğü yerli mal ve hizmetlere yönelsin.

Altın tarafı ilginç bir seviyede, dünya borsalarında risk iştahı devam ederken ons altının pozisyonunu koruması ve gram altınla birlikte gözde yatırım aracı olma vasfını sürdürüyor. 2020 yılı içinde FED’in dolar faizi ile ilgili tutumu diğer ülkelerin altına olan talebi, global riskler 2020 yılı için altının popülerliğini devam edip etmeyeceğini belirleyecek şimdilik önemli bir sıkıntı görünmüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test