Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir’i unutma, unutturma!..

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sürekli ve dikkatli okurlarımız anımsayacaktır; 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri sonrasında, İstanbul’da ve Ankara’da yaşanan belediye başkanları değişimine dikkat çekip, biraz da konuya ironi katarak ‘İzmir’in pabucu dama atılır mı?’ diye sormuştuk (19 Temmuz 2019, Gözlem).

Buradaki amacımız, yıllardır umutla beklediğimiz bir gelişmenin sevincine limon sıkmak değildi elbette. Yalnızca, İzmir’in farklılığının artık olmayacağından hareketle, İzmir’in yerel dinamiklerini ateşlemekti. Biraz da, İstanbul ile Ankara’nın, toplumsal gündemde daha farklı konumlar elde edebileceğine vurgu yapmaktı.

Bizim daha işin başında yaptığımız tespitleri, hayatın doğal akışı doğruluyor. Bugünlerde, İstanbul ve Ankara’nın yerel yönetimleri, siyasetin gündeminde önemli bir yer tutuyor. Özellikle ‘Kanal İstanbul’ olayı ve Ankara’da Gökçek dönemine yönelik sorgulamalar, yerel yönetimlerin çabalarını ülke gündemine taşıyor ve ön plana çıkarıyor.

 

Yerelin önemi 

Aslında tam da bu noktada, genel anlamda, yerel siyasetin önemi ve etkinliği konusu önem kazanıyor. Kent ayrımı yapmaksızın, yerel yönetimlerin siyasal alandaki yeri ve gündemdeki konumları yukarıya doğru hızla tırmanıyor.

İzmir, uzunca bir süredir, sosyal demokrat anlayıştaki başkanlar ve yerel yönetimler tarafından yönetiliyor. Bu durum, iktidarın tüm baskılarına ve dayatmalarına karşın, sürüyor. Ahmet Piriştina’dan Aziz Kocaoğlu’na devrolunan bayrağı, şimdilerde Tunç Soyer taşıyor.

Yaşanan süreç, İzmir’de ‘toplumsal belediyecilik’ anlamında önemli ve zengin bir bilgi - deneyim birikimi oluşturdu. CHP, bu birikimi çok iyi ve çok yönlü değerlendirmelidir.

 

Yereli sahiplenmek 

Bu birikimi değerlendirmenin yolu da, öncelikle yereli önemsemekten ve yerel yönetimleri sahiplenmekten geçiyor.

İktidarın muhalif yerel yönetimleri kuşatma - engelleme girişimlerine ve algı oyunlarına karşı; CHP, toplumsal bir kampanya düzenleyerek, yereli ve yerel yönetimleri sahiplenmelidir. İktidarın CHP’li ve muhalif belediyelere yönelik engelleme, itibarsızlaştırma, yerelin inisiyatifini kırma, etkinliğini azaltma girişimlerini teşhir etmeli ve tüm halka somut örneklerle göstermelidir.

Örneğin İzmir’de elektrik fabrikası, Çiğli tramvayı, Halkapınar-Garaj metrosu gibi merkezi yönetimin onayını bekleyen konular çevresinde, ‘İzmir’i unutma, unutturma!..’ temalı, toplumsal bir kampanya gerçekleştirilebilir. Bu kampanya, öncelikle CHP’nin yerel örgütleri tarafından yürütülmeli ve hayata geçirilmelidir. İlçe kongrelerini tamamlayıp il kongresini toplamaya hazırlanan CHP, bu sürece en iyi şekilde hazırlanmalıdır,

 

Ecevit’ler… 

Yakın siyasal tarihimizde önemli bir yeri olan Rahşan Ecevit, vefat etti ve çok sevdiği eşi Bülent Ecevit’in yanına uğurlandı. Ecevitler, siyasal yaşamımızda dürüstlüğün, sadeliğin, mütevazılığın simgesiydiler. Bu hasletleriyle her daim hatırlanacaklardır.

Rahşan Hanım’ın vefatı, bizim belleğimizde de bazı anıları yeniden canlandırdı… 1990’lı yıllarda Rahşan Ecevit’ten bir davet almış ve Ankara’da kendisiyle görüşmüştük. Öncelikle bu davete şaşırmış ve meraklanmıştık. Çünkü kendisiyle tanışmıyorduk. Doğrusu DSP ile de bir bağlantımız yoktu. Yalnızca, Ecevitlerin de çok ilgili ve duyarlı oldukları tarım ve kırsal kesim konularını içeren ‘Toprak İnsanları’ kitabımı, Rahşan ve Bülent Ecevit adına imzalayıp kendilerine göndermiştim. O kitaptan hareketle bana ulaşmışlardı. Rahşan Hanım; uzunca süren bir sohbetten sonra, DSP’nin İzmir İl Başkanlığı görevini önerdi. Doğrusu bu öneri hem onurlandırmış ve hem de şaşırtmıştı. Ben kendisine partilerinin üyesi olmadığımı söyleyince, o konunun önemli olmadığını ifade etti. Ancak o sıralar, siyasal nedenlerle, uzunca süredir çalıştığım Tariş’ten ayrılmak zorunda kalmıştım. Üstelik eşim de çalışmıyor ve üniversitede dışarıdan akademik çalışma yapıyordu. Yeni bir iş kurma hazırlığı içindeydik. Önerisine ve güvenlerine teşekkür edip durumumu açıkladım. Anlayışla karşıladı ve Bülent Ecevit’in ‘Mithat Paşa ve Türk Ekonomisinin Tarihsel Süreci’ kitabını armağan etti. Çeyrek asır önce yapılan bu görüşme de, yıllarca bizim için değerli ve özel bir anı olarak kaldı…

Rahşan Hanım’ın vefatı nedeniyle, örnek bir çift ve siyaset insanı olan Ecevitleri rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test