Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

''ANFAŞ sizin'' diyerek yola çıktı herkesten destek aldı

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Fuarlar Antalya için çok önemli. Çünkü yılın bazı ayları Antalya’daki oteller istenen dolulukta olamıyor. Bu yüzden o aylarda fuar yapmak çok ama çok önemli.

Antalya’nın önderleri bunu görüp ANFAŞ’ı kurmuşlar. Bu kuruluş hem fuarlar yapacak hem de fuar yapmak isteyen kuruluşlara yer hizmeti verecek.

Ancak ANFAŞ yıllarca yerinde saydı. İstenen atağı yapamadı. Birçok değişik nedenleri olduğu biliniyor.

Ancak son birkaç yıldır ANFAŞ’ta sevindirici gelişmeler gündemde.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde ASKON’un (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Antalya’da düzenlediği toplantıya oturum yöneticisi olarak katılmıştım. O toplantıda çiçeği burnunda Şube Başkanı Cahit Urfan ANFAŞ’taki değişimi Ali Bıdı farkı olarak anlatmıştı.

Ali Bıdı ANFAŞ’ta hem kendi yaptığı fuarlarda büyük başarılara imza atıyor, hem de fuar yapmak isteyen kurum ve kuruluşların önünü açıp, onlara her türlü desteği veriyor.

Ali Bıdı’yı yıllarca önce tanımıştım. Sağlıklı yaşam konusunda çok önemli açılımlara imza attığını biliyorum.

Ancak fuar konusunda ANFAŞ’ın Antalya’nın istediği noktaya doğru yol almasını kaptanlık yaparak hem kente hem de Türkiye ekonomisine büyük bir hizmet sundu.

Ali Bıdı’nın ANFAŞ ile Türkiye’de dünya markası fuarlar yapma hedefine hep destek olduk.

Sadece biz değil, fuarcılar da bu hedefe destek oluyor. Artık Antalya’da dünyanın en büyük tarım fuarlarından biri yapılıyor.

Ve artık Antalya’da Ali Bıdı’nın ve Antalyalıların hayali olan bir fuar dünya markası olmaya doğru yol almış gidiyor.

Evet, Antalya veya ANFAŞ otel ya da daha genel anlamıyla turizm ile bu sektörün tedarikçilerini bir araya getiren ANFAŞ’ın HORECA Fuarı artık ses getiriyor.

Ali Bıdı çok güzel bir ekip kurmuş. Mesela 24 saat işinin başında olmayı başaran Münevver Duran Karahasan bu isimlerden biri.

Ali Bıdı bu başarıya rağmen mütevaziliği de elinden bırakmıyor. İşte fuara ilişkin görüşleri:

. ANFAŞ’ı sizlerin de desteği ile bugünlere getirdik. HORECA’da bir ay önceden bütün standları doldurduk.

. Önümüzdeki yıllarda burayı daha çok büyüteceğiz. Sizlerin de desteği ile burayı Orta Doğu’nun en büyük fuar alanı yapmak hedefimiz.

. Burası neden bir Dubai olmasın? Burayı dünyanın fuar merkezi yapmak istiyorum. ANFAŞ bizim değil Antalya’nın hatta Türkiye’nin…

Evet hem ANFAŞ’a hem de Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı- HORECA’ya çok inanıyor Ali Bıdı…

Bu yüzden de bu fuar etkinliğinde sektörde Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının katıldığı bir ortak akıl toplantısı düzenlendi.

Herkes oradaydı. Yerliyse Yeriz Yerliyse Kullanırız başlığı ile yapılan toplantıda çok önemli görüşler ortaya kondu. İşte o görüşler…

Tahsin Öztiryaki (Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı) : Geçen yıl da bu etkinlik yapılmıştı. Yerleyse yeriz teması işlenmişti. Ben yerliyse yiyelim de yerliyse kullanalım da demiştim. Sağolsun arkadaşlar bu şekli getirmişler. Yerli malı kullanımı konusunda olumlu bir algı yaratılmalı. Türkiye’nin şu anda dünyaya 180 milyar dolar ihracat yapıyor. Bu ihracatta bütün sektörlerin payı var. Yani hiçbir şeyimiz eksik değil. Dünya her şeyi bizden alıyor. Bizim iç pazarda da kendimizi anlatmamız, dünyadaki başarımızı paylaşmamız gerekiyor. Mutfak sektörü olarak da yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dolayısıyla bu ürünlerin kullanabileceği bütün standartlara sahibiz.

Davut Doğan (Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı) : Biz fuara Doğtaş ve Kelebek olarak değil de yeni yatak markamız Lova ile katıldık. Yerli ise yeriz, yerli ise kullanırız mottosunu destekliyoruz. İnşaat sektöründe DoğYap isimli yerli üretim markamız var, enerji sektöründe ise ortaklarımızla birlikte faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bir hidroelektrik santralimiz, 10 tane de farklı belediyelerin topladığı çöplerin yakarak işlediğimiz ve ayrıştırdığımız BioGaz enerji işimiz var. Yani çöpten elektrik üretiyoruz. Asıl işimiz mobilya. Şu anda Türk Kalite belgesi olan 35 ülkeye ihracat yapan 50’den fazla ülkede konsept mağazası olan Türkiye’nin ilk 500 şirketi içerisindeki üç gruptan biri konumundayız.

Melih Şahinöz (Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği -ETÜDER) Başkanı: Fuarlar, sektörün olmazsa olmazı ve bütün paydaşların birleşme, buluşma noktası. Eğer turizmi iyi yaparsak, gelen misafirleri iyi karşılarsak, buradaki ürünlerin ihraç edilme kabiliyetini arttırmış oluruz. Tedarik zinciri de bu açıdan önemli. Fuarların bu şekilde destek ve emek verilerek düzenli bir şekilde yapılıyor olması, sektörlere de aidiyet ve ciddiyet kazandırmasından dolayı fuarlara destek veriyoruz.

“Arnica yerli malı mı?” sorusuna, Arnica %100 yerli malı şeklinde cevap veren ARNİCA Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer de şöyle konuştu: Yerli malı kullanalım, özellikle Türk ise kullanalım” düşüncesinin sonuna kadar arkasındayız.

Zeki Açıkgöz (Türkiye Aşçılar Federasyonu -TAFED) Başkanı: Ülkenin üretim gücü olmazken bile okullarda yerli malı ile ilgili “Yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı” sloganları vardı. Sektörlerde bilmediğimiz ve bilmemiz gereken konular ve firmalar var. Yurtdışı ürünlerini tamamen engelleyemezsiniz. Bu bir süreç, bir güvenilirlik. Dolayısıyla biz yerli ise yeriz derken hiçbir maddi amaç gütmeden ülkemizin ürünlerine sahip çıkmaya çalışıyoruz.

 

 

Celal Yıldırım yönetimi güçlendirdi

 

TÜSES'in yeni yönetimi çok önemli isimlerden oluştu. Şimdi herkes bu isimlerin neler yapacağını odaklanmış bulunuyor. 

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), 30 yıllık geçmişinde çok önemli projelere imza attı.

Sonra bir ara kuruma sahip çıkılmadı. İşte o günlerde Altan Ertürk’ü işleri toparlaması için göreve getirdiler. Ertürk işleri toparladı ve çok önemli bir isme görevi devretti.

Celal Yıldırım görevi teslim aldı. TÜSES çevresindeki herkes tarafından çok sevilen dünyaya ile barışık bir isim olan Celal Yıldırım kısa sürede işyeri toparladı. Önemli etkinlikler yapmaya başladı. Yeni üyeler aldı. Son olarak 23 yeni üye TÜSES şemsiyesi altına girdi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda da çok etkin bir yönetim kurulu oluşturdu.

Yapılan seçimle TÜSES Yönetim Kurulu şu üyelerden oluştu: Celal Yıldırım (Başkan), Prof. Gazi Zorer (Genel Sekreter), Dursun Bulut (Sayman), Adil Demirci, Cemal Tamer Altunay, Prof. Erhan Doğan, Murat Ersoy, Sevgi Uçan Çubukçu, Prof. Şule Kut. TÜSES Yedek Yönetim Kurulu üyeliklerine de Ali Gürlek, Bahar Yalçın, Mebuse Tekay, Sevda Yüzbaşıoğlu ve Seyfi Erbaş seçildi.

TÜSES’in yeni yönetiminden çok önemli etkinlikler bekliyor.

 

 

Dedeman yeni otellerle yoluna devam ediyor

 

Banu Dedeman önderliğinde yeni oteller açan grup turizmde büyümesini sürdürecek.

Türk turizminin ilk uluslararası otel zinciri olan Dedeman Turizm Grubu rahmetli Murat Dedeman’ın bıraktığı yerden koşmaya devam ediyor.

Dedeman Grubu son dönemde hayata geçirdiği yatırımlarla, sektörün gelişiminde rol üstlenmeye devam ediyor. 2020 yılı ve sonrası için büyüme odaklı bir strateji izleyecek olan Dedeman Turizm Grubu, bu yılın ilk atılımını Kastamonu’da gerçekleştirecek. Kasta Mall AVM, Otel ve Rezidans Karma Projesi içinde yer alan ve 2020 yılının 3’üncü çeyreğinde hizmete girmesi planlanan Park Dedeman Kastamonu için Dedeman Turizm Yönetimi ve KAS Proje İnşaat ve Yatırım A.Ş. arasında ilk imzalar atıldı.

Dedeman Turizm Grubu Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Banu Dedeman ile KAS Proje İnşaat ve Yatırım Yönetim Kurulunu temsilen Ali Yıldız arasında imzaların atıldığı törende Banu Dedeman şu tespitleri yaptı:

. Bugüne kadar farklı bölgelerde yer alan otellerimizle, bulunduğumuz bölgelerin gelişimine yön veren bir grup olduk.

. 2020 yılı içinde yurt içinde açmayı planladığımız 2 yeni otelimizin ilkini Kastamonu’da hayata geçireceğiz.

. 2020 yılının 3’üncü çeyreğinde hizmete girecek yeni otelimizle bölgeye ve beraberinde iş dünyasına değer kazandırmak en büyük hedefimiz.

. Dedeman kalitesi ve “Geleneksel Dedeman Misafirperverliği” ile konuklarını ağırlayan Park Dedeman otellerine bir yenisini daha ekleyecek.

. Türk Dünyası Kültür Başkenti’ seçilen Kastamonu’nun barındırdığı kültürel ve doğal mirasa sahip çıkan bir yaklaşımla, Kastamonu’nun turizm potansiyelini daha da ön plana çıkaracağız.

. Bölgenin ilk ve tek uluslararası markalı oteli olma özelliğini taşıyacak otelimiz, yüksek yatak ve toplantı odası kapasitesi sayesinde iş dünyasının beklentilerini karşılamasının yanı sıra bölgede eksik olan düğün ve kongre salonu ihtiyacını da karşılayacak.

. Kastamonu sahip olduğu değerler ile bir kültür merkezi. Dedeman markası ile bölgenin kültür turizmini artırmak ilk önceliğimiz olacak.

. Turizmde durgunluğun en çok hissedildiği yıllar da bile otel açmayı sürdürdük. 2020 yılında hizmete açacağımız 2 yeni otelimizle toplam otel sayımızı 19’a yükselteceğiz.

. Önümüzdeki 10 yıl içinde hedefimiz ise otel sayımızı 50’ye çıkarmak. Yatırımcılar ile aynı dili konuşan bir Türk otel zinciri olma özelliğimiz ile tercih ediliyoruz. Odaklandığımız işletme modeli ile büyümeyi planlıyoruz.

. Mevcut markaları ile sözleşmesi biten otel sahipleri ve yeni otel yatırımcıları ile görüşmelerimiz devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test