Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kayseri’den bir Arif…

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kayserili Türk tekstil sanayinin duayenlerinden rahmetli Arif Molu'nun muhteşem hayat hikayesini okuyunca, bu hafta O'nun hatıralarını sizlerle paylaşmak istedim. Merhum Arif Molu'yu sağlığında tanımadım. Evlatlarından Metin Molu'nun verdiği, babası hakkında ağabeyi Dr. Sait Molu'nun ve Prof. Dr. Mehmet Şahin'in birlikte hazırladıkları hayat hikayesini anlatan "Toprak Ağalığından Sanayiciliğe” adlı kitabı okuyunca etkilendim.

Müthiş bir müteşebbis, şuurlu bir vatanperver ve kamil bir insan olarak yaşamış bu müstesna insan gibi insanları öğrenince, onları tanıtmanın bir insanlık görevi olduğuna inandığımdan, bu haftaki yazımı O'na ayırdım.

Arif Molu Kayseri'li bir Ağa'nın çocuğudur. Vizyon sahibi bu adam cumhuriyet ilkelerini sahiplenmiş gerçek bir vatanperver olarak doğduğu şehre yaşadığı dönemde rehberlik etmiş bir şahsiyettir. Üreticidir. Yaratıcıdır. Toplumu değiştirip dönüştürmeye çalışan bir girişimcidir. Yaşamı boyunca Kayserili iş adamları neslinin yetişmesinde, Kayseri'nin sanayileşmesi ve modernleşmesinde, doğrudan veya dolaylı pek çok katkılarının olduğu görülüyor. Gene Arif Molu evlatlarının Cumhuriyet ideallerine uygun bir biçimde yetişmesi için özen gösterir. Onların iş adamı özelliklerinin tümüne sahip, görgülü, kültürlü, iyi eğitimli, yabancı dil bilen, müteşebbis, eğitime, bilime, bilim adamına, sanata ve sanatçıya değer veren bir Kayserili aile modeli oluşturmalarını sağlar.

Arif Molu, Cumhuriyet Halk Partili'dir. Ama 1946 yılında yaşanan oy hırsızlığı O'nu Demokrat Parti'ye yönlendirir. Demokrat Parti iktidarda iken, Demokrat Partililerin pervasızca hareketlere girişmesi üzerine oğluna; "bu Demokrat Partililer ya memleketi bir felakete sürükleyecekler ya da kendilerini ipe götürecekler, onun için ben bunlardan ayrılıyorum" der ve ayrılır.

Ankara-Kayseri demiryolunun müteahhididir. Çekiçle, balyozla, baltayla, kazmayla, kürekle, karasabanla, tırpanla gerçekleşen demiryolu inşaatında, inşaat demiriyle Anadolu insanını tanıştıran adamdır. Daha sonra Kayseri-Sivas demiryolunu da yapan O’dur. Sloganı "İzmir, Lozan, Sivas ve daima ileri"  olan Arif Molu,  açılış töreninde konuşan Başbakan İsmet İnönü'nün yaptığı konuşmanın DDY sitesinden çıkarıldığını yıllar sonra tespit edecek ve bunu zamanın iktidarının yöneticilerine ibretlik bir durum olarak değerlendirecek kadar da yüreklidir.

Diyarbakır-Cizre demiryolu inşaatının da müteahhidi O’dur.

Kayseri'de tek banka Osmanlı Bankası'dır. Milli bir bankanın oluşması için çalışır. Kayseri'ye önce İş Bankası'nın gelmesi daha sonra Yapı ve Kredi Bankası'nın şube açması O'nun eseridir.

Niğde Gebere Barajı'nı yapan da O'dur. Bu barajın ilk defa bir Türk müteahhit tarafından yapılmış olması da son derece önemli bir olaydır.

Kayseri Sümer Bez Fabrikası lojmanlarını, Kayseri Hava İkmal Merkezi Demiryolu inşaatını yapan gene O'dur.

Molu çiftliğini kuran, Kayseri Verem Hastanesi’ni yapan ve Kayseri'ye 1951 yılında ilk İmam Hatip Lisesi'nin daha sonra 1960'lı yıllarda Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü kurulmasına öncülük eden de O'dur. Vakıflara rağmen Ulu Camii restore eden Arif Molu Kayseri'nin tarihi binalarına ve kesme taş yapılarının varlığına büyük özen gösterir. Şehrin modernleşmesi sırasında tarihi yapıların korunmasına dikkat etmedikleri için Belediye Başkanları Osman Kavuncu ve Mehmet Çalık'la devamlı kavga halindedir ve ikisinin de kambur olmalarından dolayı acımasızca "Kayseri'yi kendi vücutlarına çevirdiler" diye eleştirir.

Kayseri Şeker Fabrikası'nın da temelinde harcı olan Arif Molu günümüzün önemli tekstil kuruluşlarından Karsu'nun da kurucusudur.

Daha nice eseri ortada olan bu abide şahsiyetin önemli bir değer ölçüsü ile yazımı noktalamak istiyorum.

"İkinci Dünya Savaşı çıkınca fiyat farkı alamayan bütün müteahhitler işi bıraktığı halde, o sırada Diyarbakır-Cizre hattını yapmakta olan Arif Bey, yetkililerin (vatanın bu yola ihtiyacı var, harpten sonra fiyat farkını öderiz ) sözüne güvenerek, birçok malını, mülkünü satıp bu uğurda harcamak suretiyle hattın inşaatını tamamlar. Savaş bittikten donra ise Devlet fiyat farkını ödemez. Arif Molu'nun işleri bozulur ama devletimin ihtiyacını giderdim, vatan sağ olsun diyecek kadar da yüreklidir."

1973 yılında vefat eden bu örnek insanının aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test