Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Müzemizi isteriz

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Okuyucularımız, siyasi iktidarın İzmir’de gözardı ettiği konular arasında müzelerin de bulunduğunu yaza geldiğimizi anımsarlar. Konak- Varyant’taki ‘İzmir Arkeoloji Müzesi’ ile Kültürpark’taki “İzmir Tarih ve Sanat – Ekrem Akurgal Müzesi’ ne yazık ki istenen düzeyde faaliyet göstermiyor. Arkeolojiye, tarihe meraklı yabancı gezginler, böylesi bir zenginlik barındıran bir kentte, müzelerin böylesine ihmal edilmesine inanamıyorlar.

Bu nedenle, CHP’li İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in konuyu mecliste gündeme getirmesi üzerine Saadet Erciyes’in 9 Eylül gazetesinde yazdığı yazıyı çok önemsedim. ( “Ege Medeniyetleri Müzesi bir başka bahara mı kaldı?”, 21 Ocak 2020 tarihli 9 Eylül gazetesi – Haber için tıklayın.)

Hangi baharda?

Yazının yan başlığı işin özünü yansıtıyor: “ İzmir turizmi için büyük önem taşıyan, Alsancak’taki eski Tekel Sigara Fabrikası alanında yapılacağı duyurulan Ege Medeniyetleri Müzesinin yapımı bir başka bahara kaldı.” Neden? Çünkü, müze projesi için yapılacak harcamalar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2020 yılı bütçe sunumunda da, Bakanlığın 2020 yılı bütçesinde de YOK!

Oysa, 2017 yılında ihale edilen yapım projeleri, geçen yıl Şubat ayında tamamlanmış, Bakanlığa teslim edilmişti. Alsancak’taki eski Tekel Sigara Fabrikasının bulunduğu alan için tasarlanan proje, 12-13 bin metrekaresi sergi alanları olmak üzere, 15 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

Saadet Erciyes yazısında, projenin, sergileme alanlarının yanı sıra yönetim birimlerini, yeme içme mekanlarını, satış mağazasını, depoları da içerdiğini belirtiyor ve ekliyor: “Kompleksin 24 saat yaşayan bir alan, müzenin ise kültürel ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapan, interaktif müze olması öngörülüyor.”

Eski sigara fabrikasının içindeki binaların yaşı en az 130 yıl. Çok çekici bir müze olacağı kesin. Alsancak Garının önünden geçen trafiğin tasarlandığı gibi yerin altına alındığını, kruvaziyerler ile limana gelen turistlerin yürüyerek, tarihi Alsancak garının içinden geçip Müzeye vardığını, Müzeyi gezdikten sonra hediyelikler satın alıp, kahvesinde sübye yudumladığını, daha sonra kilisenin hizasındaki İKSEV’e ait MÜZİKEV’i gezdiğini düşlerim hep. Aslında bu bir düş değil, gerçekleşmesi zor olmayan bir tasarım. Yeter ki siyasi iktidar istesin, İzmir için para harcamayı dilesin!

Tarih ve Tütün Kokusu

TEKEL’den Kültür Müdürlüğüne devredilen binaları ilk kez İzmir Devlet Operası ve Balesi Müdürü Müdürlerinden Alparslan Mater ile gezmiştim. Tarihi binalara dokunmadan opera ya da bale için kullanılamayacağını saptamıştık.

Daha sonra binaları devralan Arkas-İTO-Ekonomi Üniversitesi grubu bir proje çalışması yaptı ama çeşitli nedenlerle sonuç alamadılar. Bu girişimden sonra, bir konservatuar kurmak için işe koyulan İşgören Vakfı da işin içinden çıkamadı. Geçmişteki bu gelişmeler düşünüldüğünde, bu tarihi alana Ege Medeniyetleri Müzesinin planlanması olumludur.

Projeyi görmedim. Son Yerel Yönetim seçimlerinde, üzerine vazife olmamasına rağmen projeyi reklam hedefiyle kullanmak isteyen AKP adayı Nihat Zeybekçi’nin basına dağıttığı fotoğraflardan da bir fikir edinmek olanaksız. Şurası bir gerçek ki, hedeflendiği gibi 24 saat yaşayan interaktif bir müze İzmir’e çok yakışacak, siyasi parti ayrımı yapılmaksızın tüm İzmirlilerin gönlünü kazanacaktır.

İzmir için yeni bir müze beklerken, geçtiğimiz Ağustos ayında Van müzesiyle ilgili olarak basında çıkan haberleri anımsadım ve kıskandım.  Van kalesine yakın 13 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 54 bin metrekare alana yapılan ‘Van Müzesi’nde, başta Urartular olmak üzere Sasani, Pers, Bizans, Roma, Selçuklu, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemine ait 45 bin eserden 2 bin 452'sinin sergilendiği belirtiliyor. Ne güzel!

Birkaç ay önce katıldığım GAP gezisinde Gaziantep, Urfa, Mardin, Antakya gibi illerimizde gezdiğim müzeler de Türk vatandaşı olarak göğsümü kabartmıştı.

İzmir’in merkezinde, yerli yabancı her gezeni hayran bırakan 2 arkeoloji müzesi var. Şimdi bunların bileşimini sağlayacak bütüncül bir müzeye olan gereksinimi ilgililerin boş vermeyeceğini umarız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test