Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

''Müslüman'ım'' diyen bu yazıyı okumalı!..

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kuran da, Hazreti Peygamber de "güzel söz" ile "kötü söz" söyleyenleri öylesine ayırmıştır, Ayetler ve Hadisler "bu ayrımı" öylesine açık bir şekilde ortaya koymuştur ki, "Ben Müslümanım" diyen insanların "Kötü sözün haram ve günah olduğunu bilmemeleri" mümkün değildir!..

Nisa Suresi (4 / 148) ayeti der ki; "Allah kötü sözün açıkça söylenmesini sevmez; ancak haksızlığa uğrayan başka. Allah her şeyi işitmekte ve bilmektedir."

Hazreti Muhammet'in bir hadisi de "kötü söz" için demektedir ki; "Mümin dil uzatıcı değildir, lânet okuyucu değildir, kötü iş yapan değildir, kötü söz söyleyen değildir. / (Tirmizî)"

Ve... "İnsanlar diliyle söylediklerinden başka bir şey yüzünden yüz üstü ateşe atılırlar mı? / (Tirmizî)" sözü de Peygamberimizindir ve de "anlamı" çok açıktır!..

Şimdi geliyorum, Kuran'ın "topluluklar için", hem de "kötü söz söyleyenleri 'Fasık (Doğru yoldan ayrılan, Allah'a isyan eden, haram ve açıktan günah işleyen, hidayet ve mağfiretten çıkan kişi)' olarak niteleyen" ayetine:

"Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki (alay edilenler) kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin) belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık-kötü lakaplarla' çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tövbe etmezse işte onlar, zalim olanların ta kendileridir. / Hucurat Sûresi - 49 / 11"

İşte Hazreti Muhammed'in bir hadisi daha; "Mümin; insanları kötüleyen, lanetleyen, kötü söz ve çirkin davranış sergileyen kimse değildir. Tirmizî"

Ve Âl-i İmran sûresi (3/159) Ayeti der ki; "Sen huysuz ve katı kalpli biri olsaydın, etrafından dağılıp giderlerdi."

Hadis: "Sövülen iki kimsenin söyledikleri sözün günâhı; sövülen hududu aşmadıkça, ilk söze başlayan üzerinedir. / Müslim Birr"

Hadis: "Ümmetimden gerçek müflis şudur: Kıyamet gününde namazını, orucunu ve zekâtını getirir. Bu arada başkasına sövmesi, zina iftirasında bulunması, kan dökmesi ve başkasını dövmesi ile ilgili kötü amelleri gelir. Bunlara karşılık iyi amelleri (hasenâtı) verilir ve borçları (kul hakları) bitmeden iyi amelleri tükenir. Alacaklıların hataları kendisine yükletilir ve ateşe atılır. / Müslim, Birr - Ahmed b. Hanbel"

"Kötü Söz" için daha pek çok hadis ve ayet vardır, bir o kadar da "Güzel söz" için!..

Hazreti Peygamberimiz; "Güzel söz sadakadır" demiştir.

Kuran: "Görmedin mi, Allah nasıl bir misal getirdi: Güzel bir sözü, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca (benzetti). (O ağaç), Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir. Kötü bir sözün misali, gövdesi yerden koparılmış, o yüzden ayakta durma imkânı olmayan (kötü) bir ağaca benzer. / İbrahim sûresi, 14/24-26."

Ey "Müslümanım" diyen insanlarımız, "herkese, özellikle de çocuklarımıza, gençlerimize örnek olmaları gereken" siyasetçilerimiz, bir birlerinize "kötü söz yağdırmaktan" ne zaman vazgeçeceksiniz?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test