Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir için verilen sözler

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz hafta AKP, CHP, İYİP İl Başkanları Kerem Ali Sürekli, Deniz Yücel ve Hüsmen Kırkpınar, İzmir’in askıda kalan sorunlarının Ankara’ya iletilmesi için bir araya geldi. Başkanlar, öncelikli konular olarak şunları belirlemiş:

Alsancak’taki tarihi elektrik fabrikasının özelleştirme idaresinin açtığı ihaleyi kazanan İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmesine onay verilmesi; Bostanlı’ya İBB vapurları için barınak yapılmasına izin verilmesi ve siyasi iktidarın Halkapınar- Otogar arasında yapmayı yıllardır gündeminde tuttuğu metro hattının ihale edilmesi...

Buluşmanın gerçekleştiği akşam yemeğinden sonra toplantı hakkında bilgi veren Sürekli, “bundan sonra yapacağımız toplantılarda İzmir için ortak projeler geliştirme kararı, bekleyen projelerin hızlı şekilde sonuçlandırılması kararımız var"  dedikten sonra  “TBMM'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla dört siyasi parti olarak etkinlik düzenleyerek kutlama yapacaklarını” sözlerine eklemiş.

AKP İl Başkanının bu yaklaşımı olumludur. Keşke bu yaklaşım ülke siyasetinin tümüne de yansısa.

Atılan çelmeler

Ancak insanın aklına geçmişte atılan çelmeler geliyor. Geriye dönüp baktığımda, çelme atılmamış olsaydı hangi projelerin hayata geçebileceğini düşünüyorum ister istemez.

Bunun böyle olduğunun en somut örneği, Sayın Binali Yıldırım’ın İzmir’e Başkan adayı olduğunda vadettiği 35 projenin çoğunun gerçekleşmemiş olmasıdır.

Geriye gitmek doğru değil diye düşünülebilir ama o zamanki anlayış sürüyorsa ve geçmişteki hataların özeleştirisi yapılmamışsa, geçmişe atıfta bulunmak doğru değil mi?

Geçmişte en ciddi engeller kentsel dönüşüm projelerinde yaşandı. Yaklaşık 250 hektar büyüklüğündeki İzmir’in tarihi merkezinin 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile

“İzmir Konak Kemeraltı ve Çevresi Yenileme Alanı” olarak ilan edilmesi için neler çektiğimizi bir Allah bir de Büyükşehir ve Konak Belediyesindeki ilgililer bilir. Ankara gibi başka illerde en fazla bir ay tutan onay süresi aylar, hatta yıllar aldı.

Bu arada, Kadifekale’deki heyelan bölgesinden Uzundere’ye taşınanlar için yapılan konutların karşısındaki Cennetçeşme, Limontepe mahalle sakinlerinin ezici çoğunluğunun kabulüyle hazırlanan güzelim dönüşüm projesinin yıllarca bekletildikten sonra, bizzat Bayındırlık Bakanının sözlerine rağmen kabul edilmemesi, onun yerine Bakanlığın Uzundere’de halka danışmadan konut yapımını başlatması, kentin yenilenmesinin önüne geçen bir yaklaşım oldu.

Bu engellemelere karşın, Başkan Aziz Kocaoğlu, Uzundere ve Örnekköy yenileme projelerinde ısrar etti. Bu ısrar sonucu yüzlerce hak sahibi gecikmiş de olsa, yeni, çağdaş konutlarında mutlu bir şekilde yaşamaya başladı. Bu, Türkiye’ye örnek olacak bir yöntem oldu. Gecikmeler nedeniyle, Ege Mahallesi gibi sonuçlanamayan projeler, inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle istenen ivmeyi kazanamadı.  

Uzayan onay süreçleri

Onayların gecikmesinden dolayı yapım masrafları da kabarıyor. Örneğin Buca metrosununonay süreci ile ilgili olarak Başkan Tunç Soyer şunları anımsatıyordu Temmuz ayında: “Projenin 2018 ve 2019 yılı yatırım programlarına alınması için 05 Aralık 2017, 18 Eylül 2018 ve 13 Mart 2019 tarihlerinde ilgili bakanlığa üç kez resmi başvuruda bulunuldu; gerekli finansman kaynağını ise devlet bütçesinden tek kuruş talep etmeden, uluslararası kredi yoluyla çözeceğiz.”

Onay için 2 yıl beklenmesi üzücü değil mi? Ya kaçırılan mali olanaklar? Narlıdere metrosunda da benzer engellerle karşılaştı İBB. İslam Kalkınma Bankasının Narlıdere metrosu için vermeye hazır olduğu çok düşük faizli 110 milyon avroluk krediyi İller Bankası onaylamadığı için, Başkan Kocaoğlu’nun daha yüksek faizli kredi ile işe başlamak zorunda kalması, alınan bu kredinin işin ancak yarısını karşılayabilmesi, İzmir’in yararına mı oldu zararına mı? Bu nedenle benzer sorunlar yaşanan Çiğli Tramvayı projesine AKP il Başkanının destek eğilimini olumlu buluyorum.

Ankara’nın onayını bekleyen başka yaşamsal bir konuya da değinmeden yazıyı sonlandırmayım: Bakanlık ve İBB’nin ortak projesi olan İZBAN’a, TCDD katarlarının girişini düzene koyacak bir sinyalizasyon şebekesinin acilen kurulması gerekiyor. Bununla ilgili sözü zamanın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım Torbalı istasyonunun açılış törenindeki konuşmasında vermişti. Aradan 4 yıl geçti tık yok. İZBAN’ın Selçuk ayağı da sinyalizasyon eksikliğinden doğru dürüst çalışmıyor. Sinyalizasyonun yapılmasıyla, İZBAN seferlerinin sıklığı 4-5 dakikaya inebilecek, yaşanan sıkışıklık aşılacaktır. O denli kritik ve acil bir konu bu. İzmirli sabırla bekliyor!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test