Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Fillerin güreştiği bahçede gül bitmez

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2020 yılına beklenmedik olaylarla başladık. Yakın zamanda katıldığım bir televizyon programında 2020 yılına dair beklentilerim sorulduğunda, ‘An itibariyle beklentilerin olumlu olduğunu, ancak 2018 yılına olumlu başlanmasına rağmen çok negatif bittiğini, 2019 yılı için ise beklentilerin çok kötü olarak başladığını ancak oldukça olumlu tamamlandığını’ söylemiştim. Ve şayet,  ‘çatışma, savaş gibi gerilimler olmazsa 2020’nin de beklentiler doğrultusunda Türkiye için pozitif bir yıl olacaktır’   demiştim.

Geldiğimiz noktada savaş çanları çalmaya başladı bile. ABD’nin yine; hukuksuz, pervasız eylemlerinden birine daha şahit olduk. Orta doğuda şimdiye kadar yaptıklarının üzerine mum dikti adeta.

Yakılan bu ateşin ilk etkisi petrol üzerine oldu 70 dolarlar üzerine atak yapan petrol enerji ithalatçısı Türkiye gibi tüm ülkeleri olumsuz etkileyecek. Etkilenmenin süresi fiyatların kalıcı olup olmaması, karşılıklı misilleme ve restleşmelerin bir topyekûn savaşa dönüp dönmeyeceğine bağlı olacaktır.

 2020 yılından yüksek beklentilerimiz olduğu bir zamana denk gelmesi, Dünyada büyüme sorunlarıyla uğraşan ülkeleri başta Türkiye olmak üzere, AB, Çin ve Uzakdoğu ülkelerini olumsuz etkilemesi muhtemeldir.

Güvenli limanlar olarak görülen altın yatırımcıları yine şanslı tarafta durmanın keyfini sürüyor, iki yıldır karlı çıkan altın yatırımcısı, ONS altında 1600 dolarların üzerine tırmanmasıyla gram altın 270 TL den 300 TL’ye çıktı.

Bu gelişmelerden en az etkilenen ve sakin duruşunu koruyan enstrümanın Dolar olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun en temel nedenleri:

1- Türkiye’nin cari açığının olmaması 

2- Memlekette dolar alacak kimse kalmaması olarak sayılabilir.

Dolar almak isteyen herkes aldı artık toplam mevduatın %53 dolar olmuş, ülkede bu oranı %75 çıkartacak yeni dolar alıcısı yok.

Hisse senedi piyasaları ise 12 haftalık yükseliş maratonunun sonuna gelmiş görünüyor bu gelişmeler ve yaşanan gerilimin nereye kadar tırmanacağına bakılacak.

Fiyatların yüksek olması genel karlılığın bulunduğu bu seviyede kimse karlılıklarını kaybetmek istemeyecektir. Geri çekilmelerin yaşanacağı bu seviyelerden belli değer kayıplarının yaşanması oldukça normal görünüyor.

Destek olabilecek hareketli ortalamalara yaklaştıkça satışların sakinleşmesi ve endeksin yataylaşmasına ve yeni bir hareket için hazırlıklara başlanacaktır. Ancak 12 haftalık yükselişin düzeltmesin 2 ya da 3 hafta olması oldukça normal görünüyor.

98,000 seviyesinden 115,932 seviyesine gelen seviyenin düzeltmelerinin 110,700 ve 106,850 seviyeleri olarak görünüyor.

ABD’nin vurduğu insanların cenaze törenini televizyondan izlerken, ağlaşan, haykıran, öfkelenen insanlara baktım. Cenazelerini ABD malı pikaplara yatırmışlar, ABD malı uçakların koltuklarında memleketlerine taşıyorlar.

Birde cenaze töreni var ki akıllara zarar, bir kişinin cenazesi için toplanan kalabalıktan 50 insan ölüyor bilmem ne kadar insan yaralanıyor.

Bütün bunlar, şunu anlatıyor bize, aklı öne almadan bilimi yüceltmeden, teknolojiyi üretmeden,  kavgayı, ateşi, farklılıkları körükleyerek gelinen noktada, katilinin aracıyla mezarlığa yol almaktan başka bir sonuç yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test