Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Turizm ''atlarda, zıplarda'' ama zihniyet değişirse…

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizmde oldukça güzel diye adlandırılan bir sezon yaşadık. Sektörle ilgili kuruluşlar, yılbaşından bu yana gelecek beklentileri ve hedefleriyle ilgili raporlar açıklamaya başladılar. Bu raporlarda öyle kelimeler kullanılıyor ki “Zıplatacak, atlatacak” gibi tabirler var.

Evet, Türk turizminin atılıma ihtiyacı var. Ben şahsen Kültür ve Turizm Bakanımızın sektörle ilgili atılımlarının birçoğunu beğeniyorum. Fakat ayrıldığımız noktalarımız da var. Ayrıldığımız noktalar tenkit değil, doğru planlama için doğru adımların atılmasıdır. Doğru planlama yapılmazsa hedeflere varılamayacağı konusunda endişeliyim.

2020 yılındayız, turizm için hedefler 3, 5 ve 10 yıllık olarak düşünülmelidir.

Zira bir destinasyon araştırılıp iyi fizibilite yapılırsa, o yerin veya bölgenin oturmasının üç yıldan aşağı olmayan bir döneme ihtiyacı vardır. Avrupa ülkeleri tur operatörlerinin olmaz ise olmaz kuralıdır bu.

Türk turizmcilerinin, konulan ve uygun olan hedef ve senaryoları gerçekleştirebilmeleri için Sayın Bakanın dediği gibi, sektörün öncelikle birleşmesi ve tek hedefe kilitlenmesi gerekir.

İşin en zor kısmı budur.

Evet, Türkiye bu yıl 48 milyonu geçen bir turist kitlesini ağırladı. Ancak elde ettiği gelir tatmin edecek bir rakam mı? Hayır.

O zaman işin püf noktası burasıdır ve bu işin nasıl olabileceğidir.

Eğer vizyon ve zihniyet değişimini el birliğini ile yapabilirsek, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliğiyle hazırlanan ve Türkiye ekonomisinde önemli rol oynayan turizm sektörünün dönüşüm senaryolarını ele alan "Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu", önem kazanır. Öncelikle sektörde kalifiye eleman konusunun halledilmesi gerekir. Sezona başlarken eleman arama dönemi sona ermelidir. Sektörü adeta saran komisyon ve hanutçuluk gibi ülke imajını olumsuz etkileyen konulardan uzak durmak gerekir. Tanıtım hizmetleri, alt yapısı tamamlanmış merkezlerimizin ön plana alınarak yapılması, bunun yanında yeni destinasyon merkezlerin tanıtımına da her türlük eksiklik giderildikten sonra başlanmalı. Dış ülkelerdeki tanıtım işleri ise uzman kişi ve kuruluşlara yaptırılmalıdır. Mesela, Belçika’da Flamanlar için ayrı Valonlar için ayrı dikkat noktaları atlanmamalı. Keza yeni destinasyon olarak görülen Çin’de farklı aksan ve lisanlar dikkate alınarak tanıtım yapılmalı. Aksi durumda istenen hedefi gerçekleştiremeyiz. Hedef kitlenin değer yargıları ve beklentileri araştırılmadan yapılan tanıtımlarda yapılan harcamalar boşa gidecektir.

Kısaca, Devlet ve sektör bugünkü “Kavgacı ve Anlaşamama” görüntüsünü hızla halletmelidir. Hedefe ulaşmanın olmazsa olmazı ortak hareket etmektir.

Huzur ve emniyet ortamı turistin aradığı önceliklerdir. Turiste haksız davranışlar cezasız kalmamalı ve bu cezalar artırılmalıdır. Tıpkı Yunanistan’da olduğu gibi bir yeni “Hukuki Düzen” kurulmalıdır.

Raporda turizm rezidansları konusu ve senaryosu var. Olabilir ancak bunun istismarını önleyici tedbirleri var mı? Hayır.

ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ (Geriatri-Yaşlılık Turizmi), EVET OLMALI, ANCAK BU İŞ İKİ TÜRLÜ OLUR. DEVLETLERARASINDA ORTAK TESİSLER KURULARAK YAPILMALI. DANİMARKA VE MALTA ÖRNEĞİ GİBİ... Özellikle kışın iklimi uygun bölgelerimizde hayata geçirilebilir. Kuzey Avrupa ülkeleri halkının yüzde 35 romatizma hastası olduğu unutulmasın. Termal turizm kazancı ve mevsimi devamlı bir konudur. Sağlık turizminde gelir ve mevzuatı birlikte organize etmek şarttır. Uluslar arası hukukta kabul gören bir mevzuatımızın olması önemlidir. Türkiye’nin ekonomisinde turizm önemli bir gelir kalemidir. Hizmet sektörü olduğu için önemli bir istihdam alanıdır. Kültürel değişimin yanı sıra bütçe için önemli bir döviz kaynağıdır.

Raporları hazırlayanlara teşekkür ederiz, ancak önemli olan sektörün bir bütün olarak ele alınıp konulan hedeflere varılması için birlikte hareket etmektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test