Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yunanistan ve Türkiye silahlı çatışmaya mı gidiyor?

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Münhasır Ekonomik Bölge (MEB), 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi doğrultusunda, bir devletin deniz kaynaklarının araştırılması ve kullanılmasında özel haklara sahip olduğu deniz bölgeleridir. Denize kıyısı olan ülkelerin karasularından başlayan MEB, ülkelerin belirli karasuları ile ayrışıyor. Karasular, bir devletin topraklarına bitişik sularda (uluslararası hukuk ile belirlenen genişlikte) tam egemenliğe sahip olması, MEB ise “egemen” hakka sahip olmasıdır.

Yunanistan, Türkiye’yi “Kendi koruması altında olan sulara sondaj gemisi sokmaya hazırlanmak” ile suçluyor. Türkiye’nin Libya ile sürpriz “Münhasır Ekonomik Bölge’nin tasviri anlaşması”, Yunanistan ile Türkiye arasında olası bir silahlı çatışma riski doğurdu. 27 Kasım’da imzalanan anlaşmanın detayları 5 Aralık’ta açıklanmıştı. Anlaşma, Doğu Akdeniz’den uzanan, Libya ve Türkiye’nin arasından geçen su koridorunun hatlarını çiziyor. Koridor, Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’ın üzerinde hak iddia ettiği bir alanı da kapsamakta. İki uzmanın Al Jazeera’ya ilettiği bilgiler, Yunanistan’ın Girit’in güneyinde bulunan, tartışmalı bölgeye deniz kuvvetleri gönderdiğini yönünde. Yunanistan Deniz Kuvvetleri ise bu iddiaları ne kabul ne de reddetti.

Emekli Yunanlı bir diplomat, ismini beyan etmeyerek, “Bir Türk sondaj gemisi olay alanında görülürse, bizim gemilerimiz karşı atağa geçeceklerdir. Bu da silahlı çatışma doğurabilir çünkü bu gemilere donanma gemileri eşlik ediyor. Elbette bu da en sonunda savaşa yol açar” diye konuştu. Uluslararası Kamu Hukuku profesörü Angelos Syrigos, Yunan Deniz Kuvvetlerinin bölgede Türk araştırmalarına karşı caydıcı güç olarak görevlendirildiğini doğruladı.  Aynı zamanda Yeni Demokrasi Partisinin milletvekili olan Syrigos, “Türkiye’nin hiçbir sondajı olmayacak. Yunanistan, MEB olduğunu düşündüğü alanda herhangi bir hidro karbon veya benzeri araştırma yapmasına tahammül etmeyeceğini Türkiye’ye bildirdi.” diye ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan konuyu Birleşmiş Milletler’e taşıdı. Yunanistan, Türkiye ve Libya’nın bu anlaşma ile uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürüyor. Yunanistan, Avrupa Birliği’nden Türkiye ve Libya’ya yönelik yaptırım teklifinde de bulundu. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ise olaya ilişkin “Yunanistan’ın yanındayız, Türkiye’nin Ege’deki eylemleri kabul edilemez, Türkiye’ye açık bir mesaj ileteceğiz” yorumunda bulundu. Birleşmiş Milletler’in cevabı ise halen bekleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test