Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türk turizminin geleceği Uzakdoğu ve Çin’de

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin ekonomik durumda biraz sıkışıklık veya menfi gidişler olduğunda yorum ve haberler hemen “Turizminin” durumu ve geleceğine çevriliyor.

Bu çok tabiidir, Zira Türk turizmindeki gelişmeler olumlu yönde ve gelen turist sayısı da artıyor. Turizm gelirleri, döviz açığının karşılanmasında da büyük önem taşıyor.

“Bu yıl 40 milyon turist geldi”, ifadeleri her gün medyada yer buluyor.  Ancak ne yazık ki ‘harcama gücü fazla olan, zengin turistin’ sayısında aynı oranda artmıyor. Peki, ne yapmalıyız.

Türkiye ile Avrupa Birliği ve ABD’nin arası son dönemde biraz limoni. Esen bu soğuk rüzgarlar nedeniyle kıta Avrupa ve ABD’den gelen turist sayısını ne yazık ki olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Türkiye’nin artık alternatif pazarlara bakması gerekiyor.

Siyasi ilişkilerimizin fazla olmadığı Uzakdoğu ülkeleri bu anlamda iyi pazarlar. Ekonomileri de gelişiyor, zengin sınıf her geçen gün artıyor. Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden gelen turist sayısının yanı sıra, diplomatik ve ekonomik ilişkilerimiz her geçen gün artıyor. Fırsatı değerlendirmeliyiz. Bu ülkelerde yeni oluşan zengin sınıfa Türkiye’nin turizmde sunduğu fırsatları anlatmalıyız.

Uzakdoğu ile turizm ilişkilerimiz;

Çin ile Türkiye arasındaki dış ticarette 24 milyar dolar bir dengesizlik mevcuttur. Ticaret dengesi Çin’in lehinedir. Türkiye bu dengesizliği nasıl kapatabilir derseniz en önemli konu “turizm” olarak öne çıkıyor.

Çin, Türkiye’yi, AB ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında köprü olarak görüyor ve bu ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istiyor.

Çin, özellikle İzmir ve Ege Bölgesi’ni ‘ekonomik ve turizm gelişim ve yatırımlar bölgesi’ olarak görüyor. Çin bu bölgenin potansiyelini yıllardır sabırla inceliyor.

Çinliler çok düşünür araştırır ve sabırla bekler, karar verince de yatırımlarını, ortaklıklarını gerçekleştirirler.

Altyapı, enerji, iletişim, bilgi teknolojileri, gıda, turizm, lojistik ve reeksport ilgi duydukları yatırım alanlarıdır.

Turizm için önemi

Bence Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve sektörün tüm paydaşları artık Uzakdoğu konusuna ayrı bir önem vermelidirler.

Çin’den şu anda yılda 400 bin civarında turist Türkiye’ye geliyor. Milyarı aşan nüfusuyla Çin’den çok daha fazla turist çekebiliriz. Sayıyı artırmak için yalnızca tur operatörlerimizin çalışması yeterli olmaz. Bu pazarlara yönelik sektörün tüm paydaşlarıyla yol haritası belirleyerek sabırla çalışılması gerekir. Devlet ve özel sektör işbirliğiyle bir strateji belirlenmelidir.

Ortak yatırımlar, hedef ve stratejinin bir parçası olabilir. Ortak yatırımlar teşvik edilebilir.

Zira turistin arzu ve talebini arttırmak kadar ve hatta daha önemlisi, ulaşım konusudur.

Charter ve normal uçak seferlerinin hangi sıklıkla yapılacağıdır.

Uzakdoğu insanlarının yaşam tarzlarını, yemek alışkanlıklarını, örf ve adetlerini sektörün iyi öğrenmesinde fayda görüyorum.

Uzakdoğu insanı gelenek ve göreneklerine bağlı, disiplinli insanlardır. Dindardırlar, bağnaz değillerdir. İnandıkları konularda münakaşa sevmezler. Lisan sorunları gittikçe azalmaktadır.

Türkiye ile Çin arasında “Yuan” cinsi paranın ticaret aracı olarak kullanımı turizm açısından önemlidir.

Bir diğer özellikleri kartvizitlerinde genellikle kendi resimleri vardır.

Bu onların güvenlerinin bir tarzının ifadesidir.

Bir başka husus ise “Hediye alış verişleri” ilk tanışıklıklarından başlar.

Türkiye için Turizm artık hayati bir konudur. Potansiyeli vardır, bu potansiyel artmaktadır. Ancak zaman zaman yaptığımız gelişigüzel fiyat dalgalanmaları ise zaafımızdır. Bu insanlar bunu sevmezler.

Türkiye için Türk turizminin yeni destinasyonu “Uzakdoğu” ülkeleri olmalıdır. Ancak biraz uzak ve zor pazarlardır. Güç ve işbirliği ister, yanlışları affetmezler, insan tabiatları dürüsttür.

Bir başka husus ise Çin mutfağının ve Uzakdoğu damak tadını da unutmayalım.

Türkiye’nin ekonomik ve turizm geleceğinde en önemli “anahtarın” Çin olacağını düşünüyorum. Turizmde öncelikli hedefin Çin olması ekonomimizin gelişiminin de olmazsa olmazıdır.

Çin’de bunu istemektedir unutulmaması gereken budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test