Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Su israfına karşı duruş

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avni Ersoy İzmir’de tanınmış bir iş insanıdır. Türkiye onu, Evren’in 80 darbesinden sonra Zincirbozan adasına kapatılan Süleyman Demirel’in en yakın dostudur. Ersoy, vefalı bir insan olmasının yanısıra ele aldığı toplumsal projelerde de etkindir. Özellikle su tasarrufu söz konusu olduğunda, militan bir ‘aktivist’tir, eylemcidir.

Yıllardır suyun dikkatli kullanılması için il yöneticileriyle işbirliği içinde çalıştı. Örneğin İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın da desteğiyle, 2 bin 500 okul ve camiye ‘tasarruflu musluk’ taktırılmasını sağladı. Şimdi de, hastaneler, kışlalar, sanayi bölgeleri ve diğer işletmeler konusunda daha geniş çevreleri uyarmak için “NEDEN SU TASARUFU” başlıklı bir broşür bastırdı. Dağıtıyor. Amacı, “su israfını önlemek” için uyarılarda bulunmak. Avni Ersoy, su ‘aktivist’liğine nasıl başladığını broşüründe şöyle anlatıyor:

“’Su tasarrufu sadakadır’ Hadis-i Şerifinden yola çıktım. Uzun süredir su tasarrufunu özendirmek için bir çaba içerisindeyim. Bu konuyu memleket meselesi olarak görüyorum.

Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi’nden uzmanlarla su tasarrufu konusunda görüşmeler yaptım, fikirlerini aldım. Bu çabamı ilk olarak çok sevip saydığım Gazeteci Yazar Öcal Uluç’a anlattım. Kendisinin fikrini aldıktan sonra, kamu kurumlarında su israfını önlemek için çalışmalarıma başladım.”

Su hayattır

SU hayattır diye başlayan 16 sayfalık broşür, tasarruf konusunu çeşitli başlıklarda inceliyor. “Tasarruf En Büyük SU KAYNAĞIDIR” başlıklı önsözde Avni Ersoy yaklaşımının özünü özetliyor. Tasarrufun yalnızca SU’da değil, gıda, enerji, akaryakıt gibi ihtiyaç alanlarında da yapılması öneriliyor ön sözde.

Renkli fotoğraf ve çizimler ile de çekici kılınmış broşürde, “evrende su”, “dünyada su”, “Türkiye’de su”, “su savaşları”, “su kayıplarının önemi”, “su tasarrufu için ne yapmalı”, “Türkiye’de sanayide su kullanımı”, “Türkiye’de tarımda su kullanımı” gibi bölümler var.

Dünyanın ve bedenimizin yüzde 70’i sudan oluşuyor ama bunun ancak binde 3’ü “kullanılabilir ve içilebilir” özellikte. Yani son derece sınırlı bir kaynak, bunu son derece dikkatli kullanmamız gerekiyor.

Yine bu kıtlık nedeniyle, açgözlü insan birbirinin suyuna göz dikmiş durumda. Emperyalist mihraklar bu nedenle “su savaşları”nı körüklüyor. Su konusunda dünya çapında bir isim olan değerli hocamız Prof. Dr. Ünal Öziş, ABD’de katıldığı uluslararası bir konferansta, İsrailli bir uzmanın kendisine, “Atatürk Barajından bize yılda 1 milyon metreküp su hibe etseniz, Orta Doğu’daki savaş biter” dediğini aktarmıştı. Hiç unutmuyorum bu sözleri…

Tarım ve sanayide su

Ülkemizdeki suyun dörtte üçünün tarımda kullanıldığı göz önüne alındığında, verimli kullanım konusundaki eğitimlerin ne denli başat olduğu anlaşılıyor. Broşürden öğrendiğimize göre, tuzlanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan “GAP bölgesinde, 225 bin hektar büyüklüğündeki Harran Ovası’nın en az 50 bin hektarlık kısmında taban suyu yükselmesi sorunu yaşanmaktadır.” Yalnız bu bölgede değil tüm tarım alanlarında kapalı borularla yapılan damlama sisteminin kurulması, bunun için devletin para ve eğitim desteği vermesi zorunlu.

Ülkemizdeki su kaynaklarının beşte birinin kullanıldığı sanayi sektöründe de sorunlar yaşanıyor. Önemli su havzalarında kirlilik hızla yaygınlaşıyor. Su kalitesinin bozulması tüm canlıları tehdit ediyor.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, 11 Aralık tarihli köşesinde “Susurluk, Meriç-Ergene, Konya Kapalı, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Kuzey Ege ve Burdur su havzalarında toplam 750 yüzey suyunun 743 tanesi, Büyük Menderes su havzasında yeraltı sularının yarısı, Küçük Menderes'te 2/3'ü kirlenmiş durumda” diye yazıyor.

Öztürk, son günlerde filtre konusu sıkça gündeme gelen termik santrallere de dikkat çekiyor: “Bu santrallerden binlerce ton kül, toksik atık çıkıyor. Atıklar gelişi güzel, bilim ve teknik kurallarından, mevzuattan uzak bir şekilde çevre mühendisliği tabiriyle ‘vahşi’ olarak depolanıyor. Bu atıklar yağmur ve çamurla yeraltı ve yüzey sularına karışıyor, tarım alanlarımızı kirletiyor. Sadece filtre takılması ile bu tesislerin sorunu çözülmüyor.”

Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında, Avni Ersoy’un “eylemci” kişiliği daha da önem kazanıyor. Tüm yetkililerden, meslek odalarından kendisine destek vermesini bekliyorum. Yolun açık olsun Avni Ersoy!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test