Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Londra NATO zirvesinden akılda kalanlar…

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), günümüzde dünyanın en güçlü askeri ve politik savunma ittifakı. 1949 yılında kurulan NATO, İkinci Dünya Savaşının bitiminde artan Sovyet tehditine karşı alınan önlemlerden biri idi. Kurulduğunda 12 üyesi bulunan NATO’nun günümüzde 29 üyesi bulunmakta.

Salı günü Londra’da gerçekleşen zirvede NATO üyeleri bir araya geldi. NATO’nun 70’inci yılında gerçekleşen bu zirve, Amerikan Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un gerilimli çekişmelerini akılda bırakırken, zirvenin bir diğer önemli konu başlığı ise Türkiye ve diğer üyelerin gerilmeye devam eden ilişkisiydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG’ye karşı verilen mücadelede destek almaması durumunda NATO’nun Baltık bölgesindeki savunma planlarına karşı çıkacağını belirtmişti, toplantı sürecinde.

Macron, Fransa’nın milli yurtiçi hasılatının %1.84’ünü savunmaya harcadığını vurguladı ve ABD’nin NATO’ya asırlardır “gereğinden fazla” yatırım yaptığını dile getirdi. Macron hemen ardından “Konuşulması gereken daha önemli konular var” dedi ve ekledi: “Bugün Türkiye’ye baktığımda bizimle zamanında omuz omuza mücadele vermiş kişilerle (YPG) savaşan bir ülke görüyorum. Eğer ödediğimiz bedellerden ziyade bize destek verenleri konuşmazsak, ciddi bir konuşma gerçekleştirdik diyemeyiz.”

Trump ve Macron, Barış Pınarı Harekatı’nın yanı sıra, Türkiye’nin Rus S-400 savunma sistemi alımına da değindi. Trump “Yaptırım uygulama konusunu değerlendiriyoruz” dedi ve ardından Macron da “NATO üyesi bir ülke nasıl olur da Ruslardan herhangi bir şey alabilir?” diye sordu.

 

Türkiye neden bir sorun? 

Suriye’de kurulan ve Kürt Yüksek Komitesine bağlı olan YPG, tam adı ile Halk Koruma Birlikleri veya Halk Savunma Birlikleri, Amerika ve çoğu NATO üyesinin gözünde IŞİD’e karşı verilen mücadelede kritik bir müttefikti. Türkiye’nin “terör örgütü” olarak tanımladığı bu grup, Türkiye’nin yıllardır mücadele verdiği PKK’nın bir uzantısı.

Konuya ilişkin ciddiyetini ve duruşunu Erdoğan daha Londra’ya yola çıkmadan açıklamıştı.  Erdoğan, NATO’nun YPG’yi terör örgütü saymaması durumunda, Türkiye’nin “Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’yı olası bir Rus saldırısına yönelik NATO’nun koruma planına onay vermeyeceğini” belirtmişti. Erdoğan, “Eğer NATO’daki müttefiklerimiz bizim terör örgütü saydığımız bir grubu terör örgütü saymazsa, NATO’da atılacak her adımın karşısında duracağız” diye de eklemişti.

Ne var ki, NATO toplantısından “Kuzey ülkeleri savunma planı onaylanarak” çıktı, “YPG konusu ise” görüşülmedi bile.

Macron, Erdoğan’ın bu sözlerine karşılık olarak basın mensuplarına “Bizim NATO masasında Türkiye ile terör için aynı tanımımız yok” dedi.

Ekim ayında Türkiye, Suriye’de tampon bölge oluşturmak için Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekleştirmişti. Bu harekat Türkiye ve NATO üyelerinin arasındaki gerilimi arttırdı. Fakat NATO ülkeleri, geçtiğimiz ay Trump’ın da vurguladığı gibi, YPG’nin Suriye’de kendi himayesi altında bir bölge hedeflediğini unutmamalı ve yaptıkları her yardımın kendi çıkarlarına da hizmet ettiğini hatırlamalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test