Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bol bol Döner kavşak yapıyoruz; kuralı bilmiyoruz!..

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla'nın da üç ünlü kavşağı var, resmi isimler bir tarafa, halk arasında "İskele kavşağı, Kuğulu kavşak ve Jandarma kavşağı" diye biliniyorlar. Halkta bu isimler artık yerleşti.

Döner kavşak yapmaya meraklı karayollarımız ve şehir plancılarımız var. Yerli yersiz, uysun uymasın, bir sürü döner kavşak. Sadece Urla'da da değil tüm Ege'de, Ankara'da, Karadeniz'de, Güneydoğu Anadolu'da!

İşin güzel (!) tarafı döner kavşakta kimin yol hakkı olduğunu da bilmiyoruz. Uluslararası kurala göre; "Kavşakta olanın kavşağı boşaltabilsin diye yol hakkı vardır"; genelde bizde "anayol / baba yol kuralı işliyor.

Çeşmealtı kavşağında örneğin bir de ek tabela koyma gereği hissedilmiş. "Kavşakta olana yol ver" diye. Halbuki her sürücü ehliyeti sahibinin bilmesi gereken bir şey!

Her yolda sağdan gelenin geçiş üstünlüğü vardır, eğer "tabela yok ise"; "Ana yol / Baba yol" diye bir ayrım yoktur. Bizde daha geniş yol "Anayol" muamelesi görür. Tabii kamyonun da, bu mantıkla bisiklete göre geçiş üstünlüğü vardır. Tonaj kanunu. İstersen "hak bende, geçiş üstünlüğüm var"  deyip yola gir ve dümdüz ol! Haklı haklı, seni ve bisikletini asfalttan kazısınlar.

Kavşakta da,  kavşağa ilk girenin yol hakkı var. Bizde daha geniş caddeden gelenin! Uluslararası kurallara aykırı olarak!

Eski Çeşme yolu buna bir örnek. Gereksiz bir sürü döner kavşak. Saçma sapan akıl ve mantık dışı ve "döner kavşakta olanın yol hakkı olduğu" kuralı tabii ki işlemiyor. Aptalca, (Korkarım en uygun betimleme bu! "Beyinsizce, salakça" falan demek ayıp olabilir!) evet aptalca yapılan bu kavşaklar sayesinde trafik yavaşlıyor. Tehlikeli darboğazlar oluşuyor. Çift yol kavşağa giriyor, girerken sol şerit yavaşlıyor. Kavşakta iki araba yan yana, karşıdaki yol tek! İki araç arasında "Benim babam, senin babanı döver" yarışı.

  1. Sokak ve Çeşme yolu bağlantısı güzel bir örnek. Çift yoldan ve çift döner kavşaktan tek yola dönüş. Ve 2209. Sokak onu kesen yollara göre her Urlalı için anayol. Tabela falan da yok! Allah bilir ne havalardadır 2209. Sokak? Eğer bir gün birisi gelir de ona "uluslarası kurallara göre yan sokaklara göre bir üstünlüğü olmadığını" söylerse bütün sokak depresyona girer vallahi. Al başına belayı!

Bu kavşakların kaldırılması ve yerlerine sola (sağa) dönüş şeritleri konulması eski Çeşme yolunu hem hızlandırır, hem de daha güvenli kılar. Uluslararası kurallara da uyarız. Veya yapmayız, bildiğimizden şaşmayız! Tüm dünyaya bu "bizim anayol baba yol kuralımızı" ihraç etmeye gayret ederiz. Yukardaki resmi de bir rüya yorumları sitesinden aldım. Rüyanda döner kavşak görmek hayra alametmiş! İşlerin yola gireceği işaretiymiş. Hayırlısı!

Döner kavşak deyip geçmeyin bu bizim Urla'dan Urfa'ya kadar yaygın bir ulusal sorunumuz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Recep Tutkun

01.05.2020 - 12:20
Aynen katılıyorum, döner kavşak kurallarını hiç bilinmeyen sürücü çoğunluğu ülkemizde, eminim ki %90 sürücü dönel kavşak kurallarını bilmiyor, sorun araştırmayı da bilmezler bir de çok bilmişlik tasarlar
Yazarlar
Website Security Test