Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Danışmanlar, sekreterler ve ehliyet...

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyeti’nin ezeli sorunlarından birisi, “Danışmanlar” konusudur. Zira Danışman demek, fikri ve bilgisinden istifade edilecek, yaşanacak problemlere çözüm üretecek ehliyete, bilgiye ve tecrübeye sahip kişi demektir.

Danışmanlar, faydalıdır ve gereklidir. Ancak, çokça danışman olmasına rağmen, bunların görevlerini tam anlamıyla yerine getirdiğine veya doğru kullanıldığına hiç bir zaman şahit olamadım. Bendeniz, hem devlet bürokrasisinde hem de özel sektör ve STK’larda dünyanın birkaç ülkesinde görev yaptım. İstisnalar hariç görevli danışmanların çalışmalarından memnun olamadım.

Danışmanların seçiminde ve görev alanlarının belirlenmesinde ehliyet ve liyakate önem verilmediğini belirtmek isterim.

Danışman ve aynı anlamda kullanılan “Müşavir” seçimlerinde çokça yanlışlar yapılıyor. Siyasi nedenler, akraba ilişkileri, inanç ve etnik köken dikkate alınarak yapılan atamalardan verim alınamıyor.

Müşavir veya danışman olarak seçilen kişilerin vasıflı, eğitimli, tecrübeli, analiz yapabilen, dürüst, sorun çözebilen yetenekte olmaları gerekir. Atamalarda eş, dost, akraba veya partili yerine, liyakat öncelikli olmalıdır. İşini bilen danışman, kendisini oraya atan kişinin iş yükünü de hafifletir.

Ama gelin görün ki her kurum ve sektörde bu iş yüzde seksen, doksan o görevi yapacak yeterlilikte olmayan danışmanlar görev yapıyor.

Doğru isimler göreve getirilmediği için zaman zaman bedel de ağır ödeniyor. Bedeli de önce seçenin kendisi, şirketi, devlet tarafında ise görev aldığı sektör ve millet olarak ödeniyor.

Bu konuya devlet, özel sektör ya da STK olarak bakmamak gerekiyor. Kaybeden Türk toplumu olacaktır.

 

Sekreterlere gelince 

Hemen her yönetici bir sekreter istihdam ediyor. Yine devlette olsun, özel sektörde olsun sekreterlik çok önemli bir görevdir. Bu görevi yapacak kişilerin çok iyi eğitim almaları, görevi yükleme kabiliyetlerinin iyi olması gerekir. Sekreterlik, temsil ve idare mesleğidir. Şerefli bir meslektir. Ağır bir hizmet alanıdır. Temsil makamında görev aldıkları için kuruma hem kaybettirebilir hem de kazandırabilirler. Görevini hakkıyla yapan bir sekreter, bulunduğu kuruma artı değer katacağına inanıyorum.

Bu mesleği yapanlarda aranan özellik, iyi eğitimin yanı sıra, dürüstlük, ahlaklı, zeki, ketum, neyin nasıl ve ne şekilde yapılacağını iyi bilme ve hitap yeteneğidir.

Ancak gelin görün ki bu önemli ve hayati mevkiye atananlar veya seçilenler de tam anlamıyla liyakat sahibi olduklarına emin olamamaktayız.

Gerçek ortadadır.

Sekreterlerin çoğu, bulundukları görevi kolaylaştırıcısı değil, kendi hisleri veya aldığı emirler nedeniyle tam anlamıyla yapmıyorlar. Tabi istisnalar burada da mevcut.

Zararları ise devlette, bürokrasiye, özelde ise şirket veya sahiplerinedir.

Misal?

Dünyada sekreterlerin görevlerinin gereğini tam anlamıyla yerine getirdiği ender ülkelerden biri İngiltere’dir.

Bakınız, uluslar arası teşkilatların yüzde elliden fazlasının sekreterleri İngiliz’dir.

Zira sekreterliğin bütün anlam ve ehliyetini bilen ülkedir. Bu ülkede milletvekillerinin sekreterlerini devlet seçer. Ve milletvekillerinin yanında görev alanlar üniversitelerin başarılı ve gelecek vaat öden öğrencileridir. Bu isimler, ilerde siyaset ve bürokraside yükselirler.

Ülkelerinin menfaatlerini her yerde korurlar ve görev aldıkları kurumların adeta birer temsilcisidirler.

Bizde ise bu işe de akraba, eş ve dost yakınları, siyasi, dini veya etnik tercihler, “benden olsun da ne olursa olsun” tercihi önceliklidir.

SONUÇ: Türkiye kritik görevlere liyakatli insanları getirmelidir. Müşavir, danışman ve sekreterlik çok önemli görevlerdir. Temsil makamlarının ilk karşılaşılan kişileridir. Kamuda, özel sektörde ya da STK’larda vatandaşın sorunlarıyla ilk onlar karşılaşır. Bu kurumlarda vatandaşların sorunları onlar çözüyor. İyi eğitilmiş, işini bilen kişiler, sorunları kolaylıkla çözer, çözemeyen ise sorunu büyütür.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test