Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Borçlu pancar çiftçisi uçuşta!

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarımda uygulanan şahane politikalar sonunda çiftçiyi uçurdu… Evet, çiftçi borcunu ödeyemediği için cezaevini boyladı…

Sözde tek haneli enflasyonumuz ve de büyüyen ekonomimiz sürerken…

Ekonomimiz uçarken, bir baktık Yozgatlı şeker pancarı çiftçisi hapse girdi.

Hapisteki çiftçi bir mektup yazdı TBMM’ye. Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven mektubu gündeme taşıdı… Şekerpancarı üreten bir sözleşmeli çiftçi söz konusu olan… Başarı ile sattığımız Çorum Şeker Fabrikası’nın sözleşmeli üreticisi! Hatırlanacağı gibi Safi Holding’e satılan şeker fabrikası… Hani devri öncesi satışa konu olmayan ve kayıtlarda görünmeyen TIR’lar dolusu değerli malzemesi Türk Şeker’in Ankara’daki merkez ambarına gönderildiği haberleri kamuoyuna yansıyan fabrika… Sonrasında fabrikanın devrinin hemen ardından söz konusu satışa konu olmayan 10 TIR malzemenin, fabrikanın yeni sahibine iade edilmesi ile gündeme gelen Çorum Şeker Fabrikası… Konunun bu kısmıyla ilgili olarak kimsenin ceza aldığı ya da hapse falan girdiği yok, yanlış anlaşılmasın!

Tarım ve Orman Bakanı’nın, icralık olup cezaevine giren çiftçi Ali İhsan Yılmaz gibi yüz binlerce çiftçinin sorunlarına ve borç erteleme taleplerine duyarsız kaldığını söylüyor CHP’li Keven. Çiftçi Yılmaz’ın cezaevinden yazdığı mektupta anlattıklarını paylaşırken, “Çiftçi Ali İhsan Yılmaz, memleketi Yozgat Yerköy’de şekerpancarı ekiyor. Yani Çorum Şeker Fabrikası’nın sözleşmeli üreticisi. AKP’nin özelleştirdiği şeker fabrikalarından biri olan Çorum Şeker Fabrikası ise ‘Alımları kapattık’ dedi ve bu çiftçinin 800 ton şekerpancarı tarlada çürümeye terk edildi. Bunun neticesinde de borçlarını ödeyemez hale geldi” sözleri ile durumun vehametine bir kez daha işaret ediyor.

Çiftçinin, üreticinin sesinin artık duyulması ve haciz dosyalarına bir çözüm bulunması gerektiği uyarısında bulunurken de endişelerini şöyle aktarıyor Keven;

“Acil çiftçi borçlarını erteleyin. Ayrıca 1 yıldır çiftçiler sertifikalı tohum desteğinin ödenmesini bekliyor, yine ödenmeyen buzağı desteğini bekliyorlar… Çiftçilerimizin bu sorunlarını defalarca dile getirdik. Borçlarının faizsiz ertelenmesini bekliyorlar. Sayın Bakan eğer bu konuşmaları dinleseydi şimdiye kadar bir çözüm üretmesi gerekirdi. Ancak nedense Sayın Bakan bu sorunları duymazdan geliyor. İthalat yapılacağı zaman açıklamalar yapan Sayın Bakan konu çiftçinin sorunu olunca nedense konuşamıyor. Geçen hafta basına da yansıdığı üzere Yozgat’ta Ali İhsan Yılmaz adında bir çiftçimiz borçlarını ödeyemediği için cezaevine düştü! Bu mektup cezaevinden geldi. Bu utanç vesikası değil de nedir?  Yüz binlerce çiftçi de borcunu ödeyememekten dertli. Çiftçinin, köylünün, tarımın sesini duyun artık.”

Borcundan dolayı cezaevine uçan çiftçilerimiz ile birlikte enflasyon tek haneli ilerliyor… Ekonomimiz uçuyor! Durmak yok, uçmaya devam…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test