Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Depremde engelli ve yaşlıların durumu

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul’daki 5.8 büyüklüğündeki deprem, kent ve çevresi için beklenenin altında bir etki yapsa da, yine büyük bir toplumsal sarsıntı yaşattı. 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depremine rağmen, halkımızın deprem gerçeğini kavrayamadığı görüldü. Elbette hatayı halkta aramak yanlış olur. Yöneticilerimizin, eğiticilerimizin bu konudaki bilinçsizliği ister istemez halkta yankısını buluyor. Görsel ve yazılı basın olur olmadık isimleri gündeme getirerek zaten karışık olan kafaları yine karıştırdı. Ekranları kâhinler (!) kapladı.

Oysa Marmara Denizinde bilimsel tek bir çalışma yapıldı. Türkiye’den Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Naci Görür ve Doç. Dr. Emin Demirbağ’ın katıldığı 15 yıl süren araştırmada, Fransız Prof. Dr. Le Pichon’un ekibi ‘Le Suroit’ gemisiyle Marmara fayını ayrıntılı bir şekilde inceledi. Fayın her yıl 2.5 cm ilerlediği saptandı. Şimdi yapılması gereken bu araştırmanın daha da derinleştirilmesidir. Bunun dışında elle tutulur bir veri yok. Sözde bilicilerkorosu tahminler yürütüp halkı telaşa düşürüyorlar.

 

Pandispanya binalar

Bu nedenle ‘toplanma alanları’ üzerine yürütülen tartışmaları pek anlamlı bulamıyorum. Tamam, kent planlamasında yapılan hataları hoş görmek mümkün değil. Ama bundan daha acilen ele alınması gereken konular var.

Bunların başında binaların dayanıklılığı geliyor. Uzmanlar diyor ki, 7 büyüklüğünün üzerindeki bir depremde, yaklaşık 50 bin bina hasar görecektir İstanbul’da. Ama ondan da önemlisi 5-6 bin yapı pandispanya gibi yerle bir olacaktır. Sonsuz kaynaklara sahip olmadığımıza göre bu 5-6 bin yapı üzerinde yoğunlaşmanın zorunlu olduğu görülüyor. Yani ‘rantsal’ değil gerçek bir ‘yapısal’ dönüşüm gerekli.

Bunun kaynağı da var bana göre. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) diye deprem sonrası hasarları karşılamak için kurulmuş bir fon var. Siyasi iktidarların ‘deprem vergileri’ni hiç ettiği belli. Oysa DASK kasalarında hasar için ayrılmış bir kaynaklarduruyor. Bu fonun bir kısmı pandispanya haline gelecek yapılarda yaşayanların kurtarılması için ‘yapısal dönüşüm’ için kullanılabilir. Sigortacılık bakış açısıyla gelecek itirazları şimdiden duyuyorum. Ama bunun çıkış yolunu bulmak çok mu zor? İstenirse bir çözüm bulunabilir.

 

Herkes için acil sağlık

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD) ve Avrupa Acil Tıp Derneği Afet Komisyonu Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu, İsmail Küçükkaya’nın sabah programında tartışmalarda ihmal edilen bir konuda çok yararlı uyarılarda bulundu. HİASD, İzmir’de ‘Komşum’projesi kapsamında on binlerce gönüllüye ilk yardım eğitimi verdi, vermeyi sürdürüyor. Bu eğitimlerde, kırık, kanama, ambulans beklerken veya deprem sonrası yapılması gerekenler vb. konularında uygulamalı eğitimler veriyor. Dr. Rodoplu, TV söyleşisinde sokaktaki her 10 kişiden en az birisinin bu eğitimleri alması durumunda deprem sonrası can kayıplarının azalabileceğini vurguladı.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın, acil toplanma alanları kadar, hatta ondan da önemlisi en yakın sağlık ocağının yerini bilmesi çok önemli. Çünkü HİASD’ın eğitimini verdiği konuları uyguladıktan sonra yaralıları ambülans beklemeden 200-300 metre uzaklıktaki bir sağlık merkezine taşıyarak götürmek, can kaybının azalmasında hayati bir rol oynayabilir. Afet sonrasının birkaç saatine boşuna ‘altın saatler’ denmiyor.

Son deprem ertesi, engelliler ve yaşlıların durumu da ele alınmadı pek. Oysa bir kargaşa anında en çok sıkıntıya düşenler bu gruptaki vatandaşlarımız oluyor. Hele yürüme sorunu olanlara mutlaka birisinin yardım etmesi, elinden tutması gerekiyor. Bu konuda da yerel yönetimler, ilgili dernekler, muhtarlar, her mahallede engelli yurttaşları saptayıp, onları kollayıcı yöntemler geliştirmeli, onlara ve onlara destek verecek komşularına yol göstermeli.

Demek ki, ‘depreme hazır olmak’ derken yapacak daha çok işimiz var!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test