Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türkiye ne ABD'ye ne de Rusya'ya tam anlamıyla güvenebilir

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye'de devam eden iç savaş 8 yılını doldurmuş bulunuyor. Bu süre zarfında ABD'nin ortaya koyduğu politika kendi çıkarlarına uygun, Türkiye'nin kaygılarını önemsemeyen bir politikadır. ABD Türkiye'nin değil, PKK-YPG'nin yanında yer almıştır.

Türkiye ile ABD arasında varılan güvenli bölge uzlaşması da oyalama taktiğine yönelik ve PKK devletçiğinin kurulmasına hizmet eder niteliktedir. Varılan bu anlaşmaya rağmen ABD'nin tırlar dolusu silah ve mühimmatı PKK-YPG 'ye ulaştırıldığının anlaşılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan sert bir tepki vermiş ve ABD'nin Türkiye için değil terör örgütü için güvenli bölge oluşturma peşinde olduğunun anlaşıldığını söyleyerek Eylül ayı sonuna kadar süre tanındığını ifade etmiştir. Bu süre Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu münasebetiyle Trump ile New York'ta görüşme yapacağı tarihe denk gelmektedir. İki lider bu görüşmede konuyu etraflıca ele alacaklardır.

Öte yandan Türkiye'nin Heyet Tahrir'üş Şam'ı (HTŞ) etkisiz hale getirme yükümlülüğü ile bağlantılı olarak Rusya ile yaptığı anlaşmayı sonuçsuz kılmak için ABD Suriye yönetiminin ilan ettiği ateşkesi fırsat bilerek İdlib'e saldırıda bulunmuştur. Saldırının hedefinin ABD vatandaşlarına tehdit oluşturan El Kaide liderliği olduğu açıklanmıştır. Ancak ABD'nin HTŞ ile istihbarat alış verişi dikkate alındığında İdlib sahasında HTŞ'nin varlığının sürdürülmesinin istendiği ve El Nusra cephesine yönelik Türk-Rus işbirliğinin boşa çıkarılmasının hedeflendiği söylenebilir.

Nitekim Rus Savunma Bakanlığı ABD'yi anlaşmaları ihlal ve ateşkesi sabote etmekle suçlamıştır. Rusya ayrıca Putin'in şefi olarak tanınan Yevgeni Prigoşin'e bağlı sözleşmeli askerlerden oluşan yüzlerce kişilik bir birliği  İdlib bölgesine taşımıştır. Bu da Rusya'nın meydanı boş bırakmaya niyetinin olmadığının bir işaretidir.

Bu koşullar ışığında artık Türkiye Suriye yönetimi ile diyalog kapısını açmalıdır. Bu yapıldığı takdirde Suriye'den yeni bir göç dalgasının önlenmesi mümkün olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test