Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İki kırmızılı kadın güvenilir İstanbul’un yolunu açtı

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Alanında uzman konuşmacılar, özellikle gıda konusunda güvenilirliği gündeme alıp çok önemli mesajlar verdi.

 

STK'ların desteği ile oluşturulan Güvenilir Ürün Platformu'na hayat veren kırmızılı kadınlar.

Bir süre önce Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği bünyesinde kuruldu Güvenilir Ürün Platformu… İzmir’den İstanbul’a çok önemli toplantılar yaptı. Hedefini hayat güvenilir olsa sloganı ile buluşturdu. Genel Sekreterliği’ne Elif Attepe getirildi. Genel Koordinatörlüğünü de Demet Kalendergil üstlendi.

Son olarak gıda fuarında çok önemli bir aktiviteye imza attılar. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı - WorldFood İstanbul’un yapıldığı TÜYAP’taki etkinlikte güvenilir ürün konusunu masaya yatırdılar.

Önemli konuşmacılar özellikle gıda konusunda güvenilirliği gündeme alıp çok önemli mesajlar verdiler. Sonra çok sayıda sivil toplum önderini bir araya getirip İstanbul’da hayat nasıl güvenilir olur sloganını masaya yatırdılar.

O günkü toplantıya bu iki kadın kırmızılı giysileri ile gelmişti. Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde çok önemli isimlerin görüşlerini de alarak güvenilir ürün konusunda tam bir ortak akıl oluşturdular.

İki kırmızı kadın Elif Attepe ve Demet Kalendergil 5’e yakın sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Güvenilir Ürün Platformuna hayat verdiler.

İstanbul’da çok önemli bir kararlılığın ilk adımını attılar. Toplantıda konuşmacılar ve katılımcılar İstanbul’un giyimden gıdaya hayatın tüm alanlarında güvenilir ürün tüketilen bir kent olması için herkese çağrı yapılması kararı aldı.

Toplantıda Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ve tüketici hareketinin önde gelen isimlerinden Bülent Deniz güvenilir ürün için toplumsal duyarlılığın artırması gerektiğini belirterek, İstanbul kent yönetiminin güvenilir ürün konusunda birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdiler. Gıda Mühendisi ve Güvenilir Ürün Yürütme Kurulu Üyesi Nurten Sırma da konunun güvenilir gıda boyutunun çok önemli olduğunun altını çizdi ve yerel yönetimlerin bu konuda adım atması gerektiğini söyledi. Her belediye başkanının kendi bölgesinde güvenilir ürün çalışması yapması için desteğe hazır oldukların sözlerine ekledi. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Ergül olayın bilimsel boyutunu anlatırken, Güvenilir Ürün Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen başta bal olmak üzere birçok ürüne ilişkin bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek bu konuda doğru bilenlerin daha çok konuşması gerektiğini vurguladı. Toplantıda söz alan Necdet Buzbaş, Mehmet Sandal ve Mehmet Reis gibi isimler de başta İstanbul olmak üzere ülkenin her yerinin güvenilirlik konusunda adım atarak örnek uygulamaları gündeme getirmesini istediler.

Kırmızılı kadınlar başardı. Şimdi sıra toplantıda çıkan kararların İstanbul’daki yerel yöneticilere anlatılmasına geldi. Bu kadınlar sivil toplum önderlerinin desteği ile bunu da başaracaklar ve güvenilir bir hayata doğru yelken açılacak. Bundan şüphemiz yok.

 

 

İş dünyası cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılında gerçekleştirilen forumda bir araya geldi.

Sivas’ta yeni toplantının sinyali verildi

Türkiye ekonomisinin nabzı Sivas’ta attı… Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin de destekleyenler arasında yer aldığı Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda tarımdan savunma sanayine, turizmden yazılıma onlarca alanda mevcut durum değerlendirilirken hedefler belirlendi. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılında gerçekleştirilen Forum’da marka isimler önemli mesajlar verdi.

Sivas’tan çıkıp dünyanın onlarca ülkesine ihracat yapmayı başaran Kale Kilit’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Kızıltan başarıya giden yolu anlattı. İstanbul’daki fabrikada ağırlıklı olarak Sivaslıların çalıştığını vurguladı.

Avrupa Türk Markaları Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu Londra’daki başarı hikayesini anlattı. Aselsan Hassas Optik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım Sivas'ta yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

Dermokil Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Karaca Sivas'ın en önemli markası olarak kendilerine sahip çıkılmasını istedi.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Sivas Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sinan Dündar da yatırım imkanlarını anlattı.

Toplantı biterken yeni toplantının da sinyali verildi. Önümüzdeki dönemde Sivas’ta yeni bir ekonomi zirvesinin temeli atıldı.

 

 

Canan Soysal gazetecilikteki başarısını şimdi kurumsal iletişimde devam ettiriyor.

Sabiha Gökçen hem uçuruyor hem de uçuyor

İlk yapıldığı yıllarda karşı çıkanlar çoğunluktaydı belki de… Ama bugün İstanbul’da hava trafiğinin vazgeçilmezi oldu. Bu havaalanını kim kullanacak diyenler yanıldı. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda (İSG) yılın ilk 8 ayında tam 23 milyon 502 bin yolcuya hizmet verdi.

Dış hatları kullanan yolcu, geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 20 arttı ve 9 milyonu geçti. İç hatlardaki büyüme de bunun altında kalmadı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ticari başarısının yanında sosyal sorumluluk anlamında da çok önemli projelere imza atıyor.

Ve bu çalışmalar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı dünyanın en saygın iş ödülleri arasında yer alan Stevie’de 5 ayrı kategoride ödül almasını sağladı.

İSG, bu yıl 4 bin başvurunun yapıldığı 16. Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde, “Hayvanlar ve Biz” isimli sosyal sorumluluk projesi ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde ve 2018 yılındaki iletişim çalışmalarıyla da “Yılın İletişimi” kategorisinde 2 ayrı altın ödülü kazanırken, “Yılın Ulaştırma Şirketi” kategorisinde Gümüş Stevie ödülünün sahibi oldu.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO'su Ersel Göral “Dünyada Yılın Ulaştırma Yöneticisi” kategorisinde bronz ödülün sahibi oldu. Öte yandan İSG Kurumsal İletişim Departmanı ise “Yılın İletişim Ekibi” kategorisinde Bronz Stevie almaya hak kazandı.

Bütün bu ödüllerde payı olan isimlerden biri meslektaşımız ISG Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal’ın adını en baş köşeye yazmak gerekiyor.

O, meslekten ayrılıp ISG’ye geçince aramızdan bir yıldız daha ayrıldı değerlendirmesi yapılmıştı. Yıldız şimdi ISG’yi aydınlatıyor ve ödülleri ilişkin de şu değerlendirmeyi yapıyor:

. Dünya genelinde 4 bini aşkın markanın başvuruda bulunduğu Stevie Ödülleri’nde İSG’nin 5 ayrı kategoride elde ettiği başarıyla büyük gurur duyuyoruz.  Sosyal Sorumluluk alanındaki çalışmalarımızın 16. Stevie Ödülleri’nde Altın Stevie’ye layık görülmesi bizlere güç veriyor.

. Türkiye’nin ilk engelsiz havalimanı kuruluşu olarak bir süre önce İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı ile (İZEV) toplumda zihinsel engelli olarak tanımlanan down sendromlu, otizmli ve mental farklılığı bulunan bireylerin sesini sanat yoluyla duyurmak amacıyla Hayat ve Biz çatısı altında “Hayvanlar ve Biz ” projesini hayata geçirdik.

. Dünyanın en saygın iş ödülleri arasında yer alan Stevie’de layık görüldüğümüz ödüller, daima daha iyisini yapmak için bizlere büyük motivasyon sağlıyor. Sosyal sorumluluk ve iletişim çalışmalarında emeği geçen ve bize her zaman destek olan iletişim ajansımıza ve değerli ekibime teşekkürlerimi sunuyorum.

 

DEİK'in yaptığı çalışmalar önümüzdeki dönemde ABD pazarının Türkiye için çok önemli olacağını gösteriyor. Bütün şirketlerin yeni açılacak pazara hazırlıklı olması isteniyor.

ABD pazarı için hazır olun

Türkiye bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zaman zaman kendini şanssız hissediyor olabilir. Çok sorunlu bir bölgede bulunmak ekonomiye de olumsuz etki yapıyor değerlendirmesi yapılabilir. Ama son ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye gelmesi ve burada yaptığı görüşmeler bütün bu teorileri yeniden gözden geçirmeyi zorunlu hale getirdi.

Evet bu ziyaret ikili ilişkilerde ekonominin farklı değerlendirilmesi gerektiğini bir kere daha ortaya koydu.

Gezinin perde arkasını biraz anlatalım. Bu ziyarete ilişkin çalışma çok uzun süredir planlanıyordu. DEİK yönetimi iki ülkenin liderlerinin ortaya koyduğu 100 milyar dolarlık ticaret hedefi doğrultusunda güzel bir çalışma yapmıştı.

Yaklaşık 300 sayfalık bir çalışma bütün ayrıntıları ile iki ülke arasında ticaretin nasıl geliştirileceğini ilişkin yol haritasını içeriyordu.

Ross Türkiye’de görüşmeleri sırasında bu raporu satır satır okuduğunu söyledi hatta söylemekle kalmadı zaman zaman rapora atıfta bulundu.

Wilbur Ross’u DEİK / Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu toplantısına katılım sağlaması heyecan verici bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump sağ kolu ve işadamı olarak birçok başarıya imza atmış bir isim olan Ross’un özellikle iki ülke arasındaki tcaretin yüzde 50 yüzde 50 olacağını söylemişi Türk işadamları bu defa bu iş olacak noktasına getirdi.

Çünkü yıllardır ABD ile Türkiye arasındaki ticaret istenen düzeye gelmedi. Şu anda iki ülke arasındaki ticaretin 20 milyar dolar seviyesinde. Bu rakamın 75 milyar seviyesine çıkarılması gibi bir hedef vardı. Ancak iki ülkenin liderlerinin bir araya geldiği son buluşmada bu rakamın 100 milyara çıkarılması hedefi anons edildi.

Ve bunun üzerine Ross Türkiye’ye geldi. Görüşmeler çok iyi geçti. DEİK Başkanı Nail Olpak bu defa olacağını düşünenlerden… Bütün çalışmada onun ve ekibinin büyük bir katkısı bulunuyor. Değerlendirmeyi şöyle yapıyor:

-  Evet bu defa olacak. Dünyanın en büyük ithalatçısı ABD’ye daha çok ürün satmalı. Ticareti daha da artırmalı. Bunun için büyük bir fırsat var. Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı bize yarayacak gibi görünüyor. ABD’liler bunu açıkça ifade ediyor. Bütün mesele tek sordukları soru siz bizim beklentilerimizi karşılayacak ölçekte üretim yapabilir misiniz? Türkiye buna uygun. Altyapısı bunu karşılayacak noktada. Bunu anlatıyoruz, Anlattık da sanırım. Önümüzdeki dönem bütün sektörler için büyük fırsatlarını kapısı açılacak. Buna hazırlıklı olmalıyız.

 

Görüşmeden notlar

. 100 milyar dolarlık ticaret hedefine iki ülke eşit olarak, yarı yarıya katkıda bulucak.

. 1700’den fazla Amerikalı şirket Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bunların Türkiye’de yatırım yapması önerildi.

. Amerika’ya giden Türk KOBİ’lerinin girişimcilik ruhuna sahip olduğunu dikkat çekildi. Ve bunların önünün açılması vurgulandı.

. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasında özel sektörün mutlaka bu inisiyatifte liderlik yapması gerektiği belirtildi.

. Bu işin olması için daha hızlı ve elini taşın altına koyacak iş insanlarına ihtiyaç olduğu açıklandı.

. Amerika’ya yatırım için şu an en doğru zaman olduğunun altı çizildi. Bulunduğumuz dönemde Türkiye’nin Amerikan firmaları için Çin’den daha avantajlı olduğu da vurgulandı.

 

Toplantıya katılan isimler

Nail Olpak, DEİK Başkanı

Mehmet Ali Yalçındağ, TAİK Başkanı

Çağlan Mursaloğlu, TAİK Başkan Yardımcısı

Haydar Yenigün, TAİK Başkan Yardımcısı

Ali Çalışkan, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Kordsa Global

Ali Kibar, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Kibar Holding

Atalay Gümrah, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Eczacıbaşı

Batu Aksoy, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Aksoy Holding

Burak Talu, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Talu İnşaat

Murat Erkan, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Turkcell

Osman Okyay, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Kale Grup

Seymur Tarı, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Turkven

Temel Kotil, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, TAI

Pelin Akın, TAİK Yürütme Kurulu Üyesi, Akfen Holding

Filiz Yavuz Diren, TAİK Üyesi, Philip Morris

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test