Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Kayyum mu kıyım mı istersiniz?

23.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bizler piyasanın psikolojik durumunu anlatmak için pek çok kelime kullanırız. Negatif ayrıştı, senkron tutmadı, korelasyon kayboldu, risk iştahı arttı & azaldı vb.

Bu kelimelerin tümü bize yıllarca teorik olarak anlatılan, esasen normal şartlarda olması gereken ancak bugün olanla ilgisi olmayan durumu izah etmek için kullanılan kelimelerdir.

Uzman denilen kişiler bir süre sonra kendi pozisyonlarının ötesinde her şeyi açıklamaya mecbur olduklarını zannederek, her duruma bir açıklamaya yapmaya çalışırlar.

 Esasen bazı durumların açıklama imkânı yoktur. Ya da açıklanması gereken şey etik, normal ve izah edilebilir bir şey olmayabilir.

Örneğin piyasalarda ‘Herif’ diye bilinen ve tahtalarda yüklü miktarlarda alım yapan kişinin kim olduğu ve işlemleri kim için ne maksatla yaptığı efsaneye dönüştü. Kimse, kim olduğunu ne olduğunu bilmiyor.

Ya da, Yurt dışı Yurtiçi tüm şartlar olumlu seyrederken faiz döviz aşağı yönlü hareket ederken ve ayrıca, Türkiye’nin Suriye’deki güvenli bölge sorunu sona ermiş ve doğu Akdeniz’deki gerilim sakinlemişken borsa İstanbul’un yukarı yönlü hareket yapması gerektiğini, yüz uzmandan doksanı size söyleyecektir.

Pozitif açılış yapan borsa İstanbul’da, yabancımı yerlimi olduğu anlaşılamayan kurumlarca yapılan satışlar neticesinde, tüm dünya borsaları yeşiller içinde yükselişine devam ederken, bizim payımıza 20 aydır ıstırap yaşayan borsa yatırımcısına kara bir gün daha ilave etmek düşüyor.

Yazıyı yazdığım saatlerde borsa İstanbul’da yabancı payı 64,04 seviyesindeydi, 11 Temmuz tarihinde ise bu oran 65,61 seviyelerini görmüştü yüzde 1,6 bir yabancı azalışı bize 8,000 puan endeks kaybına yol açtı düz mantık yürütecek olursak %19 daha yabancı satış yaparak borsamızı terk edecek olsa Borsa İstanbul 100 endeksi 0 olacak maazallah.

Öte yandan 2013 yılı mayıs ayında borsamızın dolar bazında 5 dolar seviyesine ulaşıp tüm zamanların rekorunu kırdığında ve 2018 yılı şubat ayında TL bazında zirve yaptığında borsa İstanbul yabancı payı %65 seviyesinde idi.

Bütün bu rakamlar bize ne anlatıyor? Anlattığı şu; piyasada yönü belirleyenler piyasada alım yapanlar değil. Piyasada spekülatif hareket yaparak para kazanan yada piyasayı manipüle ederek piyasanın işleyişine müdahale eden kişi, gurup yada organize yapılar mevcut.

Bu organize yapılar piyasanın işleyişine çomak sokarak yerli yatırımcıyı yıldırarak bu alanı bir yatırım alanı olmaktan çıkartmakta, yeni halka arzlar ve Türkiye borsasına yeni girmeyi düşünen yabancı fonların gözünü korkutmaktadır.

Piyasamızı sığ, öngörülemez piyasalar kategorisine sokarak istikrarsız borsalar statüsünde sokmak istemektedir.

Eğer böyle olmasaydı ve iyi niyetli olsalardı piyasayı normal işleyiş yönünde motive eder. Yukarı gitmesi gereken yerde aşağı, aşağı gitmesi gereken yerde yukarı sürerek dengeleri bozmazlardı.

Bu piyasada kötü niyetli kişiler karşı devletin, gerekli kurumlar eliyle müdahale etmesi istikrarlı ve yatırımcı dostu bir borsanın kurulması, sermaye piyasalarımızın gelişmesi için büyük katkı sağlayacaktır.

İşlem hacmi teröristlerine karşı adım atacak bir Süleyman arayışımız devam etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar