Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Alaşehir Kongresi 100 yaşında

23.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl, ülkemizin ulusal kurtuluş mücadelesinin 100’üncü yılını yaşıyoruz. Aslında böylesi tarihsel dönemeçler çok önemlidir. Hem o dönemlerle ilgili bir toplumsal bellek yenilemesi olanağı verir, hem de anılan olayların ilkelerinin geçmişten geleceğe taşınmasına vesile olur.

Biz de kendi içimizde bu bellek tazelemesini yapmak amacıyla, önceki bayram tatilinde eşim ve kızımla birlikte bir Anadolu turuna çıkmıştık. Ulusal kurtuluş bildirgesinin yayınlandığı Amasya’dan, Mustafa Kemal’in kurtuluş mücadelesini başlatmak için çıktığı Samsun’a; oradan da Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplandığı kentlere ve mekânlarauzananbir turdu bu… Bir bakıma ‘ulusal kurtuluşun 100’üncü yıl turu’… Keşke olanaklar elverseydi ve gerekli girişimler yapılabilseydi de, 100”üncü yılda böylesi bir bellek tazelemesi, pek çok gencimize ve yurttaşımıza yaptırılabilseydi… Ne güzel ve ne anlamlı olurdu!..

Bu bayram tatili sonrasında da, bir başka önemli kongrenin ‘Alaşehir Kongresi’nin 100’üncü yılı kutlandı. Elbette biz de orada olduk. Alaşehir, doğup büyüdüğümüz, hayatın doğrularını, gerçeklerini ve değerlerini ilk kavradığımız yer… Hem savaşın ve işgalin tüm acılarını yaşamış ve hem de ulusal kurtuluşun ateşini yüreklerde harlayıp körüklemiş bir kent…

 

Kongreler birlikteliği

Aslında, ulusal kurtuluş mücadelesinin örgütlenmesi, oldukça uzun süren, zor ve zahmetli bir süreci kapsıyor. Bu sürecin önemli dönüm noktalarını Anadolu’da düzenlenen kongreler oluşturuyor.İşgale karşı verilecek mücadelenin temel kararları işte bu kongrelerde alınıyor. Direnişin ilk örgütsel temelleri de, doğal olarak bu kongrelerde atılıyor.

Artık aramızda bulunmayan değerli sosyal bilimci Prof. Dr. Bülent Tanör, ardı ardına düzenlenen kongreleri çok önemser ve ‘kongre iktidarları’ olarak tanımlardı. Yine rahmetli olmuş ünlü tarihçimiz Sebahattin Selek’in de bu doğrultuda değerlendirmeleri ve yorumları vardı.

Doğrusu biz de bu yaklaşımı önemsiyoruz. Ulusal kurtuluş mücadelesinin çok da bilinmeyen bu sayfalarının yeterince üzerinde durulmadığını düşünüyoruz. Alaşehir Kongresi de işte bu önemli sayfalardan biridir.

 

Hacim Muhittin Bey ve Alaşehir Kongresi

16 Ağustos 1919 tarihinde toplanıp 25 Ağustos 1919 tarihine kadar 9 gün süren Alaşehir Kongresi’nin başkanı Hacim Muhittin Bey’dir. Hacim Muhittin Bey, aynı zamanda Balıkesir Kongresi’ne de başkanlık yapmıştır.

Kurtuluş ve kuruluş sonrası, Cumhuriyetin kurucu partisi CHP’nin İzmir İl Başkanı olarak da görev üstlenen Hacim Muhittin Çarıklı, önemli bir isimdi. Oğlu, bir dönem Tariş’te birlikte görev yaptığımız, artık aramızda olmayan Turgut Çarıklı ile zaman zaman bir araya gelip, Alaşehir Kongresi’ni ve tarihsel, kültürel, siyasal gelişmeleri birlikte değerlendirirdik. Rahmetli Çarıklı, Türkiye’nin Paris’te kültür elçiliğiniyapmış çok değerli, birikimli, bilge bir kişilikti. Babasından dinledikleriyle kendi araştırmalarını sentezleyip görüşlerini paylaşırdı. Bu vesileyle saygıyla andığımız Turgut Çarıklı ile söyleşimizin de yer aldığı ‘Milli Mücadele ve Alaşehir Kongresi’ bölümünü içeren bir kitap çalışmamız olmuştu (Gâvur İzmir’den Güzel İzmir’e İmbatın Türküsü / İzmir ve Ege Yazıları - Mehmet Şakir Örs / RSM Yayını - 1989).

 

100’üncü yılın önemi ve bir öneri

Alaşehir Kongresi ile ilgili olarak şimdiye kadar yapılan en önemli etkinlik, bundan tam 34 yıl önce 1985 yılında, kendisini saygıyla andığımız rahmetli aile büyüğümüz, eski belediye başkanlarından İsmail Örs’ün döneminde, Alaşehir’de yapılan sempozyumdur. Bu sempozyuma Sebahattin Selek, Turgut Çarıklı ve Alaşehir’den yetişen Erol Toy gibi önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığını anımsıyoruz.

Bu yılın100’üncü yıldönümü olması; ayrıca,31 Mart yerel seçiminde, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP’nin belediyeyi kazandığı bir dönemde kutlanması, bu yılki kutlamalara bambaşka bir anlam ve önem kazandırdı. Önümüzdeki süreçte, yeni seçilen Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu’dan, kentte kalıcı bir ‘Alaşehir Kongresi Belleği ve Anı Evi’ oluşturulmasını bekliyoruz.

Alaşehir Kongresi’nin 100’üncü yılında, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ulusal kurtuluş mücadelesinin önder kadrolarını, tüm mücadele insanlarını saygıyla anıyoruz. 100’üncü yaşını kutladığımız Alaşehir Kongresi’ni ve ulusal kurtuluş mücadelesini, bir kez daha yürekten selamlıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test