Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dış politikada zor günler

19.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin S-400 savunma sistemini satın almasının yarattığı gerilim, siparişin teslimatının başlamasıyla beraber tırmanma yoluna girmiştir.

Başkan Trump Türkiye'ye karşı ılımlı sözlerini sürdürür ve bu sonucun ortaya çıkmasında sorumluluğu selefi Obama'ya yüklerken, aynı zamanda Kongre ve Pentagon'un baskısı altında bulunmaktadır.

Öte yandan ABD'den çelişkili ve anlaşılması zor açıklamalar gelmektedir. Bir yandan Türkiye'nin artık F-35 sisteminin parçası olamayacağı bildirilirken, aynı zamanda ABD'nin Türkiye ile stratejik ilişkisine önem verdiği söylenmektedir.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ABD'de katıldığı bir güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak katkısının S-400 lerden çok daha fazla olduğunu söylemesi dikkat çekicidir. Stoltenberg, Türkiye'nin NATO hava savunma sisteminin entegre bir parçası olduğunu ve bunun devam edeceğini söylemiştir.

Bütün bu açıklamalara rağmen ABD'den esen rüzgârlar S-400 alımının ağır sonuçları olacağına işaret etmektedir. Başkan Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımların uygulanmasından vazgeçebilmesi için Kongre'yi ulusal güvenlik gerekçeleriyle ikna etmesi gerekmektedir. Ancak bu durum, CAATSA yasasının katı hükümleri doğrultusunda imkânsızdır. Başkan Trump 12 yaptırım seçeceğinden 5'ini seçmek durumunda kalacaktır.

Türkiye'yi tehdit eden bir diğer yaptırım kararı Avrupa Birliğinden gelmiştir. Ülkemizin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini yasa dışı olarak nitelendiren AB, Dış İlişkiler Konseyi aracılığıyla Türkiye'ye sağlanan fonlarda kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, devam eden havacılık anlaşması müzakerelerinin askıya alınması ve Ortaklık Konseyi üst düzey toplantılarına bir süre ara verilmesi kararlaştırılmıştır.
Dışişleri Bakanlığı, AB'nin bu tutumu karşısında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hem kendi haklarını, hem de Kıbrıslı Türklerin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceği belirtilmiş ve Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri 26 Nisan 2004 tarihinden beri tutmayan AB'nin bize söyleyecek sözü yoktur denilmiştir.
Önümüzdeki dönemde Türkiye'yi 67 yılı aşkın NATO ittifakı ile akıbetinin dahi tartışılacağı günler beklemektedir. Bir diğer zorluk da her zaman Türkiye'ye verdiği sözleri tutmayıp avutan, buna mukabil Yunan ve Rum tezlerine itibar eden AB'nin politikalarıyla muhatap kalma zarureti olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test