Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

ABD gerilimi tırmandırabilir

13.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin Rusya'dan sipariş ettiği S-400 hava savunma sistemi bugünlerde teslim edilmek üzeredir. Türkiye ile ABD ve NATO arasında aylardır süren gerginliğin zirveye ulaşması beklenmektedir.  Başkan Trump G-20 zirvesi nedeniyle Japonya'da bulunduğu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye'ye haksızlık yapıldığını söyleyerek savunma sistemi ihtiyacı konusunda zamanında Obama'nın anlayış göstermediğini ve Türkiye'yi Rusya'dan alım yapmaya mecbur bıraktığını söylemiştir.

Trump'ın bu sözlerine ve samimiyetine ne kadar güvenilebileceği bir yana, Amerikan Senatosu S-400 teslimatı gerçekleştiği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulanması hususunda kararlıdır ve buna dair yasal düzenleme kabul edilmiştir. (CAATSA yaptırımları)

Türkiye'nin savunma ihtiyacı olarak S-400 alımına yönelmesi zorunluluk nedeniyle varılmış bir karardır. Savunma ihtiyacı konusunda ABD'den ve NATO'dan anlayış görülmemiştir. Hatta bir dönem Türkiye'de konuşlu bulunan Patriot füzeleri sökülerek götürülmüştür. Gelinen noktada artık yapılmış siparişin iptali ya da alımdan vazgeçilmesi söz konusu değildir. Nitekim Erdoğan bu hususu defaatle vurgulamıştır.

Bundan sonra olacakları tahmin etmek gerekirse, Türkiye açısından S-400 sisteminin faaliyete geçirilmesine (aktive edilmesi) dair siyasi kararın ertelenmesi bir olasılıktır. Öte yandan Trump yetkisini kullanarak CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını askıya alabilir. Ancak bu sınırsız bir süreyle mümkün değildir.

ABD'li senatör Lindsay Graham S-400’lerin aktive edilmemesi halinde yaptırımların uygulanması konusunda bir yol bulunabileceğini söylemiştir. Bununla beraber ABD Türkiye'ye uygulayacağı yaptırımları esasen başlatmış, F-35 pilotlarının ABD'de devam eden eğitiminin durdurmuş ve yeni pilot eğitimi yapılmayacağını açıklamıştır. Geçtiğimiz aylarda Trump'ın Türk ekonomisine en ağır zararın verilebileceğine dair mesajı hatırlanırsa, ABD gelişmelere bağlı olarak gerilimi tırmandırabilecek durumdadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test