Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

20 iş kolunu destekleyen mobilya daha fazla ilgi bekliyor

13.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ahmet Güleç

Mustafa Balçı

Koray Çalışkan

Beklenen KDV indirimi olmayınca mobilya sektörü kendine yeni yol haritaları bulmaya başladı. Son dönemde sektörün dinamik isimleriyle bu doğrultuda sohbetlerimiz oldu.

Önce Ahmet Güleç’ten aldığımız bilgileri aktaralım… Güleç sektörün son dönemde en dinamik isimlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Hem İstanbul Ticaret Odası’nda hem de sektörün bütün kurumlarını bünyesinde toplayan MOSFED’de önemli çalışmalara imza atıyor.

Bir kere mobilya sektörünün, camdan metale, inşaattan lojistiğe, plastikten ağaç işleme makinelerine kadar 20 farklı iş kolunu beslediğine dikkat çekiyor.

Sonra 20 sektörün lokomotifi olan sektörün şu özelliklerini paylaşıyor:

. Türkiye’de 34 bini aşkın mobilya üreticisi bulunuyor.

. Sektörün doğrudan sağladığı istihdam 165 bin kişiyi buluyor. Yan sanayici ile birlikte bu rakam 500 bini geçiyor.

. Sektörün ihracatı 2019’un ilk beş ayında 1440 milyar dolar aşıyor.

Ahmet Güleç bu bilgileri paylaştıktan sonra sektörün Türkiye için önemine dikkat çekiyor ve daha çok desteklenmesi gerektiğini vurguluyor ve ekliyor:

- Eğer Türkiye önümüzdeki dönemde dünya markaları çıkaracaksa bu mobilyadan da çıkacak. İhracatın önünün açılması için desteğe ihtiyaç var. Mobilya emek yoğun bir sektör olduğu için ekonominin sıkıntıda olduğu dönemlerde daha da önem kazanıyor.

Sonra sektörün sakin gücü MOSDER Başkanı Mustafa Balcı ile konuşuyoruz. Mustafa Balcı tasarımın önemine dikkat çekiyor.

Sıkıntıları aşmak için bir kere KDV’nin yüzde 10’da sabitlenmesi gerektiğini anlatıyor Balcı ve devam ediyor:

. Fuar sorunumuz çözülmeli. Tek fuar yapılmalı. Bu fuarın çok büyük bir yerde olması gerekiyor.

. Bunun için Atatürk Havaalanı biran önce devreye sokulmalı. Bu alanda ilk fuarı biz yapmaya talibiz.

. Türkiye ekonomisinin gücü olan mobilya sektörünü zirveye taşımak, dünya çapında bir marka haline getirmek ve sesimizi uluslararası arenada duyurmak amacıyla faaliyetlerimizi çeşitlendireceğiz.

. Bugün imkansız gibi görünen birçok başarıyı elde edebilmek için kararlı ve istikrarlı olmalıyız. Yani birlik ve beraberliğe en ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz.

. Bildiğiniz gibi başarı, her şeyden evvel kararlılık gerektiren zor bir süreçten sonra elde ediliyor. Ülkemizin dinamizmine olan inancımız bize umut veriyor.

. Yeni projeleri ve yatırımları bu gerçekler doğrultusunda planlarken, çağımızın getirdiği ekonomik konjonktüre karşı stratejik bir yol haritası izleyeceğiz.

Son olarak sektörün çiçeği burnunda başkanı MODOKO Mobilyacılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan ile konuşuyoruz.

 

Şu noktalara dikkat çekiyor:

. Yeni iş modelleri ile Türk mobilyasını dünyaya taşımak istiyoruz. Bunun için belirleyeceğimiz ülkelerde mobilya merkezleri açacağız. Ayrıca Turizm Bakanlığı ile işbirliği yaparak mobilya Türkiye’den alınır sloganı doğrultusunda çalışmalar yapacağız. Gel mobilyanı Türkiye’den al tatilini bedavaya getir gibi uygulamalar üzerinde çalışıyoruz. İç pazarın daraldığı bir dönemde biz dünyaya mobilya satmanın yollarını bulmak zorundayız.

Üç önemli ismin de sektörün lokomatif olduğu konusunda görüş birliği içinde bulunduklarını görüyoruz. Ayrıca her şart altında mobilya sektörünün Türkiye’ye döviz getirmeye devam edeceğini anlıyoruz. Mobilya ölmez… Türkiye’ye hizmet etmeye devam eder anlayışının yerleştiğini görüyoruz.

 

Tamer Kıran Deniz Ticaret Odası Başkanı olarak bir ilke imza attı ve sektörün bilgilerini ekonomi gazetecileri ile paylaştı.

 

Denizin başkanı bir ilke imza attı bilgileri paylaştı

Belki herkes demek doğru olmaz ama Beşiktaşlılar onu yönetim kurulu üyeliği sırasında çok sevmişti. Doğruları söyleyen ayakları yere basan bir yönetici profili çizmişti. Sonrasında Deniz Ticaret Odası onu başkanlığa taşıdı.

London City College'de "Deniz İşletmeciliği okumuş bir başkanı tercih etmişti deniz camiası… Aile şirketi ve denizcilikte önemli bir yen tutan Kıran Holding’deki başarılarını Deniz Ticaret Odası’na taşımaya başladı kısa süre içinde.

Açık bir politika ile Deniz Ticaret Odası’na yeni hava getirdi. Ve ilk defa Ekonomi Gazetecileri Derneği ile buluşup denizcilik sektörünü anlattı. Bu aslında yıllar sonra yapılan ilk toplantıydı… Denizcilik sektörünün yeri ve önemini anlattı ve denizde yüzen her şeyin Deniz Ticaret Odası bünyesinde yer aldığını vurguladı ve şöyle devam etti:

. Türkiye’nin dış ticaret yüklerinin yüzde 89’unu deniz yoluyla taşınıyor.

. Bu oranı taşınan yükün değeri olarak ifade etmek gerekirse; ihracat ve ithalat hacmimizin yüzde 61’i (yaklaşık 238 milyar dolar) deniz yoluyla gerçekleşiyor.

. 78 faal tersanemiz bulunuyor. Gemi inşa kapasitemiz bugün itibariyle 4,44 Milyon DWT’a ulaştı.

. Türkiye 150 gemi ile dünya gemi siparişi sıralamasında 4. sırada yer alıyor.

. Türkiye’nin Norveç’e yönelik 600 milyon dolarlık ihracatının yüzde 50’si gemi inşasıdır.

. 8 bin 333 km uzunluğundaki sahil şeridimizde toplam 180 adet limanımız bulunuyor.

. Dünyada marka haline gelmiş yat inşa sektörüne sahibiz. Türkiye, 2019 yılı süper yat inşa projelerine göre, 3 bin metre toplam uzunluk ile süper yat inşa dünya sıralamasında 4. sırada yer alıyor.

. Gemi söküm sektörü, 1976 yılından beri İzmir/Aliağa bölgesinde faaliyet gösteriyor. Aliağa Gemi Söküm Tesisleri, dünya çapında çevre dostu tesisler olarak anılıyor.

. Deniz turizmi, toplam turizm döviz girdilerinin yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu hesapla deniz turizmi gelirinin 2018 yılında 5,9 milyar ABD doları olduğunu tahmin ediyoruz.

. 2018 yılında, 247 kurvaziyer gemi ile 213 bin 771 yabancı yolcu limanlarımızı ziyaret etti.

. Özellikle İstanbul’daki kruvaziyer limanlarının 2020 yılından itibaren tedricen hizmete girmesiyle; bu rakamların çok daha yukarılara taşınacağı, şimdiden yapılan kontratlardan anlaşılıyor.

. Günümüzde Türk Sivil Tersanelerinde, yüzde 70’lere varan yerlilik oranı ile Türk Deniz Kuvvetleri için çeşitli tipte ve tonajda askeri gemi inşa ediliyor.

. Bazı askeri ve sahil güvenlik gemileri ile askeri deniz donanımları diğer ülkelere ihraç ediyoruz. İhracatımız 2018 yılında 990,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

. Yüzde 70’lere varan millilik oranı ile askeri projeler yapıyoruz. Kendi mühendislerimizin çizdiği projeler yürütülüyor. Şu an 2 milyar dolar değerinde 11 askeri projemiz devam ediyor.

Bütün bu bilgileri paylaştıktan sonra denizcilikle alınacak çok mesafe olduğunun altını çiziyor ve önümüzdeki dönemde Türkiye’nin zenginleşmesi için çok çalışacaklarını ekliyor sözlerine Tamer Kıran…

 

 

Hep önde koşmak Süleyman Orakçıoğlu'nun ilkesi oldu. Şimdi yine önde koşuyor ve dünya pazarında bir Türk markasını öne çıkarmaya çalışıyor.

İnatla direndi dünya markası hedefine ulaştı

Giresun’a fabrikayı açtıklarında çok şaşırmıştık. Ne alaka Giresun diye sormuştuk. Ama inatla direndiler ve Karadeniz’in en büyük işletmesini başarıya ulaştırdılar.

Bu inatçılığı aslında yeni değildi. Hep büyük düşünmüştü Süleyman Orakçıoğlu… Yıllarca başkanlığını yaptığı İTKİB’te Türk hazır giyiminin önünü açmıştı.

O yıllarda Türkiye’nin bu sektörde marka oluşturacağını söylediğinde çoğumuz pek gerçekçi bulmamıştık. Çünkü o günler Türk firmalarının fuarlara bile alınmadığı yıllardı.

Sonra adım adım ilerlediler. Şimdi gelinen noktayı şu cümlelerle özetliyor:

. Biz şimdi bir ülkeye girerken o ülkede Pazar lideri nasıl oluruz diye düşünüyoruz. En azından ilk üçte nasıl oluruz diye düşünüyoruz. Yoksa o ülkede bir mağaza açmak nedefiyle yola çıkmıyoruz.

Evet, Damat, Tween ve D’S Damat markaları ile dünya moda perakendesinde söz sahibi olan ve Yönetim Kurulu Başkanlığını Süleyman Orakçıoğlu’nun yaptığı Orka Holding’ten bahsediyoruz.

Süleyman Orakçıoğlu son bilgileri şöyle aktarıyor:

. Aralarında Floransa, Kiev, Frankfurt, Saray Bosna, Üsküp ve İstanbul Yeni Havalimanı’nın da olduğu lokasyonlarda 20 mağaza açtık. Yılsonunda yurt içi ve yurtdışında mağaza sayılarımız eşitlenecek ve toplam sayı 420 olacak.

Sonra Giresun’daki inatçığın geldiği noktayı şu şekilde özetliyor:

. Giresun’daki tesislerde dünyanın en hafif ceketini ürettik. 180 gram ağırlığındaki ‘Ultra hafif’ ceketler, erkeğin vazgeçilmezi olan bu ürünleri yaz dönemleri için konforlu hale getiriyor. Hem yurt içi hem de yurt dışından üst üste siparişler alıyoruz.

Sonra 35 yıllık başarı hikayesini şu sözlerle paylaşıyor Orakçıoğlu:

. İtalya başta olmak üzere 82 ülkede yer alan mağazalarımız inovasyona dayalı fark yaratan tasarımları ile öne çıkıyor.

. Son olarak ürettiğimiz gömlek hafifliğinde ceketlerle yeni bir çığır daha açtık. Giresun’daki tesislerde üretilen 180 gram ağırlığındaki “Ultra hafif” ceketler, erkeğin vazgeçilmezi olan bu ürünleri yaz dönemleri için konforlu hale getiriyor.

. bunlara “uçan ceketler” diyoruz. Yeni nesil ultra hafif ceketlerimiz için hem yurt içi hem de yurt dışından üst üste siparişler alıyoruz.

 

Yolculara satacağız

İstanbul Yeni Havalimanı’nda açtıkları Damat, Tween ve D’S Damat mağazalarının da alışverişte uluslararası buluşma noktasına dönüştüğünü belirten Orakçıoğlu “Avustralya’dan İspanya’ya, Panama’dan Rusya’ya dünyanın dört bir yanından gelen yolcular, hali hazırda kendi ülkelerinden tanıdıkları markalarımızdan alışveriş yapmaya mağazalarımıza uğruyor. İki ayda yeni havalimanındaki mağazalarımızla satış hedeflerin üzerine çıktık” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test