Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Atatürk, Samsun’a ''Türk Milli Mücadelesinin önderi'' olarak çıkmıştır.

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı 100’ncü yıl etkinlikleri olarak kutladık. Bu yarım günlük kutlamalardan aklımda kalanlar; Samsun’daki “mehteran eşliğinde icra edilen Osmanlı temalı” tören, Atatürk’ün “Osmanlı'nın en parlak, en gelecek vadeden subaylarından biri olarak Samsun’a ayak basmış olduğu” ve "Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tazimle yad edildiği” oldu. Törenlerin, izleyenlere milli mücadele ruhunu yansıtabildiğini sanmıyorum.

19 Mayıs 1919 Türk Milli Mücadelesinin fiilen başladığı tarihtir ve Cumhuriyet tarihimizin en anlamlı günlerinden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Milli Mücadelemizin tartışmasız önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da açtığı yolda, her türlü zorluğa göğüs gererek ilerleyen Türk Milleti tarafından bin bir fedakarlıkla kurulmuştur. Buna rağmen; Türk Milletinin esaretten özgürlüğe, bağımsızlığa ilerlediği yolda dönüm noktası olan 19 Mayıs’ın 100’ncü yılı kutlamalarında Atatürk ve Milli Mücadele vurgusu gerektiği gibi yapılmamış, ikinci plana atılmıştır.

Bence Atatürk Samsun’a Sayın Cumhurbaşkanı’nın söylediği gibi “Osmanlı’nın gelecek vadeden, parlak bir subayı” olarak değil, “Türk Milli Mücadelesinin önderi” olarak çıkmıştır. Atatürk; bir subay olarak askeri dehasını 1919’a kadar pek çok cephede tereddütsüz kanıtlamıştır. Samsun’a çıktığı gün ise kafasında milli mücadelemizin bütün planlarını hazırlamıştır. Bu nedenle 100’ncü yıl kutlamalarında Atatürk ve Milli Mücadelemizin ön plana çıkarılması, anlam ve önemine vurgu yapılması daha yerinde olurdu kanaatindeyim. Son yıllarda milli günlerimizde “Atatürk anılıyormuş gibi gösterilerek farklı mesajlar verilmeye, Atatürk’ün ve yaptıklarının sıradanlaştırılmaya çalışıldığı” dikkat çekmektedir. Kurucu değerlerimize/milli değerlerimize layıkıyla sahip çıkmak Türk Milleti’nin bütün fertlerinin asli görevi olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test