Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Sahurda eğitimi konuştular

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul'un önde gelen bütün iş insanlarını sahurda bir araya getiren Kemal Akar ve Serdar Urfalılar eğitim konusunda önemli bir açılıma da ev sahipliği yapmış oldular.

Artık gelenekselleşti. İlk olarak şimdi Marmara Organize Sanayi Bölgesi Başkanı olan sevgili Sadettin Çay davet etmişti.

- “Sahurda buluşuyoruz.” Demişti. Sadettin Çay’ı kırmak olmazdı. Dünya iyisi bu değerli dostun gel dediği yere koşulurdu. Öyle de yaptık.  Kim geliyor diye düşünürken vardığımda herkes oradaydı.

Herkesle selamlaşıp hasret giderirken gecenin sürpriz konuğu Binali Yıldırım oldu.

O günlerde Binali Yıldırım’ın herhangi bir görevi yoktu. Ama vefayı semtin ötesinde gören bu insanlar onu davet etmişti. Çok güzel bir konuşma yaptı. Önemli mesajlar verdi. Bende toplantının tek gazeteci tanığı olarak “Başbakan gibi konuştu” diye yazmıştım.

Bir süre sonra yazdığımız oldu. Binali Yıldırım son yılların en başarılı başbakanlığını yaptı. Son başbakan olarak da görevi bıraktı. Sonra bu sahur buluşmaları devam etti. Çok önemli isimler bir araya gelmeye başladı.

Son birkaç yıldır olay kurumsallaştı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ile İSO Meclis Başkanvekili Serdar Urfalılar imzalı davet göndermeye başladılar.

Yani etkinliği onlar üstlenmişti. Her iki ismin İstanbul Sanayi Odası’ndaki görevlerinin yanı sıra çok sayıda başka şapkaları da vardı.

Mesela Kemal Akar. Kızılay, basketbol federasyonu, Kastomunu derneklerindeki faaliyetleri, İMES say say bitmiyor.

Kırmayan dökmeyen herkese yardımcı olmayı öne çıkaran bir başka insan… Hani derler ya adam gibi adam…

Serdar Urfalılar’a gelince işinde başarı hikayesi yazan bir genç girişimci… Ama sosyal tarafı da hayli güçlü… Her şey iş değil, bazen de şarkı söyleyelim diyebilen biri işadamı… ABD’ye iskele satmayı başardı. Ama daha önemlisi zor beğenen bir kayınpedere kendini beğendirmesiydi.

Kemal Akar ile Serdar Urfalılar’ın bu yıl düzenlediği sahur buluşmasına İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Türk Eximbank Genel Müdür Vekili Enis Gültekin, TİM önceki Başkanı Mehmet Büyükekşi ile İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (IDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki konuşmacı katılımcıydı.

Hemen hatırlatalım… Sahur buluşması şöyle oluyor: İş dünyasının çok önemli isimleri davetli olarak geliyor. Davetlilerden bir bölümü ana konuşmacı olarak masaya geçiyor.

Konuşmalar sohbet şeklinde oluyor. Ana konuşmacılar mesajlarını çok kısa veriyor. Dinleyici olanlar ise soruları veya ek fikirleri ile buluşmaya katılıyor.

Bu defa ki etkinliğin moderatörlüğünü EGD Başkanı Celal Toprak yaptı.

Önce konuşmacılardan kısa mesajlarını aldı Toprak. Sanki anlaşmış gibi herkes eğitim ile ilgili İSO ve İTO’nun yeni adımlarını dile getirdi.

En açıklayıcı bilgi İTO Başkanı Şekip Avdagiç’ten geldi:

- İstanbul’da çok önemli bir gelişme oldu bu dönemde. İSO ve İTO her zaman işbirliği yapardı. Ama bu defa adeta birlikte hareket ediyoruz. Mesele İstanbul olunca birlikte proje geliştiriyoruz. Eğitim ile ilgili gelişme de böyle. İki kurum birlikte 80’den fazla meslek lisesini ele alacağız. Bu liselerin farklı bir noktaya gelmesi için ilberliği le çalışacağız.

Tam bu noktada Erdal Bahçıvan devreye girdi:

- Meslek liseleri için Milli Eğitim’in odalarla başlattığı proje, karanlıkta bir ışık olacak. Meslek liselerinde cazibe için burs gibi teşvikler düşünmeliyiz. Bu işi mutlaka bu defa bitireceğiz. Meslek komitelerini meslek liseleri ile eşleştirdik. Artık her meslek lisenin bir meslek komitesi var. Staj kolay olacak. Her türlü altyapı sağlanacak. Meslek liseleri ara eleman değil aranılan eleman yetiştirecek.

Tam bu nokta TİM önceki Başkanı Mehmet Büyükekşi ayakkabıcılık lisesindeki başarı hikayesini anlattı:

- Çok doğru bir adım. Biz yıllar önce ayakkabı sektörü olarak bir meslek lisesi kurduk. Şimdi o liseden mezun olanlar girişimci oldu. Usta oldu. Sektörü onlar ayakta tutuyor.

Bu arada konuşmacılardan biri meslek liselerini bitirenlerin 6’da 1’ kendi mesleğini yaptığına dikkat çekti. Bunun değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İşte tam bu noktada Mehmet Büyükekşi yeniden devreye girdi ve “Bizim liseyi bitiren 6 kişiden 5’i mesleği yapıyor” dedi.

Şimdi iş dünyasının önünden çok önemli bir fırsat var. Türkiye’nin eğitimdeki kötü gidişini değiştirme şansı var.

Doğru modeller çok sayıda var. Bu doğru modellerin doğru yanlarını alarak çok öne çıkarmak eğitimde istenen açılımı gündeme getirecek, Türkiye yeni ufuklara koşacak. Bundan herkes umutlu.

 

 

 

Büyük Kulüp ve NRW.INVEST Türkiye ve YAPDER işbirliği ile düzenlenen toplantıda 'Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Bir Yatırım ve Ticaret Merkezi Olarak Sunduğu Fırsatlar' anlatıldı.

Adem Akkaya Türk şirketlerin dünyaya açılması için çok önemli bir çalışma yapıyor

 

Adem Akkaya Almanya’da yatırıma davet ediyor

Almanya’ya yatırım yapmak her Türk girişimcinin en büyük hayaliydi. NRW.INVEST Türkiye Temsilcisi Adem Akkaya bu hayali gerçeğe dönüştürdü.

Onlarca Türk şirketini Almanya’ya taşıdı. Taşımaya da devam ediyor.

Son bir ay içinde iki önemli etkinlik yaptı. Biri İzmir’de. İşadamlarına Almanya’de iş yapma kolaylıklarını anlattı.

Sonra benzer bir toplantıyı İstanbul’da Büyük Külüp’te yaptı.

Bu toplantıda yine Almanya’nın Türkleri yatırım ve ticarete çağırısını aktardı.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Tanıtım Toplantısı yapıldığı Büyük Kulüp’ün Redroom Toplantı Salonu’nda katılım muhteşemdi.

Toplantıyı NRW.INVEST Türkiye ile Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) birlikte düzenlemişti.

YAPDER üyesi Ayşen Laçinel’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına konuşmacı olarak Dr. Adem Akkaya, Cevdet Koçaş, Levent Şakar, Av. Gülay Taşlı ve Bora Öztelcan katıldı.

Çok sayıda iş insanın izlediği toplantının ilk konuşmasını NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya yaptı ve şu noktaların altını çizdi:

. NRW.INVEST Türkiye’nin asıl amacı Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'ni yurt dışında yatırımcılara anlatmak.

. Yatırım yapmak isteyenlerin projelerinin sorunsuzca hayata geçmesini sağlamak.

. Kuzey Ren-Vestfalya, Türkiye’deki şirketler için büyük fırsatlar sunuyor.

. Türk firmaları Avrupa’nın ortasında olmak, finansal kaynak bulmak istiyorlar.

. Biz bunu sağlıyoruz. Ve pazara yakın üretimi gerektiren alanların varlığını şirketlere anlatıyoruz.

. Üretiminin bir kısmını Almanya'ya aktarmak isteyen Türk firmaları var. Bunun için Almanya'ya gidiyorlar.

. Türk firmaları Alman ve Avrupa pazarlarını yeniden keşfediyorlar diyebiliriz.

. Pazarın da ortasında olup müşteriye yakın olmak da karı artırıyor tabii ki.

. Avrupa'nın güvenli liman olması da Türk firmalarını Almanya'ya çekiyor.

Sonra diğer konuşmacılar yatırım teknik boyutunu anlattı. Almanya'da yatırım yapmak kuruluşların akıllarındaki sorulara yanıt getirdi Komutax Yeminli Mali Müşaviri Cevdet Koçaş ve şöyle devam etti:

- Neden global pazarlara açılmalıyız diye bir soru geliyor akıllara. Ülke içinde tıkanıklıkların ve ekonomik zorlukların oluşması, sermayenin birikmiş olması, ülkede teknolojik eksikliklerin oluşması yurt dışına açılmamıza neden olabiliyor. Ayrıca uluslararası şirketlere yakın olmak da önemli. Müşteri kitlenizi çok iyi analiz etmeniz lazım, ürünlerinizin rakiplerinizden farkını ortaya koymanız gerekiyor ve sunacaklarınızın artı değerde olması, mali inceleme yapmanız lazım. Gideceğiniz bölgeyle ilgili teşvikleri araştırmış olmalısınız. Ayrıca bütçe çalışması yapılmasını kesinlikle öneriyorum, çünkü gider gitmez cirolar yapılmıyor ve para kazanılmıyor. İlk iki yıl çok ciddi harcamalar yapılabiliyor. Bununla ilgili de çok ciddi bir bütçe hazırlamanız lazım. Ürün ve üretiminizle ilgili özel izin almanız lazımsa eğer bunun planıyla gitmelisiniz ve hukuki araştırmalar yapmalısınız.

Almanya'da yatırım imkanları ve maliyetleri hakkında konuşma yapan Kanat&Partner Vergi Danışmanı Levent Şakar, sözlerine şöyle devam etti:

- Niye Almanya deyince, Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticari ortaklarından biri olduğu akla geliyor. Orada yaşayan Türkler yönünden bakınca dil sorunu da olmadığından, çok kolaylıkla orada ilerleyebileceğinizi düşünüyoruz.

Almanya'daki oturma izni hakkında konuşma yapan Av. Gülay Taşlı, ilk etapta hedef belirmenin çok önemli olduğunu, yatırım yapmak için oturma iznine gerek olmadığını ifade etti ve şöyle devam etti:

- Sıfır Almanca bilgisiyle oturum izni alabilirsiniz. Dil konusunda da herhangi bir sıkıntısı yok. Avrupa hukukuna göre de diyelim ki 5 yıl Almanya'da yaşadınız, daha sonra diğer bir ülkeye geçmek istiyorsunuz, bu durumda Avrupa'nın herhangi bir ülkesi size oturum izni vermek zorundadır. Başvuru yapacakların evraklarını parça parça değil de bir bütün halinde teslim etmeleri iyi olur. Başvuru güzel hazırlanmışsa da 2-3 ay içinde sonuç alınır. Şu unutulmamalı. Almanya'da yatırım yapmak uzun soluklu ve sürdürülebilir bir yolculuktur.

Norm GmbH Genel Müdürü Bora Öztelcan ise şu bilgileri verdi:

- Kuzey Ren-Vestfalya dediğimiz zaman Almanya’da yeri çok ayrı, çünkü Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomik bir mucize yaşandı. Almanlar sıfırdan çok büyük bir ekonomik güce ulaştılar. Bunun da merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’dır. Burada dört yıl önce yatırımımızı yaptıktan sonra ne tür fırsatlar yakalarız diye baktık ve müşterilerimize direkt çözüm ortağı olmaya başladık. Yeni pazarlar oluşturmaya başladık burada. Bir Alman şirketi olmanın hukuksal ve psikolojik avantajını yakaladık.

 

Senegal Sorumlusu Jehu Ndoumi, enerji alanındaki büyük fırsatları anlattı, Türk şirketlerini Afrika'ya çağırdı.

 

Şimdi Senegal’den Afrika’ya enerji açılımı zamanı

Beklenen haber Senegal’den geldi. Afrika enerji sektörü, Türk firmalarına kapıyı bu ülkeden açtı.

Senegal Uluslararası Dış Ticaret Merkezi (CICES) ile NetOil Group SA iş birliğiyle 24 - 28 Haziran’da düzenlenecek olan Dakar Petrogaz Expo 2019’un tanıtım toplantısında Türk firmalarına katılım çağrısı yapıldı.

Perpa’da yapılan toplantıda Senegal Uluslararası Dış Ticaret Merkezi (CICES) ile NetOil Group SA iş birliğiyle, 24 - 28 Haziran tarihleri arasında, Senegal devleti yönetiminde, Uluslararası Petrol ve Gaz Fuarı’nın düzenleneceği vurgulandı.

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall himayesinde yapılacak olan Dakar Petrogaz Expo 2019, başta yenilenebilir enerji olmak üzere petrol, kömür ve doğalgaz üretimi ile ilgili tüm kurumlara fırsat sunduğuna dikkat çekildi.

Çağrı NetOil Group SA Petrol ve Doğalgaz Senegal Sorumlusu Jéhu Ndoumi’dan şu sözlerle geldi:

- Enerji sektörü konusunda Afrika çok büyük bir market. Türk firmaları son dönemde bu alanda kendilerini çok geliştirdi. Onlara bu market çok önemli fırsatlar sunuyor. Bu yüzden İstanbul’da bu çağrıyı yapıyoruz. Fuara Türk firmalarını davet ediyoruz. Türkiye’de bu alanda çalışmalar yapan iş insanlarını Senegal’deki fırsatları anlatmak istiyoruz. Afrika ülkelerindeki projelerin finansal boyutuna büyük destek veriliyor. Senegal hükümeti yatırım yapacak olan Türk firmalarına kredi vereceğini açıkladı. Bu fuar, 2 bin metrekare büyüklükte bir fuar ve buraya 400 firma katılacak, 10 bin de ziyaretçisi olacak. Fuarda, Fransa, Malezya ve Cezayir pavyonları bulunmakta ve ayrıca Türk pavyonunu da oluşturmak istiyoruz.

Senegal’in coğrafi özelliklerine değinen Ndoumi şu noktaları dikkat çekti:

. Batı Afrika’da bulunan Senegal’de toplam 15 milyon insan yaşamakta ve coğrafi olarak çok iyi bir merkezde bulunmakta.

. Ülkenin kuzeyinde gaz yatakları mevcut ve yeni olarak da gaz ve petrol yatakları keşfedilmeye devam ediyor. 400 milyar metreküp gaz çıkarmayı hedefliyoruz.

. 700 milyar varil de petrol çıkarmayı hedefliyoruz. Şu anda çok fazla uluslararası şirket Senegal’den petrol çıkarmak için başvuruda bulunuyor.

. Şu an bizim güneş enerjisi projemiz var ve bir Türk firması arıyoruz bu projeyi üstlenmek için.

. Fuarda bunun gibi projeler çokça sergilenecek ve aranan firma burada bulunacak.

. Sadece Senegal olmayacak bu fuarda, diğer Afrika ülkeleri de olacak.

. Bundan dolayı da giden firmaların onlarla tanışması büyük kapılar açacak.

. Sergilenecek projelerin 500 tanesi sadece Senegal’in ve fuarda sahiplerini bulacak.

. 200 projenin yüzde 30’u ise yenilenebilir enerji için olan projeler.

. Özellikle Senegal’deki bütün evlerin güneş enerjisine çok ihtiyacı var ve bunun için 15 milyar dolar gibi bir kazanç bekliyoruz.

. Bundan dolayı da yenilenebilir enerjiye çok önem veriyoruz.

. Bu fuarda 25 üst düzey devlet adamı, yönetici bazında konferanslar düzenleyecekler.

. Hem Senegal hem de Afrika’nın diğer bölgelerindeki enerji üzerine olan tüm detaylar tekrar tekrar anlatılacak.

. Buradaki olay, tamamen devlet tarafından teşvik edilen bir olay. Yani Senegal'e gelen yatırımcı, finansman olarak devlet tarafından yüzde yüz desteklenecek.

. Bunun için devlet, proje başına 15 milyar dolar ayırdı. Şu anda da bizim bilgiye ihtiyacımız var, Türk firmalarından öncelikli istediğimiz budur. Önceliğimiz para değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test