Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Çukurun öyküsü

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Basmane çukuru” diye anılan eski otogar arsası sorunsalı yine havada kaldı. Folkart şirketi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, TMSF’den 80 milyon dolara satın aldığı

20 bin 860 metrekarelik arsaya yapacağı yatırımdan “şimdilik” vazgeçtiğini açıkladı. Oysa konuya çok iddialı girmişlerdi.

İzmir’in en merkezi yerlerinden birinde bulunan arsanın öyküsü bundan 36 yıl öncesine uzanır. Son gelişmeler üzerine kalem oynatanlar bu denli geriye gitmiyor. Çözümün çok kolay olmadığını göstermek için başlangıcından bu yana olup biteni fazla ayrıntıya girmeden özetlemeye çalışayım:

 

İlk proje yarışması          

Arsadaki çalışmaların başlangıcı, 1980 askeri darbesinden sonra İhsan Alyanak yerine Belediye Başkanı olan Cahit Günay’ın dönemine dayanıyor. Sayın Günay, Belediyenin malı olan arsada yaptırdığı zemin çalışmalarından sonra 1983 yılında burası için “İzmir Turizm ve Ticaret Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması” açtı. Yarışma şartnamesine göre, toplam inşaat alanı 97 bin metrekareyi aşamayacak olan yapı, bin yataklı 5 yıldızlı bir otel, kongre merkezi, alış veriş merkezi ve 500 araçlık otopark içerecekti.

Sayın Burhan Özfatura’nın 1984 yılında ANAP’tan Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı seçilmesinin hemen ertesinde proje yarışmasını Zafer Koçak – Kemal İpek mimari grubunun kazandığı ilan edildi. Bir yıl sonra da, söz konusu arsada, 100 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan Turizm ve Ticaret Merkezi İnşaat ve İşletme işi için ihaleye çıkıldı. İhaleyi Asil Nadir grubu kazandı. Ancak bu süreçte BŞB’ningerçekleştirdiği imar planı değişikliğinden, Asil Nadir’in yarışma projesinden farklı bir mimari uygulamaya kalkışmasından dolayı, Mimarlar Odası ve yarışma birincisi müelliflerden itiraz geldi. Açılan dava, onlar lehine gelişince Asil Nadir, yatırımdan vazgeçti. Oysa dostumuz Sancar Maruflu, temel atma töreni bile düzenlemişti.

 

Fuar yarışması

Sayın Yüksel Çakmur, 1989’da İzmir BŞB Başkanı seçildikten bir yıl sonra, “Uluslararası İzmir Fuarı Kültürpark Düzenleme ve Mimari Proje Yarışması” düzenledi. Mimarlar Odasının itirazlarına karşın, Koruma Kurulu yarışma alanının 3 bölgeye ayrılmasına karar verdi: 1) Kültürpark, (2) bugün hangarların bulunduğu Uluslararası Fuar Alanı, (3) eski otogar arsasında Otel ve Kongre Merkezi.

“Şükrü Kocagöz, Merih Karaaslan ve Mürşit Günday Mimarlık Grubu”nun kazandığı yarışma projesinde, yayaların geçebileceği bir üst geçit, fuar ile otel ve kongre merkezini bağlamaktaydı. 

 

Arsanın satışı

Sayın Özfaura’nın 2. kez BŞB Başkanı seçilmesinden sonra, imar planında değişiklik yapılarak 1997 yılında Kemal Zorlu önderliğindeki Güçbirliği Holding’e bağlı Güç Yapı ile söz konusu alanın yapılanması konusunda bir protokol imzalandı. Buna görebu arsada yapılacak kompleksin yüzde 11’i BŞB’ne, % 89’u da Güçbirliğine ait olacaktı. 1998 yılının nisan ayı sonuna doğru  BŞB’nin inşaat ruhsatını vermesi ile çukur kazısı başladı.16 Mayıs 1998 tarihindeki temel atma törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı. Çevre yollarını tutmak üzere duvarlara ankrajlar yerleştirildi. Kazıklar çakıldı. Radye temel tamamlandı. İstanbullu mimar Ertem Ertunga’nın projesi yaklaşık 185 bin metrekareydi. İmar durumundaki 5 emsale göre 104 bin m2 olması gerekirken 70 bin m2 otopark için, teknik gereksinimler için de 10 bin m2 artış getirilmişti. Bu artış da, Sayın Çakmur’un açtığı davanın özünü oluşturdu.  Ancak Ahmet Piriştina’nın kazanacağı 1999 seçimlerine 1.5 ay kala BŞB, yapının tapusunu Güçbirliğine devretti ki bu da gelecek gelişmeler için kritik bir eşik oldu.

Rahmetli Piriştina döneminde de, plan değişiklikleri çabaları sürerken, Güçbirliği bünyesindeki EGS Bank’ın TMSF’ye devredilmesiyle işler iyice karıştı.  Daha sonraki süreçte, BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediyenin ortaklık payını yüzde 11’den yüzde 30’a çıkardı. Projeye karşı açılan davalarla yoğunlaşan sorunlar, TMSF’nin 2014 sonbaharında arsayı 117 milyon dolar bedelle ihaleye çıkarmasıyla noktalandı. İkinci kez yapılan ihaleyi 80 milyon dolara Folkart’ın bir kuruluşu kazandı. Ancak, birçok arayıştan sonra Folkart şirketi de, geçen 30 ayda davalar nedeniyle proje ve ruhsat konusunda bir sonuç alınamadığından, projeden çekildiklerini açıkladı. Şimdi TMSF yönetiminin, Güçbirliği Holding’in payını geri vermeye hazırlandığı belirtiliyor.

Geldiğimiz aşamada, Başkan Tunç Soyer’in kararı ve tutacağı yol önemli. Ayrıca yıllardır su içinde kalan çevre duvarı ankrajlarını da elden geçirmek gerekebilir. Bakalım bu uzun öykü ne zaman güzel bir sonla noktalanacak?  Arsanın tapusunun Güçbirliğine verilmiş olmasının BŞB’nin işini zorlaştırdığını da akıldan çıkarmamak gerek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test