Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yanlışlar sorunu büyüttü

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye terörden çok zarar görmüş ve görmeye devam ediyor. Terör ile mücadelede başlangıçta yapılan yanlışlar, sorunun boyutlarının büyümesine ve çok uzun sürmesine yol açmıştır. Güneydoğu Anadolu'da teröristlere desteği kesmek amacıyla boşaltılan köylerden göç eden aileler büyük şehirlerde yoksul kalmışlar ve bu ailelerin işsiz çocukları terör örgütünün kucağına düşmüşlerdir.

Yaşanan gelişmeler ve uğranılan kayıplar terörle mücadele algısının değişmesi sonucu sorunun geniş boyutları anlaşılmış ve güvenlik dışındaki sivil alanların devreye sokulması çabasına girişilmiştir. Ancak o dönemde yapılanlar da bilimsel düzeyde tartışmaların ötesine geçememiştir.

Öte yandan uluslararası alanda terör örgütlerine yönelik tepkileri değerlendiren PKK, siyasallaşma ve halk hareketleri amacına yönelmiştir. Batı kamuoyunda açık bir destek bulan örgüt yerel politikacılar ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle yaygın bir propaganda zemini elde etmiştir. Türkiye'nin müttefiki olan Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve diğer batılı ülkelerin bu hususta Türkiye'ye gösterdikleri anlayışsızlık ibretle izlenmiştir. Bir yandan PKK yasaklı örgütler listesine konulurken, örgüt sempatizanlarının ülkemiz aleyhindeki her türlü gösteri ve faaliyetlerine izin verilmiştir.

Emperyalist güçler Ortadoğu ile ilgilerini tarih boyunca sürdürmüşlerdir. Bu durum Asya'ya uzanan ticaret yolları üzerindeki mücadele ile başlamış, petrolün bulunmasıyla yeni bir cazibe unsuru ile nitelik değiştirmiş ve 21. yüzyıl ile birlikte bölge dışı güçlerin bölgesel aktörlere meydanı bırakmama rekabetine varmıştır. Bu mücadeleler süresince kendi menfaatlerine hizmet edecek yerel unsurları bulmakta ve satın almakta hiç zorluk çekmemişlerdir. PKK da bu nitelikte bir taşerondan başka bir şey değildir.

Bulunduğu çetin coğrafyaya asırlarca hükmetmiş bir imparatorluğun mirasçısı olan Türkiye, onu bu coğrafyadan silmek isteyen güçlerin planlarını yüz yıl önce kazandığı zaferle bozmuştur. Bu başarının eseri olan Cumhuriyetimiz, dış politikada yanlışlardan uzak kalarak, terör sorununu demokrasi, güvenlik, refah ve kalkınma boyutlarıyla çözmek zorundadır. Yapılacak mücadele eğitim, istihdam, ekonomi gibi hayati alanlarda yürütülmek zorundadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test