Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir’in konumu ve geleceği

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart seçimlerinin sonrasında, ülkemizde ve kentimizde yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönemin temel çizgilerinin, ülkenin diğer büyük kentlerini olduğu gibi kentimiz İzmir’i de etkileyeceğini düşünüyoruz.

Bu bağlamda, yeni dönemin İzmir üstüne olası etkileşimlerini, gelişmelerini çok yönlü irdelemek ve önümüzdeki süreçle ilgili bir ‘İzmir projeksiyonu’ ortaya koymak istiyoruz.

 

İzmir’in misyonu

Geçmişten günümüze uzanan tarihsel süreçte, İzmir’in bilinen bir öncülük misyonu vardır. Tarihin birçok döneminde olduğu gibi, yakın dönemde de İzmir pek çok ekonomik, sosyal ve siyasal harekete öncülük etmiştir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı taşları İzmir’den örülmüştür. İktisat Kongresi’nin İzmir’de toplanması, ülkemizde fuarcılığın İzmir’den başlaması gibi birçok ekonomik ve sosyal gelişme, elbette tesadüfü değildir. Bunlar İzmir’in ‘öncü kent’ olmasının somut örnekleridir.

Hem kentsel dinamikleriyle ve hem de çevresinde barındırdığı potansiyeliyle, tarihsel süreçte, ekonominin kalbi olarak bilinen İzmir; toplumsal ve siyasal alanda da farklı dönemlerde farklı duruşlar sergilemiş ve bu tavırlarıyla birçok toplumsal gelişmeye damgasını vurmuştur. Çok partili yaşama geçişte İzmir’in oynadığı aktif rol, yakın geçmişte 12 Eylül döneminde siyasal yasaklara karşı gösterdiği duruş gibi birçok tavır, İzmir için çarpıcı siyasal örneklerdir. Hele AKP’nin 17 yıllık iktidarı döneminde İzmir’in gösterdiği kararlı muhalif duruş, farklılığının, özgünlüğünün somut göstergesidir.

Bütün bu gelişmeler, İzmir’i ülkenin ‘öncü kent’i haline getirmiş ve böylesi bir misyon yüklemiştir.

 

Yeni durum

31 Mart yerel seçimi yeni bir durum yaratmıştır. Türkiye’nin en dinamik nüfusunu barındıran, ülke ekonomisinin neredeyse yüzde 70’ini üreten büyük kentler muhalefetin yönetimine geçmiştir. YSK’nın İstanbul seçimini iptali de bu durumu değiştirmeyecektir. Ekrem İmamoğlu halkın vicdanında İstanbul’un belediye başkanıdır ve 23 Haziran’da bu durum bir kez daha perçinlenecektir. Yaşananlar, önümüzdeki süreçte, Türkiye’nin siyasetini, ekonomisini ve toplumsal yaşamını doğrudan etkileyecek önemli gelişmelerdir. Kısacası, artık İzmir yalnız değildir.

Bu yeni durum, bir bakıma İzmir’in özgünlüğünü ve farklılığını ortadan kaldırmıştır. Bugüne kadar bu özgünlüğünü koruyan, bu farklılığının artılarını da eksilerini de toplumsal yaşamın içinde üstlenen İzmir, artık yeni sulara doğru yelken açmak durumundadır. Kısacası, İzmir, var olanla yetinemez, yetinmemelidir. ‘Öncü kent’ olmak, sürekli yenilenmeyi ve devinimi gerektirir.

Yeni dönem, ilk bakışta belki İzmir’in önemini azaltmış gibi görünmektedir. 31 Mart seçim sürecinde, İzmir’in ‘ilgi odağı’ olmaması, bir bakıma böyle bir algı oluşturmaktadır. Ancak biz bu durumun, İzmir’in ‘öncü kent’ misyonuna gölge düşürmediğini, tam aksine bu misyonu perçinlediğini düşünüyoruz.

 

Yeni vizyon

31 Mart seçimi sonrasında oluşan yeni dönemde, İzmir’in, ülkede ve kentte oluşan yeni koşulları değerlendirerek, yeni bir yol haritası oluşturması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu yol haritasının temel dayanağını, gücünü tarihinden, coğrafyasından, insanından alan ‘öncü kent’ kimliği oluşturmalıdır. İzmir, Türkiye’nin batıya, çağdaşlığa açılan penceresidir. Ülkemiz buradan demokrasiyi ve özgürlüğü solumaktadır. 31 Mart’ta, diğer büyük kentler de İzmir’i izleyerek, İzmir’in öncülük kimliğini hayatın akışında doğrulamışlardır.

Şimdi İzmir, bu süreci daha da derinleştirip güçlendirecek, ülkenin ekonomik, siyasal ve toplumsal gelişmelerine yön verecek, yeni bir kentsel vizyon oluşturmalıdır. Bu vizyonun önemli bir ayağı yerel kalkınmadır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz koşullarında, insanlarımızın günlük yaşamını kolaylaştıracak, rahatlatacak yol ve yöntemler bulunmalı ve hayata geçirilmelidir.

Kentte toplumsal refahın artırılması ve bunun hakça paylaşılması, ekonomik yaklaşımın temel hedefi olmalıdır. Yeni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘arka sıralar’ yaklaşımıyla ifade ettiği ‘yoksullukla mücadele’, bizce bu yol haritasının önemli bir parçasıdır. Üretimde, eğitimde, kültürde, sosyal yaşamda kadın, gençlik, çocuk, engelliler gibi kesimlere öncelik verilmesi, sosyal demokrat yerel yönetim anlayışının da temelidir.

İzmir’in önündeki en temel hedefin, ‘öncü kent’ kimliğiyle dünyaya açılmak olacağını düşünüyoruz. İzmir’in tarihsel ve kültürel değerlerinin çok iyi tanıtılarak, kentin uluslararası platformda bilinirliğinin ve tanınırlığının artırılması, kentler arası yeni birliktelikler oluşturulması, kentin ekonomisine ve insanına da önemli kazanımlar getirecektir.

Biz, demokratik ve katılımcı bir anlayışla oluşturulup, yaygın ve etkin bir toplumsal örgütlenmeyle hayata geçirilecek böylesi bir yol haritası için; doğrusu önümüzdeki sürece umutla bakıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test