Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Güvenlik zafiyeti sorgulanmalıdır

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı; başta Türk gelenek ve göreneklerine, İslam inancına, cenazeye, şehide ve misafire saygı olmak üzere pek çok değerimizin ne derece yıpratıldığının bir göstergesidir. Milletimizin inatla ve ısrarla kutuplaştırılmaya çalışılmasının sonucudur. Saldırı sonrası bazı devlet adamlarının, siyasi kimlik sahiplerinin ve iktidar yanlısı basının takındığı tavır ve sarf ettikleri sözler; bu olaydan rahatsızlık duymadıklarını ortaya koymaktadır ve benzer olayların tekrar edebileceği, hatta daha ciddi eylemlerle karşılaşılabileceğimiz endişesi yaratmaktadır.

Şehidimizin cenaze töreninde; bölgenin, vatandaşların ve devlet protokolünün koruma ve güvenlik önlemleriyle ilgili ciddi bir çalışma olmadığı dikkat çekmektedir. Güvenlik ihlalleri; seçim propaganda sürecinde Millet İttifakı'nı PKK ve FETÖ ile iş birliği halinde gösterme çabalarıyla başlatılmıştır. Böylece her türlü kötü niyetlinin arzu ettiği şiddet ortamının oluşmasına katkı sağlanmıştır. Olaylar başladıktan sonra zamanında ve yeterli karşılık verilmediği de görülmektedir. Yeterli koruma önlemi olan bir yerde saldırganın protokole temas mesafesine kadar yaklaşmasına müsaade edilmez. Bu daha geniş çaplı bir terör saldırısı da olabilirdi. Terör örgütlerinin, terörle mücadele eden bütün güvenlik güçleri tarafından bilinen eylem tarzlarından birisi; bir bölgede eylem yaptıktan sonra kalabalığın toplanmasını beklemek ve "asıl eylemlerini" toplanan kalabalığa yapmaktır. Bu nedenle şehit cenaze tören bölgeleri hem acılı masum vatandaşların hem de devlet protokolünün güvenliği için son derece hassas korunur. Durum böyleyken koruma ve güvenlik konusunda görülen bu zafiyetin sorgulanması gerektiği kanaatindeyim.

Olaylar esnasında saldırganları ikna yoluyla yatıştırma görevini Milli Savunma Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü üslenmişlerdir. Oysa güvenlik güçlerinin elinde "toplumsal olaylara karşı hareket tarzı" planları olmalıdır. Bu planlarda, eylem ya da saldırı başladıktan sonra yapılacak operasyonun bir parçası olarak "ikaz, ikna ve yönlendirme" görevini kimin yapacağı belirlenmelidir. Bu görevliler ikna konusunda eğitimli personeldir. Saldırı başladıktan sonra oluşan güvensiz ortamda Milli Savunma Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü gibi en üst düzeydeki devlet erkanı açık hedef haline gelmemeli/getirilmemelidir. Hangi düşünceyle, neye güvenerek bu şekilde hareket ettiklerini bilmemiz mümkün değildir.

Kuşkusuz çok önemli ve üzücüdür ama olaya sadece bir siyasetçiye yapılan saldırı olarak bakmamak gerekir. Halkın kutuplaştırıldığı, kin ve nefretle doldurulduğu ve kışkırtıldığı ortamlarda her türlü toplumsal olay beklenmelidir. Kutuplaştırıcı siyaset dilinin terk edilmemesi ve güvenlik zafiyetleri; bu şekilde toplumsal tepkilere zemin hazırlayacak, hatta terör örgütlerinin ve çıkar gruplarının istismar edebileceği ortamlar ve fırsatlar da yaratacaktır. Sorumluluk sahibi herkes bütün bunları düşünerek hareket etmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test