Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türkiye - ABD ilişkilerinde yeni baş ağrısı!

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD İran'a yönelik yaptırım paketinde 8 ülkeye tanınan muafiyet hakkının Mayıs ayından itibaren devam etmeyeceğini açıklamıştır. Bu açıklamanın ardından Çin ve Hindistan İran'dan petrol alımına devam edeceklerini açıklarken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin komşularıyla ilişkileri konusunda tek taraflı dayatmaların kabul edilemeyeceğini söylemiştir.

ABD'nin bu açıklamasından sonra petrol fiyatları varili 66 dolardan, 74 dolara yükselmiştir. Suudi Arabistan hemen bir açıklama yaparak uluslararası piyasalarda karşılaşılacak açığı kapatmaya hazır olduğunu duyurmuştur.

İran uzun yıllardır yaptırımlarla yaşamaya alışmış bir ülkedir ve halk bu konuda deneyim kazanmıştır. Bununla birlikte yaptırımlar İran ekonomisini hayli zorlamış, büyüme hızı düşmüş, enflasyon yükselerek işsizlik artmıştır. İranlı yöneticiler arasında zaman zaman tartışmalar ortaya çıkmış, Ayetullah Ali Hamaney ılımlı çizgideki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi sorumlu tutmuştur. Yıllardır ABD ve Batı karşıtı muhafazakâr ve sertlik yanlısı siyasiler de haklı çıktıklarını ileri sürmüşlerdir.

ABD başta ve ona ayak uyduran Batılı devletlerinin İran'a yönelik yaptırımlarda temel amacı, İran'ın daha fazla güçlenerek bölgesel bir aktör haline gelmesini önlemektir. Bu amaç doğrultusunda Orta Doğu'da ABD'nin sadık müttefiklerinin çıkarları korunmakta ve sadakatleri güvence altına alınmaktadır.

Ayrıca İran tehdidini kullanan ABD Suudi Arabistan ve BAE'ne muazzam silah satışları gerçekleştirmektedir.

Dolayısıyla yaşadığı onca acı tecrübeye rağmen ABD emperyalist hesaplarla yanlışta ısrar etmektedir.

ABD'nin son kararı Türkiye'yi de etkileyecek, İran'ın önemli bir petrol alıcısı olan ülkemiz ile İran ikili ticareti darbe yiyebilecektir.

Bu durum, zaten pek çok sorun nedeniyle Türkiye - ABD ilişkilerinde yeni bir baş ağrısı olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test