Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

ABD’nin İran ambargosu ve Türkiye

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Amerika ile İran arasındaki anlaşmazlığın boyutu giderek genişlemekte ve Türkiye dahil birçok ülkeyi etkileyecek hale gelmektedir. Aslına bakarsanız, Başkan Trump’ın tutumu yalnızca İran’a yönelik te değildir. Başkan, Amerika’nın geleneksel dış politikasını değiştirmenin peşindedir. Eski Başkan Obama’nın uzun müzakereler sonucu gerçekleştirdiği Trans Pasifik Anlaşmasından çekilmiş, AB ile imza aşamasına gelmiş, Trans Atlantik Anlaşmasını sona erdirmemiş, Meksika sınırına duvar çekmeyi savunmuş, NAFTA anlaşmasını bozmuş ve yeniden düzenlemiş, NATO üyelerinin savunma harcamalarını eksiksiz karşılamasını istemiş, AB’ne, ikili ticarette açık verildiği gerekçesiyle ek gümrük vergisi uygulayacağını bildirmiş, Çin ile ticaret savaşına girmiştir. Bu arada Türk çeliğine de ek gümrük vergisi getirmiş ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GSP) içinde gümrüksüz ihraç edilen mallar listesinden yararlanan ülkeler arasından Türkiye’yi çıkarmıştır. Zaman zaman Türk ekonomisini hedef almıştır. Global düzeyde alınan ancak ülkemiz lehine olan bazı girişimleri de olmuştur. Ticaret açığı verdiği için dolar değerinin yükselmesini istememiş ve FED’in faiz artırımına karşı çıkmıştır. Türkiye böylece uygun dış kaynak bulmakta, bu nedenle, daha fazla zorlanmamıştır.

ABD’nin dış politikasındaki değişimin ana sebeplerinden biri olarak, ABD’nin küresel ekonomi içindeki ağırlığının giderek azalması gösterilmektedir. Uzmanlar 50 yıl önce dünya ekonomisinin %40 ına sahip olan ülkenin şimdilerde bunun yarısı ile yetinmek durumunda kaldığını ve bu yüzden başta Çin olmak üzere ileride yerini alabilecek ülkelerle ticaret savaşına giriştiğini belirtmektedir.

İran ambargosuna gelince durum daha farklıdır. Amerika, İran’ın yapılan nükleer anlaşmaya tam olarak uyduğunu bildiği halde, Anlaşmadan çekilmiştir. İran’ın bölgede hakim duruma gelmesini istememektedir. ABD’ne göre, İran, Rusya yanlısı bir politika izlemektedir. İsrail’in rakibi olarak görülmektedir. Şanghay Anlaşması’nın bir parçası gibi hareket etmektedir. Çin’in enerji kaynaklarından biridir. ABD dostu S.Arabistan ve BAE ile anlaşmazlık halindedir. Irak’ın güneyinde etkilidir. Suriye ve Lübnan da yayılmaktadır. Böyle olunca da, İran’a uyguladığı ambargoyu daha da sıkılaştırmayı kararlaştırmıştır. Çin, G.Kore, Hindistan, İtalya, Japonya, Tayvan, Yunanistan ve Türkiye’ye tanıdığı 6 aylık ambargo muafiyetini 2 Mayıstan itibaren uzatmayacağını açıklamıştır. Çin, ambargoya katılmayacağını açıklamıştır

ABD ambargosunda muafiyetlerin uzatılmaması kararı, zaten petrol fiyatlarının yükselmeye başladığı bir dönemde gelmiştir. Petrol fiyatları kararla birlikte, 74 doların üzerine çıkmıştır. ABD, İran’dan eksilen petrol arzının S.Arabistan ve BAE tarafından karşılanacağı görüşündedir.

İran, petrol ithalatımızda ikinci sıradadır. Rusya’dan daha fazla ithalatın, bu ülkeye karşı bir enerji bağımlılığı sonucu yaratıp yaratmayacağı tartışılmaktadır. S.Arabistan ve BAE ile aramızda anlaşmazlıklar bulunmaktadır.

Kaldı ki ABD ile aramızda da çözüm bekleyen önemli sorunlar vardır. S-400’lerin alımı, F-35 uçaklarının geleceği, Halk Bank olayı, çelik ihracatımıza konulan ek vergiler, Suriye’nin Kuzeyi’nde teröristlere yapılan ABD yardımları bunlar arasındadır.

ABD ambargosu bir BM Güvenlik Konseyi kararı olmadığı için, hukuksal anlamda, katılmak zorunlu değildir. Ambargoya katılmamamız halinde ABD ile olan ilişkiler olumsuz yönde etkilenecek, katılmamız halinde ise bölgesel ortağımız İran’la ilişkilerimiz zarar görecek, petrol tedarik maliyetlerimiz artacak ve her iki ülkenin ekonomileri zarar görecektir. Öyle görülüyor ki, ABD ile uzlaşarak ambargodan tam olarak veya en azından kısmi muafiyet sağlamak en uygun yol olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test