Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Anılar ve Arşiv

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Taşa yazarsın birkaç bin yıl kalabilir. Kağıda yazarsın solar. Kuma yazınca bir dalga ile yok olur. Pekiyi dijital ortamda yazılan ne oluyor?

Bir felaket illaki yaşayacağız! Bütün dijital veriler kaybolacak. Bir veya birkaç nesil hafızasız kalacak. Norveç'te Piql isimli bir firma bu felakete karşı tedbir almak için bir sığınakta çağımıza ait verileri depolamak ile meşgul. Ve seçtikleri yöntem de ilginç bilmem kaç milyon gigabyte falan halinde depolamıyorlar.

Bir felaket karşısında bazı bilgilerin kaybolmaması için röntgen filmine çekip kar altında muhafaza ediyorlar bilgileri. Öyle ya, elektrik falan kesilirse bulutlardaki bilgiler hemen ve "datacenter" dedikleri "veri depolarındakiler" de bir kaç on yıl sonra kaybolacaklar.

Onasis dünyanın en zengin insanı!

Birkaç yıl önce yirmili yaşlardaki öğrencilerimin "Onasis" ismini hiç duymadıklarını saptayınca bayağı şoka girmiştim. "Kennedy" ismini çoğu biliyordu. "Marylin Monroe" ismini hepsi!

Halbuki "Akhisarlı Onasis" dünyanın en zengin adamı olmuştu. Kennedy ölünce de eşi Jaqueline ile evlenmişti. Düşünün! İkinci sınıf bir göçmen ülkesinden (Yunanistan ve Türkiye, ABD de kanunen ikinci sınıf göçmen ülkeleri idiler, bin dokuzyüz otuzlu yıllarda!)

Şimdi farklı mı? Eh en azından biraz, belki. Ama saçı zeytinyağlı bir zenginin ABD'nin sevgili Başkanının karısı ile evlenmesi ve hatta bir gemi gezisinde Onu "İş konuşurken lafa girme!" diye azarlaması ve bunun basına yansıması, ABD'nin yönetici sınıfının gönlünde 11 Eylüldeki İkiz Kulelere olan uçak saldırısı gibi bir yara açmıştı. Hoş hâlâ o kafa tam değişmedi ya: geçen hafta Brezilya'yı ziyaretinde Pence kibirin ve cehaletin cılk bir şekilde dışavurumu olarak "Orta Amerika ülkelerine" bir mesaj verdi!

Coğrafi olarak Orta Amerika ve Güney Amerika arasındaki farkı görmezden gelerek. Yani bilgiler özetle kayboluyorlar. Allahtan yapılan aptallıkların küstahlıkların bir kısmı da kayboluyor!

Evde yalnız değilsiniz!..

ABD'li bir araştırmacı evde olan mikropları, kırkayakları, arıları, sinekleri ve örümcekleri araştırmış. Ne kadar zengin o kadar sağlıklı bir ortam.

Rob Dunn Kuzey Carolina Devlet Üniversitesinde bir ekoloji hocası ve gidip Amazonlarda böcek arayan meslektaşlarına inat örneğin Manhattan'daki karıncaları araştırdığında bir Güney Amerika türünün New York'taki ana tür olduğunu bulmuş. Evdeki örümceklerin çoğu da Asyalı!

Ya Futbol?..

Futbolu bulan Olmec'ler. Lastik adamlar olarak da bilinen Orta Amerika'nın en eski medeniyeti. Kauçuktan top yapıp oynamışlar. Mayalarda da bu gelenek devam etmiş. Sadece kaybeden takımın kaptanı kafasını da kaybetmiş! Bu bir nevi futbolun öncüsü olarak adlandırılabilecek oyun İspanyollar Amerika'ya geldikten sonra da bir süre devam etmiş.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test