Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Tunç Başkan yolun açık olsun

12.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de seçimler yapıldı; fakat bu yazımı yazdığım anda bazı bölgelerde hala sonuçlanmamış bir durum vardı. Ancak İzmir’de yeni dönem başladı.

Tunç Soyer, İzmir’in yeni “Şehremini”, yani “emanetin sahibi” olarak görevine başladı.

Bir çok iftiralara, karalamalara ve günahı olmadan suçlanmasına rağmen başardı.

Babası için söylenenler çok canımı sıktı. Zira babası Nurettin Soyer, benim Ankara Hukuk Fakültesi’nde okuduğum dönemde arkadaşımdı. Çok değerli ve candan bir arkadaştı. O askeriye ve hava kuvvetleri hesabına okudu. Ne yazık ki dönem, ihtilaller dönemi idi. O da savcı olarak görev aldı ve olağanüstü şartlar altında görev yaptı. Kendisi çok nitelikli bir insandı, bunu ifade etmek istiyorum.

Kem sözler ise sahiplerinin olsun diyorum.

Tunç Soyer’i ise başkanlık döneminin öncesinde pek tanımazdım. Ancak Expo dönemindeki dinamik çalışmalarından takip ettim. Daha sonra da oda çalışmaları ve Seferihisar Belediye Başkanı olarak “Yavaş şehir” güncelliğini ve “salyangozu” amblemine taşıması ile tanıdık. Bu dönem ise yaşanan mücadelelerden sonra İzmir adayı olarak karşımıza çıktı.

Seçimi kahir bir ekseriyetle kazandı. Hayırlı olsun diyorum.

Tunç Soyer, ılımlı bir siyasetçi, güler yüzlü, iddiasını saklayan, açık, tevazu ve zerafeti de eksik etmeyen bir kişiliğe haiz. Atak, dil bilen, uluslararası tecrübesi olan, gezgin bir kişi. Dünya örneklerini de çabuk kapan ve tatbik eden bir insan.

Ancak Seferihisar’daki başarısı, ne de olsa İzmir’in yanında bir küçük ön tecrübe idi.

İzmir ise bir gayya kuyusu. Ancak şanslı ki, Sayın Kocaoğlu’ndan şaibesi olmayan ve takdir edilen bir şehir devraldı.

Tahminim ve ümidim, nitelikleri ve cesareti ile dürüst, liyakata ve ehliyete önem veren bir Belediye Başkanı olacaktır. Büyükşehir, bir ekip dirayeti ile yönetilir. Bunu yapacak çapta bir kişi Soyer.

Ancak İzmir’i yönetirken etrafını saran asalaklar da onu takip edecek ve faydalanmak için akla gelmedik oyunlar sergileyeceklerdir.

Ben, devlet yönetim tecrübesi olan bir insan olarak kedisine, “asalaklara ve yalakalara” çok dikkat etmesini hatırlatmak istiyorum. Bir baba dostu olarak aynı zamanda.

Kendisinin düşünce ve projeleri yanında bilinen, söylenen öncelik ve projeler kimin olursa olsun hepsinden faydalanmasını umarım.

Yolun açıktır; dirayetin vardır; dünyaya açıksın ve başarılar seni beklemektedir, Tunç Soyer Başkanımız. Başarılar dilerim, yolun açık olsun.

 

Teşekkürler Sayın Kocaoğlu

İzmir’in 15 yıllık dönemine imza atmış bir başkan. Tek kelime ile zarafetin, nezaketin, güler yüzün ve dirayetin insanı...

Dürüstlüğün adeta bir abidesi, taviz vermeyen bir yönetici, ikna olmadan, planlamadan hiçbir hareketin içine girmedi. Stratejik şehir planlamasını adeta öğretti ve rehberi oldu.

Benim kendisini tanımam, başkanlığı döneminde oldu. Beni hep bir "ağabey" hitabı ile karşıladı. Bu arada kendisinin Büyükşehir “Kent Konseyi” başkanlığı döneminde, yerine aday olmamı önerdi ve kendi Kent Konseyi Başkanlığını bana  seçim sonrası devretti. Hep takdir, sevgi ve saygı içinde bir dönem geçirdim başkanlıkta.

Her zaman teşvik etti ve yanımda olarak bana desteğini esirgemedi. Bu vesile ile minnettarım.

Sayın Kocaoğlu, aklının ve medeni kişiliğinin almadığı hiçbir işe kalkışmadı.

Yeni bir kalkınma modelini ilçelerde gündeme getirdi. Zeytinyağı, çiçekçilik, hayvancılık ve diğer çalışmaları ile insanlarının refahı için her şeyi örnek olarak planladı ve tatbikata koydu.

Türkiye’ye örnek yerel kalkınma modeli yarattı.

Benim etkisinde kaldığım, Kadifekale etrafının kamulaştırmasını ise, değme insanın cesaret edemeyeceği bir işti ve bunu da tereyağından kıl çekercesine, mutabakat içinde gerçekleştirdi.

Umuyor ve ümit ediyorum ki Tunç Soyer başkanımız da bu işe devam eder ve Kale’nin etrafı dört yönden açık olur. Bu, İzmir’in geleceği için hayati bir projedir, olmalıdır.

Dimdik bir adam, değerli bir yönetici, dürüst ve örnek belediyeciliğin adamı Sayın Kocaoğlu, bir müddet istirahat edecek ve topluma, siyasette rol almaya ve çalışmalara yeniden başlayacaktır ve başlamalıdır.

Çünkü milletimizin bu nitelikli insanlara ve tecrübelerine ihtiyacı büyüktür.

Bir laf vardır; insanlar hayatlarında yaptıkları işler ve kişilikleriyle anılırlar.

Sayın Aziz Kocaoğlu, İzmir’in tarihinde ve gönüllerde, müstesna bir kişilik olarak meziyetleri ve yaptıkları icraatlarla yer alacak ve anılacaktır.

Ben, yeni hayatında mutluluklar ve huzur içinde sağlıklı bir yaşam diliyorum. Teşekkürler Başkanım, büyük hizmetleriniz için.

Her iki başkanıma da dostluk hislerimle yolları açık ve başarılarla dolu olsun diyorum. İşte güzel bir nöbet değişimi...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test