Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

2019 yılı dünyada ekonomik beklentiler ve Türkiye

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yıllarda dünya ekonomisinin, 2008 krizinin etkilerini tamamen ortadan kaldırması, normalleşmeye dönmesi ve büyümeye başlaması beklenirken, 2019 da tam tersi bir gelişmenin yaşanması olasılığı güç kazanmaktadır. Bu kapsamda, ekonomiyi yönlendiren bütün ülkelerde durgunluk, küçülme, dünya ticaret hacminin azalması gibi ihtimaller güç kazanmaktadır.

Uzak Doğu’da Çin, Tayvan ve Japonya bunların yanında ABD ve başta Almanya ve İtalya olmak üzere AB ülkeleri ekonomileri daralacak ülkeler arasında sayılmaktadır.

 Bu daralmanın sebepleri arasında çok şey sayılabilir. Ancak ana neden dünya ekonomisinde görülen belirsizliklerdir. Küreselleşmenin geleceği bilinmemektedir. Serbest piyasa sisteminin devamı konusunda tereddütler vardır. Korumacılığa dönüş yönünde ciddi eğilimler ortaya çıkmıştır. ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşının olumlu bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmayacağı belli değildir. Çin ticaret savaşlarından en çok etkilenen ülkedir. Hatta ticaret savaşlarının yaygınlaşacağı görüşü yaygındır. Başta Almanya olmak üzere, geçtiğimiz yıllarda ihracatlarını arttıran ve ticaret fazlası veren AB ülkeleri, Çin pazarı daralınca zora girmiştir. Ticaret fazlası veren ülkeler arasında G. Kore, Tayvan ve İtalya’da bulunmaktadır.

Amerikan Merkez Bankası(FED)’in faizler konusunda aldığı karar ve ileriye dönük mesajları da dünya ticaretinin geleceğini etkileyen unsurlar arasında sayılmaktadır. FED, bir süre önce, beklentilerin aksine faiz arttırmayacağını ve enflasyon çok yüksek bir düzeye gelmedikçe de bu yola gitmeyeceğini açıklamıştır. FED bununla da kalmamış ve bilanço küçültmede de sabırlı davranacağını ilan etmiştir. Bu kararların alınmasına etki yapan unsurlar arasında, Başkan Trump’ın baskısı, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı ve küresel düzeydeki ekonomik durgunluk ve Amerikan ekonomisinin faiz artışını haklı kılacak düzeyde enflasyon yaratmaması sayılmaktadır.

Gelişmekte olan ülkeler ve bu arada Türkiye, FED’in kararlarından olumlu yönde etkilenecektir. Daha bir süre makul maliyetlerle dış kaynak bulabileceklerdir. Yabancı sermayenin bu ülkelere yönelik risk iştahı artacaktır. Ancak bu olumlu havanın ne kadar devam edeceği tahmin edilememektedir. Trump’ın kararından vazgeçmesi veya ABD-Çin ticaret savaşının olumlu yönde sonuçlanması halinde durumun tersine dönmesi mümkündür. Bu süreyi diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye’nin iyi kullanması gereklidir. Petrol fiyatlarının da gerilediği bir dönemde yapısal reformların gerçekleştirilmesi, ihracat ve turizm gelirlerinin artmasına yol açacak düzenlemelerin yapılması ve tasarrufların arttırılması ile reel sektöre öncelik verilmesi son derecede önemlidir.

FED’in faiz kararı ile birlikte Merkez Bankası’nın da %24 lük faiz haddinde değişiklik yapmaması ve daha da önemlisi sıkı para politikasına devam edeceğini açıklaması TL değerinin artmasına ve döviz fiyatlarında belli bir istikrara sebep olmuştur. Yerel seçimler dolayısıyla faizlerde indirime gidilmesi veya seçim ekonomisi uygulaması bu durumu tersine çevirebilecektir.

Döviz fiyatlarındaki oynaklığın giderilmesi yerli yatırımcıların ve ihracatçılarımızın da yararına olacaktır. Her iki kesim de önlerini görebilecek ve maliyet ve fiyatlarını kontrol edebileceklerdir. Aynı durum enflasyonun kontrolü açısından da geçerlidir. Nitekim Merkez Bankası geçen hafta 2019 yılı enflasyon tahminini % 15,2 den % 14,6 ya ve 2020 tahminini %9,3 ten % 8,2 ye revize etmiştir. Revizyonda kurlardaki nisbi istikrar ile petrol fiyatlarının düşük seviyede seyretmesinin rol oynadığı sanılmaktadır.

Merkez Bankası’nın daha önceki yıllarda ve hatta 2018 yılı başlarında yaptığı enflasyon ve faiz tahminlerinin genellikle tutmadığını biliyoruz. Ancak bu kez farklı bir sonuçla karşılaşmayı dilemekten başka yapacak bir şeyimiz de yoktur. Önemli olan Bankanın kararlarında sadece ya da ağırlıkla iç ve dış ekonomik verileri dikkate almasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test