Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Trump'ın sonu gelmeyen iniş çıkışları

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Trump'ın Amerikan askerlerinin Suriye'den çekileceklerini açıklamasından sonra, bu çekilmenin zaman ve yöntemi belli olmamışken Münbiç'te devriye görevi yapan koalisyon askerlerine yapılan saldırıda dört ABD askerinin öldüğü açıklamıştır.

Başta Trump olmak üzere ABD yetkilileri IŞİD'in yenilgiye uğratıldığını söylerken, IŞİD'in kolay pes etmeyeceği anlaşılmaktadır. Münbiç'te meydana gelen saldırının ardından Başkan Yardımcısı Pence, IŞİD'in yenildiğini ve Amerikan askerlerinin artık döneceklerini tekrarlamış, ancak kazanımlarını korumak için bölgede kalmaya devam edeceklerini açıklamıştır.

IŞİD saldırısı öncesi Trump yine sansasyonel bir "tweet" ile dikkatleri çekmişti. "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz, 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz" demiştir.

Trump'ın ifadeleri küstahçadır. Öteden beri Türkiye'nin teröre karşı mücadelesini anlamamakta ısrar eden ABD Başkanı PYD-YPG-PKK'yı Kürtlerin temsilcisi olarak görmektedir. İç politikada sıkıntı yaşadığı dönemlerde dikkatleri bir dış soruna ya da ülkeye çekmek gibi bir yol izlemekte sakınca bulmamaktadır.

Bu olayın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin olumlu geçtiği açıklanmış, ancak başka bir ayrıntı verilmemiştir. Erdoğan Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması önerisini olumlu karşıladığını Trump'a duyurmuştur. Konunun detaylarının genelkurmay başkanları tarafından ele alınacağı bildirilmiştir.

Burada önem taşıyan nokta güvenli bölgeden neyin anlaşıldığıdır. Türkiye sınır güvenliği için bu çözüme yaklaşırken, ABD'nin niyeti ise PKK -  YPG'yi korumaya yöneliktir.

Öte yandan Suriye yönetimi ise yaptığı açıklama ile güvenli bölge önerisine karşı çıkmış ve Türkiye'yi kınamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile yakında yapacağı görüşmede güvenli bölge ve Suriye'nin geleceği konularında daha somut işaretlerin ortaya çıkması beklenebilir.

ABD zamana karşı oynamayı sürdürecek ve yönetim içindeki PYD - YPG sempatizanı gruplar Trump'ın aklını çelmeye devam edeceklerdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test