Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ekonomide tercih yapılmıştır

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her vesileyle söylediğimiz gibi, ekonomi bir tercihler rejimidir. İç ve dış gelişmeler  çerçevesinde alınacak tedbirlerin ne sonuçlar verebileceği, sizi hangi hedeflere götüreceği bellidir. Tercih normal olarak ekonomi yönetimlerinindir. Ancak, tercihlerde siyasetin rolü ağırlaştıkça hedeflerde sapmalar meydana gelebilmektedir.

Mevcut iç ve dış şartlar göz önünde tutulduğunda, ekonomi yönetiminin önünde iki ayrı seçenek bulunmaktadır. Daha doğrusu bulunmaktaydı.

 

BİRİNCİ TERCİH:

Ekonomik büyüme hızının düşük tutulması/ekonomide meydana gelecek bir daralmanın göze alınması/ enflasyon hadlerini düşürülmesi ve buna paralel olarak faiz hadlerinde gerilemenin sağlanması /kur oynaklığının giderilmesi suretiyle enflasyon düşüşüne destek verilmesi/istihdam hacminde bir miktar düşüşün kabul edilmesi /cari dengede görülen iyileşmenin sürdürülmesi/mali disiplinin devamı ve bu arada katma değeri yüksek mal ve hizmet üretiminin teşvik edilmesi/yapısal reform hazırlıklarına başlanılması.

Birinci tercihte mevcut dış gelişmeler de olumlu yönde seyretmektedir. Petrol fiyatları düşmektedir. Bu durum ülkenin enerji faturasını küçültecektir. FED, bu yıl faiz artırımında acele etmeyecek gibi görünmektedir. Böylece uygun koşullu dış kaynak bulmak beklendiği kadar zor olmayacaktır. Dolar değeri de yine beklenen kadar değer kazanmayacaktır. Yerel seçimlere bu şekilde gidilecek ve sonuçlar beklenecektir

 

İKİNCİ TERCİH:

İç talep canlandırılacak, piyasalar hareketlendirilecektir/Bu amaçla gerektiğinde harcama arttırıcı ve gelir azaltıcı önlemler alınacaktır/Her kesime uygun destekler verilecektir/Bunların içinde KOBİ’lere, esnafa destek/ÖTV ve KDV indirimleri/Kredi kartı faizlerinin yeniden yapılandırılması/işverenlerin istihdam vergilerinde indirim/İhracatçıya destek gibi avantajlar bulunacak ve gerektiğinde benzeri düzenlemelere yer verilecektir.  Bu seçenekte, enflasyon ve faiz hadlerinin nasıl etkileneceği ve kur sıçramalarına nasıl engel olunacağı pek açık değildir. Seçimlere bu şartlarla gidilecektir.

 

YAPILAN TERCİH:

Yapılan açıklamalar ve alınan önlemler ekonomi yönetiminin ikinci tercihi benimsediğini göstermektedir. Bu da seçimlerden sonra alınması zorunlu önlemlerin neler olabileceği konusunu gündeme getirmektedir. Dışarıda, petrol fiyatlarındaki düşüşün daha ne kadar süreceği bilinmemektedir. ABD başkanı Trump ile FED arasındaki görüş farklılıklarının hangi taraf lehine sonuçlanacağı meçhuldür.

İçeride alınan gelir azaltıcı ve harcama arttırıcı önlemlerin bütçeye önemli yükler getireceği ve açıkların büyüyeceği kaçınılmazdır. Verilen desteklerin Nisan ayından sonra da sürdürülmesi, bütçe açıklarının büyümesine ve mali disiplinin bozulmasına yol açacaktır. Ortaya çok ciddi bir kaynak sorunu çıkacaktır. Bu kaynağın bulunması için piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması ve ülkemiz algısının güçlendirilmesi şart olacaktır.

Doğrudan yabancı yatırımların ve sıcak para girişinin arttırılması için uygun yatırım ortamının sağlanmasında daha fazla geç kalınmamalıdır. Esas olan, rekabet gücünü ve verimliliği sağlayan kalıcı önlemlerdir. Yılın ikinci yarısından itibaren alınacak önlemlerin şimdiden açıklanması, öngörülebilirliği arttıracaktır. Aksi halde ortaya çıkacak belirsizliğin ekonomik faturası ağır olacaktır.

Türkiye’nin dış ekonomik itibarını arttıracak ve güven verecek yeni girişimlere ihtiyacı vardır. Bugün için en uygun olanı AB ile olan ilişkilerimizin sağlamlaştırılmasıdır. Bu hem ihracatımız, hem doğrudan yabancı yatırımlarımız ve hem de dış kredi kaynaklarımız açısından gereklidir. Bu yolun tercihi halinde Gümrük Birliği Anlaşması’nın revizyonu da mümkün hale gelecek ve dış ekonomik ilişkiler alanında gücümüzü arttıracaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test