Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İşsizliğin fotoğrafı…

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz 15 Ocak’ta 117’nci yaşını kutladığımız büyük şairimiz Nazım Hikmet’in, ünlü ressamımız Abidin Dino’ya seslendiği o anlamlı dizesi, belleklere ve yüreklere kazılıdır adeta… ‘Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin’ diye seslenir büyük şair, dostu usta ressama…

Bu güzel ve anlamlı dizeden hareketle, günümüzün fotoğraf ustalarına ‘işsizliğin fotoğrafını çekebilir misiniz’ diye seslenilseydi; herhalde ilk akla gelen, stada doldurulan işsizlerin fotoğrafı olurdu…

 

Stat dolusu işsizlik

Bizce, geçtiğimiz haftanın en çarpıcı haberi ve görselleri, bin kişilik geçici işe 44 bin kişi başvurunca, Şanlı Urfa 11 Nisan Stadı’nda yapılan kura çekimini tribünlerde umutla bekleyen ve izleyen on binlerce işsizin görüntüleriydi.

İşsizleri artık statlar bile almıyor. En basit ve geçici bir iş için bile, iş arayanlar umut kuyrukları oluşturuyorlar. İnsan bu manzaraları görünce yüreğine ateş düşüyor. Eskiden işsizliği anlatmak için ‘işsizlik ateşten gömlek’ denirdi. Artık kelimeler ve tanımlamalar yetersiz kalıyor işsizliğin yakıcılığını anlatmakta…

Bir başka çarpıcı gerçek; resmi verilere göre, son 5 yılda, geçim sıkıntısı ve ekonomik nedenlerle, 1 milyon 155 bin üniversite öğrencisinin okulu bırakmak zorunda kalması… Bu rakam da işsizliğin, özellikle de eğitimli işsizliğin ülkemizde nerelere ulaştığını gösteriyor.

 

Çift haneli rakamlara çakıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hafta içinde açıklanan son verilerine göre; işsizlik oranı Ekim'de yüzde 11,6'ya yükselerek Nisan ayından bu yana süregelen yükselişini sürdürdü ve Mart 2017'den bu yana en yüksek düzeye çıktı. İşsizlik Eylül'e kıyasla 0,2 puan, geçen yılın Ekim ayına kıyasla 1,3 puan artmış oldu. Bu veri ile işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu. Genç işsizlik ise 3 puanlık artış ile 22,3 oldu. Sonraki aylarda bu oranların daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Bunlar elbette açıklanan resmi rakamlar. Aslında işsizlik gerçeğinin, özellikle de eğitimli genç işsizliğinin çok daha büyük boyutlarda olduğu düşünülüyor. Biz bu gerçeği hemen her gün günlük hayatın içinde de gözlemliyoruz. Gün geçmiyor ki çevremizde ilginç işsizlik acılarıyla ve öyküleriyle karşılaşmayalım!..  

Ekonomik krizle ilgili son gelişmeler, işsizliği daha da yakıcı hale getiriyor. Pek çok iyi yetişmiş gencimiz, işsizliğin burgacında adeta kıvranıyor. En önemlisi, yaşam sevinçlerini ve geleceğe yönelik umutlarını giderek yitiriyorlar.

 

Beyin göçü

İyi yetişmiş gençlerimiz kısa erimde ülkede kendileri için umutlu bir gelecek göremeyince, yurtdışına gidebilmek için bütün olanakları zorluyorlar. Bu nedenle, iyi yetişmiş çok sayıda genç insanımız yönünü yurtdışına çeviriyor.

Tabii bu konunun ülkede yaşanan siyasal ve sosyal gelişmelerle de doğrudan bir ilgisi var. Mesele yalnızca ekonomik de değil. Var olan ekonomik sorunlara hukuku ve demokrasiyi törpüleyen gelişmeler de eklenince, gençler hepten bunalıyorlar. Böylece kendilerine farklı ülkelerde yeni özgürlük alanları oluşturmak ve yeni yaşamlar kurmak istiyorlar.

Bu durum çok sayıda nitelikli ve iyi yetişmiş insanın, ülkeyi terk etmesi sonucunu doğuruyor.

 

Toplumun ruh sağlığı

Son dönemde gündeme gelen bir başka ilginç tartışma da, başta aydınlar ve gençler olmak üzere, genel olarak toplumun ruh sağlığı. Ekonomik ve sosyal sorunlar, özellikle de işsizlik, insanlarımızın ruh sağlığını bozuyor. Buna koşut olarak, her an işini kaybetme tehlikesi de çalışanları olumsuz etkiliyor.

Bunca gerginlik ve zorluk içinde, insanlar adeta ‘gündem vurgunu’ yemiş gibi oluyorlar. Ülkenin hemen her gün hızla değişen gündemi, insanları yoruyor, geriyor ve ruhen yıpratıyor. İşte tüm bu nedenlerle toplumun ruh sağlığı bozuluyor.

Her şeye karşın, ülkemize ve geleceğe dair umutlarımızı korumamız gerekiyor. Toplum olarak umudumuzu yitirirsek, işte o zaman, bütün bu olumsuzlukların üstesinden gelebilecek gücümüzü ve enerjimizi de tümden kaybederiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test