Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Comey ve Evrime İnanmak

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Allahım, Yarabbim emeklilik farklı farklı işlerle uğraştırıyor insanı. Bazısı komşusunun ne yaptığını izliyor, bazısı günlük politikayı. Ben artık yerel politikayı izlemekten bıktığım için ABD politikasını çok eğlenerek izliyorum.

Eski (atılan) FBI başkanı Comey bir kitap yazdı. Rekor baskılara ulaştı da. Beyhude.   Comey sanıyorum gönlünün derinliklerinde ilk başkan Bush gibi (Bush 41), CIA (FBI) başkanlığından Cumhurbaşkanlığına atlamak istedi. ABD’lilerin gönlüne “iyi çocuk” olarak taht kurarak. Birinci Bush, Ford tarafından ABD devletinin kalbi konumunda bir mevkie getirilmişti; CİA Başkanlığı. Orada kokmadan bulaşmadan hizmet verdikten sonra “Başkan” oldu.  Oğlu da ondan sonra Başkan oldu. Cumhuriyetçilerin hakimiyetinin bir göstergesi idi Bush’lar.

Comey kitabı ile büyük atlayışı yapmayı denedi ama kıç üstü oturdu. Uzaktan bakınca iki yanlışı vardı:

Birincisi; “İyi çocuk, güzel çocuk” rolünü oynaması. Yani, İngilizce’de “vain”, Almancada “eitel” denilen bir tip olması. Türkçe’ye “kendini beğenmiş, beyhude, gösterişçi” olarak tercüme edilebilen bir tip.

“Gösterişçi” denince iki tipi vardır: birincisi zürafanın şaşkını gibi giyineni, ikincisi ise çok düzenli, kusursuz giyineni ve bu tipin mesajı “Bak, ben normalin en iyisiyim”dir. Comey bu ikinci gruptan.

James Comey sığ olmasına sığ da (Bu da başkanlık için anlamlı bir gerekçe) sadece bu “haslet” yetmiyor. Şans gerek, destekleyenler gerek.

Halk giysisine çok fazla önem vereni pek benimsemez. Aynanın karşısında çok fazla zaman geçireni fazla ciddiye almaz.

İkinci yanlışı ise, artık ABD, Cumhuriyetçilerin “iyi çocuklarının” ABD’si değil. Demografi değişti. Değişmeye de devam ediyor. Onun için de Comey’in kıskanç ve terkedilmiş liseli pozları fazla tutmayacaktır.

Kendi analizimi yazayım da, ondan sonra hep beraber göreceğiz neler olacağını. Trump’un gidişine Comey’in yardımı olacaktır ama bu kanaatimce Comey’in bu çatışmadan parlayarak çıkacağı anlamını taşımayacaktır. Sadece tarihte bir dipnot olarak unutulup gidecektir bu zat.  Göreceğiz. Belki “Cumhuriyetçilerin yeni Başkan adayı” olacaktır ve ben yanılıyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test