Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

2019 turizminin özellikleri...

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye yavaşça eski günlere doğru ilerlemektedir. Geçen sezonun sonuçları, bu gidişin işaretleriyle doludur. Özellikle sayısal olarak turist artışları yaşarken, kalite ve iştira gücü açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir tablo göstermektedir.

Evet, turist artmakta ve yeni hedefler bakan tarafından konulmaktadır. Bu iyi bir işarettir. Ancak yapılması gereken ve tasarlanan atılımların dikkatle dizayn edilmesi gerekmektedir.

Çünkü sektörden de katkılar gündeme gelecektir. Reklam ve tanıtım bütçesinin oluşumunda sektörel katkıların ciro üzerinden bir miktar katkı payı istenmesi, doğru bir tasarruf olmakla birlikte, çok dikkatli anlatılmalı ve kurumlaştırılmalıdır.

Türkiye’nin tanıtımının da artık eski usullerle yapılması döneminin sona erdiği de doğrudur. Tatbikata geçecek düzenlemeyi merakla beklemekteyim. Sanal alemde yeni destinasyonların kurgulanması önem taşıyor.

 

Yerli turizm

Ayrıca sektörde görülen iyi sonuçların rehaveti içinde dile getirilen “yerli turiste yer kalmadığı” ifadeleri ise, acemice ifadeler olsa gerek. Şunu unutmayalım, turizm hesap ve denge meselesidir ve bunlar çok iyi yapılmalıdır. Hem ekonomik ve hem de matematiksel zeka ister. Yumurtaların aynı sepette olmasına pek itibar edilmez.

İç ve dış taleplerin dengesinin iyi tayin edilmesi ve oranlanması gerekir.

Aksi halde turizm ekonomimiz her an değişebilen dünya ve ülke koşullarının etkilerinin en çabuk hissedileceği ve sonuçlanacağı bir platformdur.

Ayrıca sanal alemin ve reklamdaki yeni trendlerin de etkileri artık anlıktır ve çabuktur. Bu, aynı zamanda yanlışların da hızla negatif sonuçlar getirmesi tehlikesini ihtiva etmektedir.

Sayın Bakan tecrübelidir. Bürokrasi de bakanlık teşkilatının zeminidir. Bunun da dengelenmesi ve ticari yeteneklerle ile bürokrasi ve devlet düzeninin birlikte ahenkle yürütülmesi gerekmektedir.

Sınırlarımızda hareketler ve tehlikelerin olduğu günümüz Türkiye’sinde turizm gelirlerinin aksamadan akışının temin edilmesi ise ekonomimizin en çok ihtiyaç duyduğu bir durumdur.

Türkiye döviz gelirlerini azamiye çıkartmaya mecburdur. Çünkü dünya ve ülke şartları bunu gerektirmektedir.

 

En zayıf konumuz eğitim

Türkiye’de önceki senelerin kötü şartları nedeniyle, servis, kat hizmetleri ve yönetim çalışanlarının büyük bir kısmı, sektörü terk etmişlerdir.

Özellikle yazlık tesislerde sıkıntılar çekilmiştir. Hızlı bir eğitim ve eleman yetiştirme sürecine sektörün ihtiyacı vardır. Ancak çalışma şartlarının emniyetli ve tatmin edici olmasının temini de yatırımcıya düşmektedir. Maaş ve ücretlerin sektörde kalma isteğini teşvik edici bir seviyeye yükseltilmesi şarttır. Ekonomik şartların maliyetleri yükseltici etkileri de hesaba katılınca, işin biraz dikkatle tanziminin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu süreç, topluca düşünülüp organize edilmelidir.

Türk Turizmi, ekonomimizin can damarı olan bir “hizmet” sektörüdür. Bu zamana kadarki tecrübeleriyle bakanlık ve sektörün koordinasyonlu çalışmalarına ihtiyaç vardır.

2019’da turizm, eğer öngöremediğimiz olaylar ve şartlar gerçekleşmez ise, iyi bir gelecek göstermektedir. Ancak dikkat ve tedbir şarttır. Onun için geliş destinasyonlarının ve pazarların dikkatle araştırılması ve genişletilmesi hayatiyet ifade etmektedir. Bu gerçeklerin günümüzde konuşuluyor olması ise sevindiricidir.

2019’un iyi bir sezon olması ve dikkatlerin ve gayretlerin başarıya ulaşması temennisi ile yazımı bitiriyorum. Dilerim öyle olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test