Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bolton Türkiye'nin kararlılığını anlamıştır

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'un kısa süren Ankara ziyareti, YPG/PKK terör unsurlarıyla mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığını anlamasına yaramıştır. ABD uzun süreden bu yana PYD/YPG'yi Suriye'de kendine yakın bir unsur olarak görüp bölgeye ilişkin planlarını ona göre biçimlendiriyordu. ABD bu örgütleri geniş ölçüde silahlandırmıştır. Şimdi Suriye'den çekilme kararı Trump tarafından açıklandıktan sonra bu silahların nasıl toplanacağı ve geri alınacağı ciddi bir sorundur.

Ancak Bolton'un ziyareti vesilesiyle Türkiye'yi kaybetmemenin gereğini en sonunda kavrayan ABD'nin PYD/YPG den vaz geçtiğini söylemek için henüz erkendir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Ocak günü New York Times'da yayınlanan yazısı "Trump Suriye'de haklı, Türkiye bu işin üstesinden gelebilir" başlıklı yazısı Trump'a destek sağlayan niteliktedir. Yazı ayrıca Amerikan kamuoyunu ve Kongre çevresini Türkiye lehine fikir sahibi kılacak biçimde kaleme alınmıştır.

Yazıda ileri sürülen önerilerin, özellikle istikrar gücünün kurulabilmesinin Rusya ve Suriye yönetiminin onayına bağlı olduğu açıktır. Aynı şekilde YPG ve DEAŞ kontrolündeki bölgelerde Türkiye'nin gözetiminde halkın seçimiyle belirlenecek yerel meclislerin kurulabilmesi de Suriye'de varılacak nihai çözüme bağlıdır.

Öte yandan Trump'ın ani kararlarının Amerikan yöneticilerini ve dünyayı şaşırtmaya devam edeceği anlaşılmaktadır. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Ortadoğu ziyaretleri turunda, Trump'ın Suriye'de yeniden eyleme geçmek istediğini, ancak bunu yapmayacağını umduklarını söylemiştir. Yani kendi bakanı dahi Trump'ın atacağı adımlardan emin değildir.

Suriye'nin geleceği konusunda ABD ile Rusya arasında nasıl bir uzlaşı olduğu bilinmemektedir. Bu aşamada görülen ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini zamana yayacağı, bu arada bir yandan Suriye'deki gelişmeleri gözleyeceği, diğer yandan İran'ı çevreleme politikasına ilişkin adımları atacağını söylemek mümkündür.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test