Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İnsulin Salıncağı

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konu yaygın, konu önemli! Arada tekrar dönüp yazmak gerek. 1970’li yıllarda tıp okumaya başladığım zaman, nüfusun % 5’inde şeker hastalığı olduğunu öğrendiğimde ve “Ne kadar yüksek bir oran!” diye şaşırmıştım. Öyle ya “gördüğünüz 20 insandan birinde şeker hastalığı var” demek idi bu.

Yeni çalışmalara göre artık bu oran neredeyse  % 20’lerde! Yani gördüğünüz 20 insandan 5’inde şeker var. 45 yılda 4 misline çıkmış!

Nedeni “çöp besin” denen her bakkalda gördüğünüz ucuz parıltılı kağıda sarılarak satılan karbohidratlar. Ucuz gıda veya tehlikeli, şekerli limonata, kola vs gibi içecekler. Bunu içince kanda şeker yükseliyor, onu dengelemek için insülin salgılanıyor.

İnsülin salıncağı (Yani, tahterevalli gibi şeker çıkınca insülin çıkıyor… O çıkınca şeker düşüyor, açlık hissi oluşuyor), yani kabaca yemekten yarım saat, bir saat sonra insan gene buzdolabına saldırıyor. Kısa süren mutluluk anları ve oluşan yıkılması güç alışkanlıklar.

İnsülin dengesi bir kez bozulunca da bir daha yerine gelmesi büyük bir cihad yani uğraş veya çaba ile mümkün. Yani nefse hakim olmakla.

İnsanoğlu yaklaşık 200 bin yıldır bu dünyada. Hep avlayarak, toplayarak yaşamış yani hareket halinde. Son 200 yıldır giderek artan makineleşme ile şeker fabrikalarda üretilir hâle gelmiş. İyi tarafı da daha geniş nüfusu besleyebilmesi olmuş. Kötü tarafı ise bizim hazım için gereken salgılarımıza atalarımızdan birkaç milyon yılda, kendi türümüzde 200 bin yılda evrilmiş olması ve insülinin belirli kiloda hareket eden vücuda yetmesi. Kilo artınca insülin az geliyor; basitçe şeker hastalığının tarifi de bu. Yani tabiat yetişemiyor insandaki hırsa ve artan kilolara.

200 bin yıl ancak bir meyve bulunca veya bir kovan balla beslenen insan, son 8-10 bin yılda giderek yerleşik düzene doğru yönelmiş ve ekip biçmeye başlamış. Daha bol gıda, daha fazla rahat ve üreme imkanı ama aynı zamanda yüz bin yılın alışkanlıklarının değişmesi ama insan vücudunun değişememesi. Endüstri evrimi ve makineleşme son iki yüz yılda hem nüfus patlaması, hem kiloların giderek çöp besinle artması. Sağlığımıza ve çevreye zarar. Denge daha fazla da değil, daha az da. Yaşamı uzatan en büyük etkenlerden biri de oruç tutmak. Ama vücudu susuz bırakmadan.

Basitleştirerek düşünün: Hayvan bir merada otluyor, gübresi orada kalıyor. Ot büyüyor. Çevre dengede. Hayvan yoğun besiye alınıyor ahıra. Mazot yakılarak toprağa ekilen ve sulanan mahsul yem halinde hayvanın önüne konuluyor. Nakliyede de mazot yakılıyor. Hayvanın gübresi de nakliye ile mazot yakılarak tarlaya gidiyor. Atmosfere daha fazla salınım. Çevre dengesi altüst oluyor.

Kabaca olay; bu insan nüfusu arttıkça sonumuzu hazırlayan bir sarmala giriyoruz. Kibirli olduğumuzdan bunu teknoloji ile aşabileceğimizi sanıyoruz ve yanılıyoruz. Yanıldığımızı anlamak için her dört kişiden birinde şeker hastalığı çıkmasını beklemek gerekecek herhalde. Yoksa insanların çoğunluğunda şeker hastalığı ortaya çıkınca mı anlayacağız? Şekerin artmasındaki ana neden tabii endüstriyel mısır ekimi ve bu ürünün her gıdanın içine fruktoz şurubu olarak katılması.

Şeker hastalığı demek ilaç demek, daha fazla para harcamak demek. Kişinin ve toplumun daha fazla para harcaması, “kendi kendimize kazık atmak” demek, “doğaya kazık atmak” demek. Çözüm bunu anlamakta.

Çözümler esasen zor değil de kabullenmek zaman alıyor.  Üç kişi anlayarak okusa “fayda faydadır” deyip tekrar tekrar yazmak gerek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test