Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türkiye’nin turizminde 2019 tahminleri...

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz, dünyanın sayılı turizm varlıklarını bünyesinde bulunduran çok önemli bir ülke. Avrupa ile Asyayı birleştiren bir köprü... Vaktiyle bu isimde, yani “Köprü” adında bir film de gösterime girmişti.

Bu ifade, bugün dahi ayni önemi vurgulamaktadır.

Köprüyüz, güzel; fakat bu konum, ülkemize ne getirip, ne götürmektedir?

Konumumuz güzel, ancak etrafa baktığımızda gördüğümüz manzara pek iç açıcı değil.

Zira ben, bugünkü pozisyonumuzun yerine İsviçre’nin konumunda bir ülke olmayı yeğlerdim. Ama insanlar ve uluslar, bulundukları coğrafyayı seçme hakkına ve komşuları ile “gerçek” bir komşuluk ilişkisine sahip olma şansına sahip değiller.

Bunun anlamı şu... Etrafımıza bakınız; bir tane bile dost olduğumuz ülke yok. Hepsi ile asırlara varan ilişkilerimiz hep inişli çıkışlı.

Rusya ile (yakın dönem hariç) hep savaştık. Onların da her daim düşüncesi, “Ah şu Boğazlar’a nasıl sahip olsak ve Akdeniz’e ulaşsak” şeklinde oldu. Nihayet Suriye’de bu arzularına kavuştular.

Şu an iyiyiz ve turizmde de en fazla talep gördüğümüz ülke; ama garantisi var mı? Uzun yıllar için yok.

Gelin Yunanistan’a... Ellerinden gelse Ege’deki bütün adaları alma sevdasındalar. Hep bir “salam politikası” ile Türkiye aleyhine genişlemek hevesindeler.

Ticaretimiz hep baskı altında, komşuluk ilişkileri dalgalı. Güven yok...

Gelin kuzeyde Bulgaristan’a... Hep ihtilaf ve sınır çatışmaları ve transport geçiş problemleri... Azınlıklar meselesi ise devamlı sorun.

Suriye’nin durumu ortada, Irak, ne olduğu belli olmayan bir problem... Ermenistan ise devamlı bir bilinmez düşmanlık içinde...

Bu nedenle Türkiye, konumu itibariyle hep sorunları olan ve olacak bir ülke.

Bu durum, ülke turizminin geleceğinde hep temkinli ve tedbirli olmayı gerektirmektedir.

Bunun da birinci şartı olarak talep ülkelerimizde genişleme sağlamak, özellikle Uzak Doğu pazarlarını genişletmek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bu yönde yapılan çalışmalar da olumludur. Sektör ve bakanlığın da arzu ve çalışmaları bu yönde genişlemektedir.

İkincisi ise, eğitimdir... Evet, 60’lı yıllardan beri turizmin içindeyiz ve gelişmekte olan bir ülkeyiz. Henüz ne yazık ki tam bir strateji ve gelecek planlamalarında uzun, kısa ve orta vadeli gelişmelerin sıralamasında ve önceliklerin belirlenmesinde birliğe varamadık.

Günün havasına ve rüzgarına göre değişip gidiyoruz.

AB ülkeleri Türkiye’nin en öncelikli pazarlarıdır. Bunun için de önemli olan tek şey, ülkemizdeki “barış” ortamının ve güvenin kurulması ve bunun devamlılığıdır.

Avrupa’nın birçok ülkesinde görev yapmış bir insan olarak, onların duygu, düşünce ve tercihlerinde “turizm” konusunun önemini ve nasıl algıladıklarını bilen bir kimseyim.

Türkiye öncelikle “demokrasinin” önemini kavrayamadı, onun gerçek tanımı içinde kendisini dizayn etmeli ve AB kurallarını eksiksiz uyma normunu yakalamalıdır.

Bu pazarda gerçek yerini almasının tek ve en önemli şartı budur.

Gelelim iç turizm tercihlerimize ve pazarlamalarına... İç turizm olmadan dışa dönük gerçek şartları yakalamak mümkün değildir.

Bunun anlamı, öncelikle “turizm altyapımızın” eksiklerinin acilen tamamlanması gerektiğidir. 

Tesislerin bir arada ve bireysel tanıtım, fiyat ve kalite konularında artık birleşmeleri gerekmektedir. Ayrıca servis konusunun önemini ön plana alarak insan yetiştirmedeki titizlik artırılmalıdır.

Tanıtımda ise genel değil, lokal çalışmalar öne alınmalıdır.

Şu an itibariyle 2019 senesine yönelik en büyük sorun, talepte değil fiyatlamadadır Turizm gelirlerinin artırılması için gereklerin yapılması öncelik taşımaktadır.

Bunlar bilinen, ancak harekete geçmekte gecikilen sorunlardır.

Turizmin gelişme gösterdiği ortamın adı, “huzur ve güven” ile “fiyat/kalite/servis” kelimeleri arasındaki üçgende gizlidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test