Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kırım Olayı yeni bir soğuk savaş başlattı

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Rusya ile Ukrayna arasında Karadeniz'de patlak veren gerilim, tırmanma eğilimi göstermektedir. Ukrayna uluslararası yardım çağrısında bulunurken, Rusya sınır bölgesine ilave füzeler yerleştirmiştir. En son gelişme Trump'ın G 20 zirvesi sırasında Putin ile görüşmesini iptal etmesi olmuştur.

Rusya'nın Karadeniz'de Ukrayna gemilerine el koymasının ve denizcileri tutuklamasının ardında yatan nedenler girift özellikler taşımaktadır.

Ukrayna'nın Berdyansk'ta askeri üs inşa etmesinin yaşanan gerilimi tetikleyen temel unsur olduğu ileri sürülmektedir. Rusya'nın Azak Denizi'nin kontrolünü kaybetmesini kabul etmesi beklenemezdi. Öte yandan gerginliğin ardından Ukrayna'da sıkıyönetim ilanı dikkat çekmiştir. Devlet Başkanı Poroşenko sıkıyönetimin savaş anlamı taşımadığını, ülke savunmasını güçlendirmek için bu yola başvurulduğunu açıklamıştır. Daha önce sıkıyönetime karşı çıkan ve Rusya'nın önceki saldırılarında bu yola başvurmayan Poroşenko'nun bu defa sıkıyönetim istemesi, yaklaşan seçimler öncesinde kendi lehine olan düşük seçmen desteği nedeniyle başvurulmuş bir tercih olarak eleştirilmektedir.

Ukrayna'nın Karadeniz'e NATO gemileri gönderilmesi çağrısı karşılık bulmamış, NATO Karadenizde güçlü bir donanmasının olduğu açıklamasını yapmıştır. Ukrayna Türkiye'ye de çağrıda bulunarak, Boğazların Rus gemilerine kapatılması talebinde bulunmuştur.

Eski Sovyet cumhuriyetleri üzerine Rusya-Batı rekabetinin Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'ya yönelik saldırılar ile yeni bir soğuk savaş dönemi başlattığı söylenebilir. Özellikle Baltık ve İskandinav ülkeleri gelişmelerden tedirgindirler. Ancak kendisi için tarihsel ve kültürel önem taşıyan Ukrayna'nın Batı'nın etki ve kontrolüne girmesine Rusya sonuna kadar karşı çıkacaktır.

Önümüzdeki dönemde Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'da ele geçirdiği ağırlığını arttırmasını beklemek yanlış olmayacaktır. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test