Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Soğanın kokusu!

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son günlerde bir soğan muhabbetidir gidiyor!.. Öyle görünüyor ki, soğan olayı, aslında günümüz Türkiye’sinde etkili bir sembol oluyor. Ekonomide, siyasette yaşananları, çok yalın ve çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Doğrusu, ekonomiden, siyasetten, toplumsal hayattan yükselen kokulara şimdi bir de soğanın kokusu karışıyor.

 

Soğan, ekonomide yaşananların simgesi

Ülkemiz ekonomisinde yaşanan plansız ve programsız üretim anlayışı, en çok kendini tarımsal üretimde hissettiriyor. Çok uzun süredir iktidarda bulunan siyasal anlayışın yanlış ekonomik ve tarımsal politikaları sonucu, bu işten en zararlı çıkanlar, üreticiler ve dar gelirli tüketiciler oluyor. Tarımsal üretimde ve gıdada, adeta bir çöküş yaşanıyor.

Bu yanlış ve hatalı politikalara, en son ve en çarpıcı örnek, soğan piyasasında yaşananlar... Sonuçta sezon başında 1,5 lira olan soğanın kilosu bugünlerde 5 lirayı aşıyor. Gelin de şimdi Aşık Mahzuni’yi ve onun meşhur türküsünü hatırlamayın bakalım!..

 

‘Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana…’

Geçtiğimiz 17 Kasım’da, doğum yıldönümü nedeniyle kendisini rahmetle ve özlemle andığımız değerli halk ozanımız Aşık Mahzuni’yi ve onun söylediği türküleri, doğrusu biz çok severdik. Mahzuni’nin türkülerinde Anadolu’nun çığlığı yankılanırdı. Ülkenin ezilen, yoksul ve mağdur insanları, onun türkülerinde kendilerini, sorunlarını ve özlemlerini bulurlardı.

Aşık Mahzuni’yi, İzmir’de, bahar ve yaz aylarında Kültürpark içindeki Ekici-Över’de, kış aylarında da Alsancak’taki Spor Salonu’nda yapılan halk gecelerinde çok dinlemişliğimiz vardır. O, bir dönemin simgesi olan halk gecelerinin en güçlü isimlerinden ve en sevilen sanatçılarındandı. İzmir’e her gelişinde, kentin yoksul semtlerinde yaşayan emekçi, dar gelirli insanlar, çoluk çocuk ailecek Aşık Mahzuni’yi dinlemeye koşarlardı. Mahzuni de sahnede, adeta Anadolu’nun sesi ve sözcüsü olup, yürekten çığırırdı: “Yoksulun sırtından doyan doyana / Bunu gören yürek nasıl dayana / Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana / Bilmem söylesem mi söylemesem mi…”

 

1989’un limonundan 2019’un soğanına

Ekonomide ve siyasette semboller büyük önem taşıyor. Son günlerde ekonominin gündeminde önemli bir yer tutan soğanla ilgili gelişmeleri gördükçe ve bu konuyla ilgili haberleri izledikçe; bir yandan kulaklarımızda Aşık Mahzuni’nin o güzelim türküsü yankılanırken, bilincimizde de otuz yıl öncenin, o meşhur 1989 yerel seçimlerinin simgesi ve sloganları canlanıyor…

1989 yerel seçimlerinde, başta üç büyük şehir olmak üzere hemen bütün önemli seçim çevrelerinde yerel yönetimleri kazanan, rahmetli Erdal İnönü’nün liderliğindeki SHP (Sosyal Demokrat Halkçı Parti), seçmene limonlu ilanlarla ulaşıp, ‘limon gibi sıkılmaya razı mısınız?’ diye seslenmişti. Sıkılmış limon, otuz yıl önceki yerel seçimlerin sembolü olmuştu. Bugün de soğan, 2019 yerel seçiminin sembolü olmaya aday görünüyor.

Başta ana muhalefet CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) olmak üzere, muhalefet partileri ve adayları, bakalım otuz yıl sonra, 1989 yerel seçiminin başarısını tekrarlayabilecekler mi? Eğer doğru adaylarla, doğru yöntemlerle ve doğru mesajlarla seçmene ulaşılabilirse, neden olmasın… Biz doğrusu 31 Mart 2019 yerel seçimine umutla yaklaşıyoruz. Bu seçimin ülkemizde yeni ve aydınlık bir dönemin başlangıcı olmasını diliyoruz.

Yerel seçime doğru hızla yol alırken, bugünlerde hiç unutulmaması gereken bir gerçek var; soğanın kokusu çıktı!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test