Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

CHP’de yerel stratejiler tamam

12.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP'nin, çalışmalarını uzun bir zamandır sürdürdüğü Yerel Seçim Strateji Belgesi'nin ana başlıkları tamam. Partinin bu bağlamda resmi takvimi belediye başkanları toplantısıyla 12 Ekim Cuma günü başlamış oldu. Toplantı sonrasında Yerel Seçim Strateji Belgesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kamuoyu ile paylaşıldı… CHP’nin belirlediği stratejilerde insanı ayrıştırmayan, her türlü hizmeti veren ve de yarını kuracak bir belediyecilik anlayışı dikkat çekiyor. Ayrıca diğer bir önemli vurgu ise, kentlerin bütün unsurlarıyla ve özgün yapısıyla yeniden ayağa kaldırılması… Şehirlerin yeniden kent kimliğine kavuşturulmasını, tarihsel, kültürel kimliği ile hak ettiği yere ulaştırılmasını, kent halkının eşit hizmet almasını vaat ediyor, CHP stratejileri. Ve de hangi bölgeden olursa olsun, hangi kimliğe sahip olursa olsun, hangi gelir grubuna dahil olursa olsun herkesin eşit hizmet aldığı, bir arada yaşadığı ve sorunun değil, çözümün olduğu bir kent anlayışını öngörüyor CHP Yerel Seçim Strateji Belgesi, özetle.

Henüz resmi olarak CHP’den bir aday açıklaması yok Ankara için. Ancak Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, çok sayıda başvuru ve aday adayı olduğunu söylüyor. Torun’a göre, aday başvurusunun yoğun olması CHP’den beklentinin de fazla olduğunun bir göstergesi. Ve de halkın umudu durumunda hâlâ CHP. Aday belirlemede ise ön seçim dahil birçok yöntemle çalışacaklarını söylerken, kılı kırk yaracaklarını da vurguluyor Torun. 

 

Gök, göreve hazır

TBMM Başkan Vekili ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara Büyükşehir Belediyesi için adı geçenlerden. Sayın Gök’e sorduk bu konudaki yaklaşımını.

“Ankara’nın kazanılması partimiz açısından çok önemlidir. Burada kazanacak aday konusunda çalışma yapılmalı. Şahsıma bu konuda bir görev verilirse ben bu görevi üstlenmeye hazır olduğumu ifade ediyorum. Ben bu konuyu görev olarak algılıyorum” diyor, Gök.

 

Tabana kulak veriliyor

CHP, Ankara’da üye tabanının sesine kulak veriyor. Bir süredir üyelerle buluşmalar gerçekleştirilirken, bir yandan da sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapılıyor. Yöneticiler, il bazında, ilçeler bazında toplantılar düzenleyerek farklı düşünceleri, önerileri dinliyor, aday belirlerken hangi ortak paydaların oluştuğunu görmek için. İlçelerde yapılan toplantılarda özellikle Ankara İl yöneticileri de bulunuyor ve hassasiyet ile notlar alınıyor konuşulanlardan…

Bu kapsamda önemli bir toplantıyı CHP Gölbaşı İlçesi gerçekleştirdi, geçtiğimiz günlerde. CHP Gölbaşı kendine has üye dokusuyla zorlu bir yapı… İlçenin bu durumu, geçmişten bugüne hep dile getirilir Gölbaşı’nda siyasete girenler tarafından. Gölbaşı tabanının yerlisi var, yabancısı var, Artvinlisi var, Bayburtlusu var. Dolayısıyla “böyle bir dokuyu bir arada tutacak” bir harç olması gerekiyor, aday olacak ve seçilecek belediye başkanının. Her ne kadar bugün AK Partili bir belediye başkanı olsa da, geçmişi “soldan doğru bir yönetime dayanıyor” ilçenin. CHP adına umut veren gelişme ise; Gölbaşı’ndaki tüm küskün ve kırgınların hepsinin yerel seçime yönelik stratejilerin konuşulduğu toplantıya gelmiş olmasıydı. Toplantının çıktısı ise birlik içerisinde yerel seçime hazırlanmak konusunda ortak görüşün oluşmasıydı.

 

Tuna’dan temkinli yaklaşım

Yerel seçim adaylarını belirleme konusunda AK Parti çalışmaları ise derinden ve de hassasiyet ile yürütülüyor. Ankara’nın mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, olabildiğince temkinli, sesini yükseltmeden Melih Gökçek’ten kalan projelerin revizyonlarına odaklanmış durumda. Tuna’nın adaylık konusundaki yaklaşımı ise; “Aday olunmaz, aday gösterilir” şeklinde. Olabildiğince Gökçek ile polemiğe girmekten uzak Tuna. “Faydasız işlerle uğraşmadım, uğraşmam da” diyor. Tuna, Ankara’nın önümüzdeki dönemde ihtiyacı olan projeler konusunda net konuşuyor ve “önceliğin ulaşım ve altyapı olduğunun” altını çiziyor. Özellikle “raylı sistemin geliştirilmemesi durumunda Başkent’te ulaşımın ciddi sorun haline geleceği” görüşünde olan Tuna’ya göre, “yerelde raylı sistem vaadi olmazsa olmaz!..”

 

Başkan Tuna’nın sorunları net ifadesi ile birlikte ağır ve mesafeli duruşu haksız da değil gibi. Niye mi? AK Parti çevrelerinden gelen bilgilere göre, Ankara için adı geçen Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de mevcut Başkan Tuna’nın da adaylık şansı pek yok gibi. Aynı durum, Süleyman Soylu ismi için de geçerli…

“İzmir” her zamanki gibi öncelikleri arasında AK Parti’nin. Bu anlamda “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun istifası, AK Parti’nin hanesine artı gibi” değerlendiriliyor. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın her ne kadar ismi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için telaffuz edilse de, Yıldırım’ın “İzmir adayı” olarak açıklanmasına daha olası bakılıyor AK Parti camiasında.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test