Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Parti yerel adaylarının ''Altın Kuralları''

5.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde yaklaşık altı ay sonra “Yerel Seçimler” yapılacak. Sayın Kocaoğlu 1 Ekim’de üç dönemlik başkanlığından sonra aday olmayacağını açıkladı. Kendisi çok çalışkan ve hakikaten çok işler bitiren ve İzmir’e vizyon katan yatırımların kahramanı bir belediye başkanı olarak veda etti.

Yeni hayatında başarılar uzun ve huzurlu bir ömür dilerim.

Hatırlanacak ve her zaman anılacak bir Başkan olarak işe veda etti.

Darısı başkalarının başına...

Gelelim, gelecek seçimde kimler aday olacak meselesine... Ülkemizde nedense hiç bir zaman “liyakat, ehliyet, ihtisas, tecrübe” ve bunların yanında diğer kriterleri taşıyan insanlar değil, partilerin genel başkanlarının arzuları ile bir takım insanlar aday gösteriliyor. Gerekli kriterleri taşımayan insanlar, önemli yerel yönetim makamlarına getiriliyor. Ne yazık ki ülkemizde böylesi bir alışkanlık var.

Bunun sebebi, “bana dokunacakları ayıklayalım ve bağlı, ümmet olacak kişileri buralara yerleştirelim ve Başkanlığa devam edelim” mantığıdır.

Şimdi ise partinin her kademesinden, genel başkan yardımcılarının bazıları dahil, ilçe başkanlarından ve partinin diğer kademelerinden alayla aday ortaya çıkacak İzmir ve diğer şehirlerimiz için.

Geçen gün televizyon kanallarının birinde CHP’nin bir toplantısında bir partili, “Bizim başkanın önüne bir domates tablası koysak, içinden çürüklerini seçer ve bize başkan yardımcısı yapar” diyordu. Bu da işin başka bir değerlendirmesi... Korkarım bu konu tekrarlanmasın.

 

Gelelim “nasıl bir aday”a...

 

Evet, bakıyoruz, dünyada yüzlerce şehir ve büyükşehir var... Bunlar nasıl olmuşlar ve bu vasıflara sahip olup öne geçmişler? Ve “MARKA ŞEHİR” olarak anılmaktalar?

Çok basit... Bunun araştırması yapılmış, marka olmuş ve gelişmiş bütün şehirler incelenmiş, neleri geliştirmiş ve dünya toplumunun ilgisini çeken varlıklarını öne çıkarmış ise onlar olmuş tabi ki “MARKA” ve aranan.

Bunların vasıfları ve özellikleri, bilimsel kriterlere bağlanmış ve araştırılarak hakkında kitaplar yazılmıştır.

Siyasilerimizin ve adayların okumalarını dilerim. Pek çok önemli özellikleri ortaya koyuyor bunlar.

Ben köşemde “lider” ve “başkan” olarak ortaya çıkan ve yönettikleri şehirleri “Marka” yapmış olan başkanların özelliklerini özetle anlatacak ve sıralayacağım.

Bu işte, öyle tesadüflere yer yok...

 

İşte o altın kurallar ve olmazsa olmaz vasıflar

 

“1. Vizyonel önderlik vekişisel yüreklilik... 2. Çatışan ve akıl çelen fikirler arasında belli başlılarına odaklı yaklaşım... 3. Talep odaklı yaklaşım... 4. Farklı unsurları bir araya getirebilme kapasitesi... 5. Yeni akıl ve gelişmeleri hazmetme... 6. Gobal görüş ve düşünce... 7. Kültürler arası deneyim... 8. Temsil yeteneği... 9. İletişim üstünlüğü... 10. İnanadırıcılık, genel kabul... 11. Durulması gerekli yeri ve zamanı kestirme... 12. Şan ve şöhreti en aza indirecek alçakgönüllülük... 13. Etkili girişkenlik... 14. Beklentilerin ötesini gerçekleştirme...” (*)

Partiler, alın size bir reçete. Uzman araştırmacılarca yazılan ve bir araya toplanan bu “özellikler”, partilerinde aday olmak isteyen yerel siyasetçilere ve en önemlisi “çürük domates seçmek istemeyen” tüm parti liderlerine yol gösteriyor.

Hodri meydan... Bakalım aday tercihlerinde yukarıdaki vasıfları ne kadar arayacak siyasilerimiz... Vatan millet aşkına...

Siyaset akıl, bilim, sezi ve vatan sevgisi önde olan, milletinin bekası için kırmızı çizgilerin neler olması gerektiğini bilen insanların işidir.

Ülkemiz siyasetinde ise işsiz güçsüz, fırsatçı, menfaatçi ve bir yerlere dayanarak iktidara gelmek isteyenlerin çoğunlukta olduğu parti güçleri egemen.

Bu durum, ümidimizin ve ümitsizliğimizin, bazen de karamsarlığımızın başlıca sebebi...

Umarım partilerin başkanları bu defa olsun biraz ülkenin geleceği için dikkatli olurlar.

Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve sosyal buhranların tekrar yaşanmadığı bir ülke olması için, bu vasıflara haiz kişileri aday yaparlar.

Bunun aksi olursa Türkiye, gelecekte de fırtınalarda sallanan gemi misali çalkanalır durur.

Biz, ülke ve millet olarak buna layık değiliz. 

(*) Muhterem İlgüner ve Christer Asplund’un “Marka Şehir” adlı kitabından.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test