Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Atılan çelmelere rağmen yerinde dönüşüm

5.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başkan Aziz Kocaoğlu kararını açıkladı. Görevdeki 14,5 yılını özetlerken, kendisine atılan çelmelere de dokundu. Partisi dışından gelen çelmeler yaralayıcı elbet. Burada esas can sıkıcı olan, siyasi iktidar çelmeler atarken hırstan gözü dönmüş bir kısım partilinin kendisine sahip çıkmamasıdır. Neydi bu çelmelerin başlıcaları? Birkaç tanesini sıralayalım:

Mahalli idareler malları bölüşülürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) hiçbir şey alamadı yasal hakkı olmasına karşın… TCDD ile birlikte işletilen İZBAN’da hükümetin görevi olan sinyalizasyon sisteminin verilen sözlere rağmen gerçekleşmemesi, seferlerin sıklaşmasını, dolayısıyla yolcu sayısının 2 kat artmasını engelledi… Katı atık tesisine yer bulunmaması, bulunanların önünün tıkanması… Yüzülebilir körfez projesini geciktiren ÇED süreci… Hepsini yazsam, sayfalar yetmez.

Aziz Kocaoğlu’nun Başkanlık döneminde, AKP iktidarının İzmir’e attığı en yaralayıcı, halka en fazla zarar veren çelmelerden bir tanesi “Kentsel Dönüşüm” ile ilgilidir. Bu konuya GÖZLEM’de birkaç kez değindim ama bir kez daha anımsatmakta yarar var. Özellikle de geçtiğimiz Cumartesi günü, Uzundere’de hak sahiplerine tapularının verilmesinden sonra…

Başkan Kocaoğlu, Kadifekale’deki afete maruz binaların boşaltılıp, Uzundere’ye taşınması işi başarılınca, yeni konutların karşısındaki 470 dönümlük Cennetçeşme-Limontepe mahalleleri için “yerinde dönüşüm” projesi hazırlatıp Şubat 2011 tarihinde ilgili Bakanlığa onay için sundu. Hükümet onayı, Belediyeler Kanununun kentsel dönüşüm konusundaki maddesine göre gerekliydi.

Zamanın Bakanı Erdoğan Bayraktar İzmir’e her gelişinde, basına da yansıyan olumlu demeçler veriyordu. Ama sonuç sıfır oldu. Bu demeçlerle İzmir kamuoyu 2 yıl uyutulduktan sonra, birden bire bu bölgede yetkinin İBB’nin elinden alındığı, buna karşılık aynı yörede 5400dönümlük alanın “riskli bölgeye” sokularak Bakanlığın yetkili kılındığı ilan edildi. Şaka değil. Koca Bakan 2 yıl, evet 2 uzun yıl, İzmir Büyükşehir Belediyesini, dolayısıyla projenin başlamasını dört gözle bekleyenleri kelimenin tam manasıyla uyuttu.

Eğer, Bakanlık onayı diğer AKP’li Belediyelere yapıldığı gibi kısa sürede gelseydi, Uzundere konutlarının karşısında mevcut 200’e yakın gecekondu, sahipleri yeni konutlara taşınarak yıkılacak; diğer konutlar da “yerinde dönüşüm” yöntemiyle yenilenecekti. Yenilenmiş, çağdaş bir mahalle yaşamı başlayacaktı bu yörede. İşin hızla gelişme şansı büyüktü, çünkü arazilerin yüzde 30’u kamu malıydı.

Kocaoğlu yılmadı yoluna devam etti. Yine Uzundere’de yaklaşık 50 dönüm arazide “kentsel dönüşüm”ü gerçekleştiriyor. Buranın ihaleye çıkarıldığı günün ertesi Bakanlık da, ani bir plan değişikliği yaptı; yaklaşık 4 bin konutun inşaatı için. Bu plan değişikliği amacıyla yıllardır heyelan bölgesi olduğu bilimsel raporlarda belirtilen alanın yüzde 10 kadarında yasak kaldırıldı. Ayrıca konu ile hiç ilgisi olmaması gereken İller Bankası devreye sokularak normal olarak yapılamayacak işler yapılmaya başlandı. Bir yanda yüzde yüz yörede oturanlarla uzlaşma, öte yanda acelecilik ve hayati riskler… Kamulaştırma için harcanan 100 milyon lira da çabası!

Kaç kişiyle uzlaşıldı? Kimler bu apartmanlara taşınacak? Yükleniciye sağlanan çıkarın boyutu ne? Alt yapı yatırımlarında Belediyelere destek olması için kurulmuş olan İller Bankasının böyle bir operasyonda ne işi var?

Bütün bu soruların cevaplarını, Başkanlarının elinden alan hak sahipleri çok iyi biliyor. İzmir’in Türkiye’ye örnek olduğunun farkındalar. Aziz Başkana laf kondurmaktan başka iş yapmayan bazı şaşkınlara duyurulur!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test