Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bakan Ersoy: Turizm teşviklerle kurtulmaz

14.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, İzmir’deydi. Bakan Ersoy, İzmir Ticaret Odası’nda yapılan “Turizm Sektörü İzmir Buluşması” toplantısında sektörle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda önce İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in turizmdeki potansiyeli, eksiklikleri ve beklentileri hakkında geniş bir sunum yaptı. Özgener’in ardından sektörü temsilen iki isim görüşlerini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu, İzmir'in 1970'lerden başlayarak 2003 yılına kadar olanaklarının çok altında gelişme trendi yaşadığını, kentin potansiyelini o dönemde kullanamadığını savundu. Kocaoğlu, “İzmir sanayi ölçeğinde büyüyecek ama asıl sıçramasını hizmet ve turizm sektöründe gerçekleştirecek” diyerek, turizmin önemine işaret etti.

Sayın Bakan toplantıda önce bütün tarafları dinledi. Konuşmak için kürsüye gelince de daha çok gelen soruları cevaplamayı tercih etti. Mahmut Özgener, katılımcılardan gelen yazılı soruları tek tek okuyarak Bakana iletti.

Toplantıyı, düzeni ve varılan sonucu çok beğendim. Sayın Bakan’ı sektörün bizzat içinde yaşayan bir kişi olarak gördüm. Bakan olarak daha işin başında, bir hazırlık safhasında ama konulara vakıftı. Sektörün içinden biri, şimdi masanın öbür tarafında bulunuyor. Bu da Türkiye’nin “Turizm endüstrisi” için bir kazanç.

Sayın Bakan, “Siyasetin acemisi” olsa da gelen sorulara “İhtiyatlı ve kendinden emin” cevaplar verdi.  Çok beğendim. Öncelikle ticaretteki başarısını hazmetmiş. Bakanlıkta yapılan çalışmaları, Ekim ayında yapacağı açıklamalarla sektörün 2019 yol haritasının şekillendirileceğini söyledi. Sektörün ihtiyatlı olmasını istedi.

 

Dikkatleri nereye çekti

Bence en önemli açıklaması, turizmde bugüne kadar yapılmakta olan “Parasal” teşviklerin yerinde olmadığı, bu şekilde yapılan harcamaların maksadı da matuf sonuçlar getirmediğini ifade etmesi oldu.

Sayın Bakan, sektör temsilcilerinden gelen soruları teker teker cevapladı. Bilmediklerini not edeceğini söyledi. Dikkat ettim not aldı. “Laf” ebeliğinden ziyade, proje, plan odaklı mesajlar verdi. Finansman konularında dikkatli davranılması uyarılarında bulundu.

Sayın Kocaoğlu’nun İzmir hakkındaki görüşlerini dikkatle dinledi ve özellikle, İnciraltı, Kemeraltı  ve Kültürpark hakkındaki görüşlerini dinlerken epey düşünceye daldı. Konuları yakından takip edeceğini anlattı.

Sayın Bakan, yalnızca turizmin bir kanadı hakkında tecrübe sahibi değil. Havacılık, denizcilik, Charter konularında da tecrübe sahibidir. Meseleleri kavramakta mahir ve ciddi bir kişilik izlenimi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 29 ayrı bakanla çalışmış bir kişi olarak Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u dinlerken sektör adına memnun oldum.

Ümitliyim. İnşallah, bakanlık bürokratlarıyla zorluklar yaşamaz. Umarım Orman, Ulaştırma, İçişleri ile Maliye ve Hazine bakanlarıyla “Koordinasyon” gerektiren “Turizm Endüstrisinin “ konularını halleder.

Bilmediği konuyu “bilmiyorum” diyebilecek bir yapıda ve öğrenmeye açık. Umarım hep böyle olur. Zaman zaman Bakanlığın ve sektörün tecrübeli geçmiş mensuplarını da dinlemesini umuyorum. Geçmişini daha iyi bilerek konularında başarısını arttırır.

 

İzmir’in geleceği “Turizm ve Hizmet” sektöründedir

Turizm alanlarının alt yapı sorunlarında belediyelerle işbirliği halinde olduklarını söyledi. Kemeraltı’nın ıslahı, İnciraltı’nın planlanması, kıyı şeridinin ve iskelelerin ulaşıma kazandırılması, Kültür Park’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden düzenlenmesi konusunda yardıma hazır olduklarını anlattı. İzmir'in kongre vadisine ihtiyaç duyduğunu, bunun için yer seçiminin önemli olduğuna dikkat çekti. Böyle bir yapının sürdürülebilir turizm için İzmir’de bulunması gerektiğini ifade etti. “Doğru yatırımcıları kentinize çekmelisiniz. Bu işin sırrı teşvikler değil. Teşvikler orman yangınını musluk suyuyla söndürmek gibidir. Turizm teşviklerle kurtulmaz. Doğru plan ve projeler yapacağız” diye konuştu.

İnşallah yaklaşan yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına “Siyaset” gölgesi düşmez.

Ben Sayın Bakana başarılar diliyorum.

Proje ve plan insanı, mütevazi ama azimli tecrübeli bir kişi.

Siyasette hayırlı yolculuklar Sayın Bakanım…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test